Estetik Cerrahi

Estetik operasyonlar için en ideal mevsim kış

Son yıllarda estetik operasyonlara ilgi bir hayli arttı. Pek çok kişi bedeninde kendini mutlu etmeyen noktaları ya da zaruri sebeplerden bıçak altına yatıyor. Uzman isim, estetik operasyonlar için tavsiyede bulunurken kış mevsimine dikkat çekti.

Kimi bedeninde kusurlu bulduğu bir noktayı kimi ise çeşitli sağlık sorunları sebebiyle estetik operasyonları tercih ediyor. Estetik operasyonun güvenli ellerde yapılması kadar, ameliyatın yapılacağı mevsim de büyük önem taşıyor.

Estetik operasyon nedir?

Kozmetik cerrahi, hastanın görünüşünü ve özgüvenini iyileştirmek amacıyla vücudun normal yapılarını yeniden şekillendirmek için yapılır. Kozmetik veya estetik cerrahi, yüzün yapılarını (örneğin yaşa bağlı değişiklikler için yüz germe, büyük bir burun için rinoplasti, fazla göz kapağı derisi için blefaroplasti) ve aynı zamanda bunlarla sınırlı olmamak üzere vücudun diğer kısımlarını tedavi etmek için çeşitli gençleştirici prosedürleri içerir. Meme (örneğin meme büyütme) ve karın (örneğin hamilelik sonrası karın germe ameliyatı). Bu alan aynı zamanda asimetrileri ve yaşa bağlı değişiklikleri gidermek için dolgu maddeleri ve nörotoksinler gibi çeşitli enjekte edilebilir maddelerin kullanımını da içermektedir.

Estetik operasyonlarda kış mevsimi neden önemli?

Kış aylarında yapılan estetik operasyonların sağladığı avantajlar hakkında Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Operatör Dr. Fethiye Damla Menkü Özdemir açıklamalarda bulundu. Dr. Özdemir, “Kış aylarında estetik ameliyat geçirilmesi durumunda ameliyat alanı güneş ışınlarının olumsuz etkisinden (ilgili alanda cilt renginde koyulaşma, cilt kalınlığında artma gibi) daha kolay korunmaktadır. Bu nedenle estetik cerrahi ameliyatları kış aylarında güven içerisinde uygulanabilir. Kış aylarında ameliyat olduktan sonra güneş ışınlarının etkisinden ameliyat alanı daha kolay korunduğu için ameliyat sonrası bakım süreci yaz aylarından daha kolay olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Karda buzda yürürken dikkatli olun

Estetik operasyonlar sonrasında alınacak önlemlere ilişkin Özdemir, “Yaz ve kış aylarında fark etmeksizin ameliyat alanına güneş kremi kullanılmasını öneriyoruz. Yaz aylarında güneşin etkisinden korunmak kış aylarına kıyasla daha zordur. Ancak kış aylarında da kar yağan bölgelerde veya kar yağan günlerde yüz bölgesine özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü kar üzerinden yüzümüze yansıyan güneş ışınlarının etkisi artabilmektedir. Bu nedenle mutlaka güneş kremi kullanılmasını öneriyoruz. Ameliyat sonrası güneş ışınlarının etkisinden korunmak için güneş kremi kullanılmasını öneriyoruz. Cildin ihtiyaç duyduğu nem ameliyat sonrası artabileceğinden ilgili alanın nemlendirilmesi her ameliyattan sonra önerilmektedir. Soğuk hava bu nem ihtiyacını arttırabilir. Bu durumda gün içerisinde kontrol ederek ideal nem oranının korunmasını öneriyoruz” dedi.

Operasyondan sonra giyim konusunda nelere dikkat edilmeli?

Kış aylarında estetik operasyon sonrası giyinme önerilerinde de bulunan Özdemir, “Vücut şekillendirme ameliyatları (meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, uyluk germe, kol germe, alt vücut germe) sonrası hastalarımıza kompresyon yapan özel giysilerimizi en az iki ay süre ile giymelerini hem yaz hem de kış aylarında öneriyoruz. Kış aylarında hava daha soğuk olduğu için bunların kullanımı hastalarımız için çok daha kolay olmaktadır. Ancak kış aylarında da yaz aylarında da bu kompresyon giysilerini giymemizde bir sakınca yoktur. Operasyon sonrası ağrı ve şişlikle başa çıkma yöntemleri ile ilgili de, hastalarımızın ameliyat sonrası ağrılarının olmaması için hem ameliyat içerisinde hem de ameliyat sonrasında gerekli uygulamalarımızı yapıyoruz. Bu şekilde bu dönemi konforlu bir şekilde geçirmelerini sağlıyoruz. Şişlik ile başa çıkma yöntemlerimiz ise ameliyatın çeşidine göre değişmektedir. Örneğin, burun estetiği ve göz kapağı estetiği ameliyatlarında soğuk uygulama sık kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat sonrası hastalarımızın ilk dönemini geçirdikten sonra birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci senede tekrar muayeneye gelmelerini öneriyoruz. Böylece ameliyat sonrasındaki iyileşme dönemine de hastalarımıza kontrollü bir şekilde eşlik etmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Diş sağlığı son derece önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde, yılda bir diş fırçası ve bir tüp diş macunu tüketildiğini ortaya koydu. Ağız ve diş bakımı bu kadar ihmal edilirken adeta dişlerde Estetik salgını başladı.

CumCuma öneriyor; Nesrin Cavadzade Estetik mi yaptırdı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu