Kadın Sağlık

Hamilelikte göz kuruluğu: Bilinmesi gerekenler

Kadınlar hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri nedeniyle göz kuruluğu yaşayabilirler. Hamilelikte göz kuruluğu hakkında bilinmesi gerekenleri derledik;

Bu hormon değişiklikleri gözyaşı üretimini etkileyebilir ve gözlerdeki nem seviyesini azaltarak kuruluğa neden olabilir. İşte hamilelikte göz kuruluğu hakkında bilgiler;

Göz kuruluğu oranı hamilelik sırasında daha yüksektir. Doktorlar bu fenomene neyin sebep olduğunu tam olarak anlayamıyorlar ancak hormonal değişimler gözlerin yeterince gözyaşı üretmesini zorlaştırabilir.

Hamilelikte göz kuruluğu rahatsız edici olabilir ancak çeşitli tedaviler de vardır.

Bu makalede hamilelikte göz kuruluğu belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte göz kuruluğu belirtileri

 • Kuru, kaşıntılı veya rahatsızlık hissi veren gözler
 • Sık sık göz kırpma ihtiyacı hissetmek
 • Işığa duyarlılık
 • Sulu gözler
 • Gözlerin köşelerinde kurumuş mukus veya lifli sıvı
 • Gözlerde kızarıklık
 • Kontakt lens kullananlarda lens takma veya çıkarmada zorluk
 • Görüşteki değişiklikler
 • Gözleri yorgun veya sarkık hissetme hissi
 • Gözlerinde bir şey varmış gibi hissetmek

Hamilelikte göz kuruluğu nedenleri

Araştırmacılar, hamile insanların neden sıklıkla göz kuruluğu yaşadığını henüz tam olarak anlayamıyorlar, ancak birçok çalışma bu bulguyu destekliyor.

Örneğin, 2019 yılında Nijerya’da 134 hamile kişiyle yapılan bir araştırma, göz kuruluğunun üçüncü trimesterde zirveye ulaştığını ve en düşük oranların doğum sonrası 6. haftada olduğunu buldu.

Kadınlarda, özellikle hamilelik veya menopoz sırasında veya bazı doğum kontrol yöntemleri kullanıldığında hormonal değişiklikler meydana geldiğinde göz kuruluğu görülme olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Erkeklerde testosteron da dahil olmak üzere androjen adı verilen hormonlar daha yüksek düzeyde bulunur. Bu hormonlar, lakrimal bezlerden gözyaşı üretimini destekledikleri için onları kuru gözlerden koruyabilirler.

Kadınlarda da bu seks hormonları bulunsa da seviyeleri daha düşüktür, bu da neden erkeklere göre daha yüksek göz kuruluğu oranlarına sahip olduklarını açıklayabilir.

Androjenler hamilelik sırasında göz kuruluğunu tek başına açıklayamaz, çünkü bu hormonlar genellikle hamilelik sırasında artar. Örneğin hamilelik sırasında testosteron seviyeleri yaklaşık %70 oranında artar.

Bununla birlikte, çoğu kadında daha yüksek seviyelerde bulunan bir hormon olan estradiol seviyeleri de hamilelikle birlikte artar. Estradiol, gözyaşı üretimine yardımcı olan genleri baskılayarak androjenlerin koruyucu etkilerini ortadan kaldırabilir.

Bu eylem, hamilelik ilerledikçe neden daha fazla insanın göz kuruluğu yaşadığını açıklayabilir.

Hormon dalgalanmalarının yanı sıra diğer çeşitli sağlık koşulları ve yaşam tarzı faktörleri de kuru gözlere neden olabilir.

Bu nedenle insanlar değerlendirme için bir doktora görünmelidir.

Göz kuruluğunun diğer potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Alerji
 • A vitamini eksikliği
 • Bilgisayar veya telefon ekranlarında çok uzun vakit geçirmek
 • Lupus gibi otoimmün hastalıklar
 • Antihistaminikler ve steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar

İnsanlar rosacea ve egzama gibi cilt sorunlarının göz kuruluğuna neden olduğunu görebilirler. Bu cilt koşulları hamilelik sırasında kötüleşebilir ve hormona bağlı kuru göz sorununu daha da şiddetlendirebilir.

Ev tedavileri

Bazı ev ilaçları ve yaşam tarzı düzenlemeleri kuru göz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. İnsanlar şunları deneyebilir:

 • Dehidrasyonu önlemek için bol su içmek
 • Havanın fazla kurumasını önlemek için nemlendirici kullanmak
 • Yapay gözyaşı uygulamak
 • Balık yağı veya omega-3 takviyesi gibi bir yağ asidi takviyesi almak
 • Güneşin gözlere verdiği zararı en aza indirmek için dışarıda güneş gözlüğü takmak
 • Sıcak kompresleri veya göz kapağı masajını denemek
 • Gözleri daha da kurutabilecek yüze yakın fanlardan veya ısıtıcılardan kaçınmak

İnsanlar ayrıca göz çevresinde belirli losyonlar ve kremler gibi potansiyel tahriş edici maddeleri kullanmaktan da kaçınmalıdır.

Hamilelikte göz kuruluğu tedavisi

Doktorlar, tedavi etmeden önce kuru gözlerin nedenini belirlemelidir. Birisinin otoimmün hastalık gibi altta yatan bir hastalığı varsa, doktor reçeteli göz damlası veya başka tedaviler sunarken onu bir uzmana yönlendirebilir.

Tıbbi tedavi seçenekleri şunlardır;

Reçeteli damlalar: Bir doktor, iltihabı azaltmak için reçeteli suni gözyaşı veya göz damlası reçete edebilir.
Gözyaşı (Punktum) tıkaçları: Doktor, gözyaşı kanallarına çıkarılabilir gözyaşı tıkaçları takabilir, bu da gözyaşlarının gözlerde daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.
Steroidler: Steroidler bazı göz iltihabı türlerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Doktor, göz kapaklarına steroid kremler kullanılmasını veya steroid göz damlalarının denenmesini önerebilir.
Nem gözlükleri: Geceleri nem gözlükleri takmak gözlerin yağlı kalmasına yardımcı olabilir. Doktor, gözlüklerin göz damlası veya merhemlerle birlikte kullanılmasını önerebilir.
Antibiyotikler: Bazı antibiyotiklerin antiinflamatuar özellikleri vardır ve göz kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak bu tedaviler hamilelik döneminde uygun olmayabilir.
Ameliyat: Diğer tedaviler belirtileri hafifletmezse doktor ameliyat önerebilir. Bir seçenek gözyaşı kanallarını kalıcı olarak kapatmak ve gözyaşlarını gözlerde daha uzun süre tutmaktır. Tarsorafi adı verilen başka bir prosedürde, göz açıklığını daraltmak ve kuruluğu azaltmak için üst ve alt göz kapaklarının parçaları birbirine dikilir.

Hint yağı göz kuruluğu için doğal tedavi olabilir
Nattokinaz astım için de umut veriyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu