Beslenme ve Diyet

Japon Su Terapisi nedir?

Japon su terapisi nedir? Her sabah 4 bardak su içerseniz ne olur?

Japon su terapisinin vücut ve sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, kilo vermenize yardımcı olabildiği ve hatta yüksek tansiyon veya diyabet gibi hastalıkları hafiflettiği söyleniyor. Peki Japon su terapisi nedir?

Su terapisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, nasıl çalıştığını ve vücudunuza neler olduğunu bu yazıda bulabilirsiniz.

Dünyanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında Japonlar çok uzun yaşıyor. Ortalama yaşam süreleri şu anda 84 yıl civarında.

1000 Yıllık Japon Yemeği Natto’dan Doğan Mucize: Nattokinase

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre Japon kadınlarının ortalama yaşı ise 87.

Japonlar genellikle yaşlılıklarına kadar formda, canlı ve sağlıklı kalıyor. Doğu Asya’daki bir veya iki “sağlık numarasına”, örneğin Japon su terapisine daha yakından bakmak mantıklı olacak.

Japon su terapisi nedir?

Su tedavisi veya su diyeti olarak da adlandırılan Japon su terapisi, özel bir su içme tedavisidir.

Uzmanlar herkesin yaş grubuna bağlı olarak günde yaklaşık iki ila üç litre olmak üzere günde yeterli miktarda sıvı içmesini öneriyor.

Çünkü su olmadan vücut çalışamaz.

Uzakdoğu’nun su diyeti basit olduğu kadar etkili de: Japonlar yüzyıllardır bu terapiyi kullanıyor. Şimdi su diyetini günlük hayatınıza nasıl entegre edebileceğinizi ve ne yapmanız gerektiğini anlatacağız!

Talimatlar ve süreç: Japon Su terapisi nasıl çalışır?

Su diyeti süreci basit ve uygulaması kolaydır. Sadece aşağıdaki kuralları takip edin:

Sabah kalktıktan hemen sonra aç karnına 4 bardak su için. Her bardakta yaklaşık 150 ila 200 mililitre ılık su olmalı.
Toplamda sabahları 600 ila 800 mililitre civarında suyu mümkünse küçük yudumlarla için. Su soğuk olmamalı, en az oda sıcaklığında olmalıdır.
Şimdi dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.
Daha sonra kahvaltınızı yapmadan önce 45 dakika bekleyin.
Kahvaltıdan sonra yaklaşık iki saat kadar daha fazla sıvı alımından kaçınmalısınız.
Günün geri kalanında öğünleriniz arasında en az iki saat olmalı ve bu süre zarfında hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Düzenli su molalarının amacı böbreklerinizi korumaktır.

Yeşil soya fasulyesi Edamame: Bir başka Japon mucizesi

Neden dişlerinizi fırçalamadan önce?

Japon su terapisini savunanlara göre sıvının uyandıktan hemen sonra aç karnına alınması önemlidir. Dişlerinizi fırçaladığınızda diş macununun bir kısmı vücudunuza emilir ve bu da tedavinin etkisini azaltabilir.

Su terapisi neye karşı yardımcı olur?

Terapiyi uygulayanlar genellikle birkaç gün içinde sonuçlarını gördüklerini bildiriyor.

Örneğin su diyetinin sadece 10 gün sonra gastrit veya kabızlığı iyileştirdiği, hatta acıyı tamamen ortadan kaldırdığı söyleniyor. Su kürünün ayrıca diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki rahatsızlıkları ve hastalıkları da iyileştirdiği söylenir:

  • Menstrüel krampları
  • Bronşit
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Mide sorunları
  • Diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Kırışıklıklar

Japon su diyeti gerçekte ne işe yarıyor?

Japon Su Diyeti ne işe yarar?
Japon Su Diyeti ne işe yarar?

Gerçek şu ki sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ve özellikle geceleri vücudumuzun detoksifikasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Bu, sabah ilk iş su içerseniz vücudunuzun biriken toksinlerden ve kirleticilerden daha hızlı kurtulmasına yardımcı olacağınız anlamına gelir.

Bu şekilde kendi vücudunuzdaki yenilenme ve arınma süreçlerini aktif olarak iyileştirirsiniz.

Geleneksel Japon tıbbında, sabahın sözde “altın saatleri” de vücudun detoksifikasyonunu teşvik etmek için ideal kabul edilir.

Su tedavisiyle vücudunuzu, dolaşımınızı ve metabolizmanızı da harekete geçirebilirsiniz. Bu bağışıklık sisteminizi ve sağlığınızı güçlendirir.

Midenizdeki ılık su aynı zamanda bağırsaklarınızı da uyararak kabızlığı ve mide yanmasını önler.

Uzakdoğu’dan gelen su terapisi, genel sağlığınızı iyileştirmenin nispeten basit bir yöntemidir ve neredeyse ücretsizdir!

Uzun vadede sabahları ılık suyun vücudunuz, metabolizmanız ve sağlığınız üzerinde olumlu etkisi olabilir. Cildiniz ayrıca sıvının kırışıklıkları azaltıp dolgunlaştırabilmesinden de faydalanır.

Japon su terapisi ile kilo verilir mi?

Japon su diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Çünkü su, açlık hissinizi azaltır ve gün boyu yeme isteğini dindirebilir.

Ancak şunu unutmayın: Sürdürülebilir kilo kaybı için mucizevi bir tedavi yoktur. Önemli kilo kaybı sağlamak için tek başına su içmek yeterli olmayacaktır. Bunun yerine, içme rejimini sağlıklı bir diyet ve aktif bir yaşam tarzıyla birleştirin.

Japon su terapisini ne kadar süre yapmalısınız?

Göze çarpan sonuçlar elde etmek için uzmanlar su diyetinin en az 6 hafta yapılmasını önermektedir. Ancak sabahları su içmeyi günlük rutininizin kalıcı bir parçası haline getirmenin yanlış bir yanı yoktur.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Hiçbir yan etkisi yoktur. Sonuçta içme tedavisi yalnızca suyla işe yarar. Kimyasal katkı maddeleri, besin takviyeleri veya ilaçlar kullanılmaz.

Su terapisini herkes kolaylıkla uygulayabilir ve diyet sırasında herhangi bir yiyecek veya içeceği diyetinden çıkarmak zorunda kalmazlar.

Tedavi kimler için uygun değildir?

Japon modeline dayanan içme kürü temelde herkese uygundur. Ancak kalp veya böbrek hastalığı olan kişiler Japon su terapisinden uzak durmalıdır.

Herhangi bir şüpheniz varsa, bu insan grupları için çok fazla su tehlikeli olabilir. Eğer hala Japon sabah ritüeliyle ilgileniyorsanız doktorunuzla konuşun. Birlikte bireysel çözümler bulacaksınız.

1000 Yıllık Japon Yemeği Natto’dan Doğan Mucize: Nattokinase

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu