Kalp ve DamarSporVitaminler ve Takviyeler

Her Gün Bisiklet Sürmek: İşte Yaşanacak Değişiklikler

Her gün bisiklet sürmek: Bir profesyonel gibi nasıl formda olursunuz?

Kilo vermek mi yoksa sadece fiziksel olarak formda kalmak mı istiyorsunuz? Bisiklet, koşmayı sevmeyenler için ideal bir seçenek. Peki her gün bisiklet sürmek ne gibi sonuçlar doğuruyor?

Bisiklete binmek sadece eğlenceli değil aynı zamanda sağlığımıza da olumlu etki ediyor. Her gün bisiklete bindiğinizde neler olduğunu açıklıyoruz.

Dayanıklılık ve kas eğitiminin birleşimi, fiziksel olarak formda ve sağlıklı kalmanın en iyi yoludur. Ancak birçok insan temiz havada koşmaktan korkar; ancak dayanıklılık sporları yapmanın tek yolu koşmak değildir.

Koşuya ortak dost bir alternatif bisiklete binmektir. Spor her yaştan insana uygundur ve her gün, örneğin işe giderken, arabaya alternatif olarak fazla çaba harcamadan yapılabilir.

Her gün bisiklet sürmek: Vücudunuza bunlar oluyor

1. Kilo verirsiniz

Kilo vermek isteyen herkes için iyi haber; kilo vermek için mutlaka spor salonuna gitmenize gerek yok.

Her gün bisiklet sürmek eylemini yapan herkes, tempoya bağlı olarak saatte 200 ila 600 kalori yakar. Bisiklet sürmek, bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırmanın yanı sıra kollarınızdaki ve midenizdeki kasları da zorlar.

Bisiklet sürmenin bir diğer avantajı: Eşit yük ve vücut ağırlığının büyük kısmının sele tarafından taşınması nedeniyle, spor aşırı kilolu kişiler için de uygundur ve eklemlere karşı naziktir.

2. Daha iyi uyursunuz

Uyku sırasında vücutta önemli yenilenme süreçleri gerçekleştiğinden, sağlıklı bir vücut için iyi bir uyku kalitesi şarttır.

Ne yazık ki, insanların büyük bir kısmı hala yetersiz uyuyor, çok az uyuyor ya da her ikisi de. Bu da vücut için tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor ve hatta çeşitli hastalık riskini artırabiliyor.

Her gün bisiklete binen veya başka bir spor yapan herkes, akşamları çok daha iyi uyuyabilir. Bisiklet sürerken kalori yaktığımız ve egzersiz yaptığımız için uykuya dalmak daha kolay olur.

Üstelik bisiklet sürmek stresi azaltır ve uyku kalitemizi olumsuz yönde etkileyen stres hormonu kortizol düzeylerini azaltır.

3. Kardiyovasküler hastalıkları önlerler

Muhtemelen her gün bisiklet sürmenin en iyi sonuçlarından biri çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin azalmasıdır.

Düzenli egzersiz kan dolaşımımızı uyarır, kan damarlarını eğitir, kalbimizi güçlendirir ve kan basıncını düzenleyebilir.

Bu şekilde kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler hastalıklar öncelikle önlenir;

Örneğin Danimarka’da yapılan bir araştırmada araştırmacılar, düzenli bisiklet sürmenin kalp krizi riskini yaklaşık yüzde 11 oranında azaltabildiğini buldu.

Üstelik bisiklet sürmek, yalnızca kardiyovasküler hastalıklar için değil aynı zamanda tip 2 diyabet için de bir risk faktörü olan obeziteyi azaltır.

4. Bağışıklık sisteminiz güçlenir

Bisiklet gibi düzenli dayanıklılık sporları ile vücudun kendi savunması da güçlendirilir.

Bu, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi, sağlıklı akciğerleri, iyi uyku kalitesini ve sağlıklı bir ruhu teşvik eder; bunlar da bağışıklık sistemimiz için önemli olan ve dolayısıyla enfeksiyonları vb. önleyebilen faktörlerdir.

Örneğin, bir çalışma yetişkin bisikletçilerin egzersiz yapmayan insanlara göre daha fazla T hücresine sahip olduğunu buldu.

T hücreleri bağışıklık sistemimizde ve enfeksiyonlara karşı savunmada önemli bir rol oynar.

5. Daha fazla eğlence, daha az stres

Bisiklet, doğanın tadını çıkarmanın ve egzersiz yapmanın harika bir yoludur. Formda kalmanın ve yaşam kalitenizi artırmanın kolay, uygun fiyatlı ve çevre dostu bir yoludur.

Aynı zamanda konsantrasyonunuzu geliştirebilir ve stresi azaltabilirsiniz. Araştırmalar, düzenli olarak bisiklet süren kişilerin kaygı ve depresyon riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Nattokinase Nedir? İşte Faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu