Yaşam Haberleri

Mahmut Faruk Doğan: Sağlık profesyonelleri mağdur edilmemeli

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, idari izin günlerinde çalışan sağlık çalışanlarının mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, “Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire, ebe çalışarak mağdur oluyor, yetmiyor çalıştığının karşılığını alamayarak ikinci kez mağdur ediliyor” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, 6’ıncı ve 7’inci Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alınmasına rağmen idari izin günlerinde diğer kamu görevlilerinin izin yaptığını fakat sağlık çalışanlarının çalıştığını ve bu durumun sağlık çalışanları için hak kaybına yol açtığını belirtti. Konu hakkında basın açıklaması yayımlan Doğan, sağlık personelinin idari izin nedeniyle mağduriyet yaşadığına dikkat çekti.

Mahmut Faruk Doğan: : Sağlık personeli iki kez mağdur ediliyor

Önceki yıllarda idari izin günlerinde görev yapan sağlık profesyonellerinin bu haktan yararlanmadığını belirten Doğan, “Ramazan Bayramı öncesindeki 1,5 günlük sürede kamu görevlileri idari izinli iken acil serviste çalışan hekim, hemşire görevine devam edecek. Doğum salonundaki ebe işine ara vermeyecek. Yoğun bakımda tedavi duraksamadan sürecek. Yani sağlık hizmetinin seyrinde bir aksama olmayacak. Ancak, kesintisiz sağlık hizmetini sağlayan ebe, hemşire, hekim, sağlık memuru, teknik personel idari izin nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. 6. ve 7. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alınmasına rağmen idari izin günlerinde çalışan personel hak kaybına uğramaktadır. Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire, ebe çalışarak mağdur oluyor, yetmiyor çalıştığının karşılığını alamayarak ikinci kez mağdur ediliyor” ifadelerine yer verdi.

Sorunun çözüme kavuşturulması bekleniyor

Sağlık-Sen olarak mağduriyetlerin son bulması için mücadele ettiklerini belirten Doğan, “Bu konuyu toplu sözleşme masasına taşıdık, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ilettik, Bakanlığa başvuruda bulunduk ve Nisan ayında yapılacak Kurum İdari Kurul (KİK) Toplantısı’nda bir kez daha gündeme getireceğiz. Geçtiğimiz bayramda bu sorun vardı, bu bayramda yine bu sorunu yaşıyoruz, çözülmezse önümüzdeki bayramda yine bu sorunu yaşayacağız. Sürüncemede bırakılan; hekimi, hemşireyi, ebeyi, sağlık teknisyenini mağdur eden bu sorun artık çözüme kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

Şanlıurfa’da trafik kazası yapan genç Hemşire, görev yaptığı hastaneden yaşamını yitirdi.

Cumcuma öneriyor: PCOSa iyi gelen gıda takviyesi nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu