Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarKanser HastalıklarıSağlık HaberleriYiyecekler ve İçecekler

Uykusuzluğun sorumlusu demir ve D vitamini mi?

Günümüzde pek çok kişi kaliteli gece uykusu uyuyamıyor. Bir türlü uykuya dalamayanlar ise bunun sebebini merak ediyor. Yapılan son çalışmada ise demir eksikliği ve D vitamini eksikliğinin uyku üzerine etkisi incelendi.

İyi bir gece uykusu almakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Dünyanın büyük bir bölümü gece uykusuna dalmakta güçlük yaşıyor. Uyku, vücuttaki hemen hemen her sistemde sağlığın korunmasında önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, hangi nedenle olursa olsun yeterince kaliteli uyku alamadığımızda, kalp-damar hastalıkları riskinin artması, diyabet, obezite, zayıf bağışıklık sistemi, hormonal anormallikler, artan ağrı ve zayıf zihinsel sağlık gibi sağlık sorunlarına kendimizi hazırlarız.

Uykusuzluğun ardında vitamin eksikliği yatıyor olabilir mi?

Yeterince uyuyamamamızın birçok nedeni olabilir. Kötü uyku hijyeni yaygın bir durumdur. Uyku hijyeni, yatmadan önce bir rutine sahip olmayı içerir; yatma saatine çok yakın olan uyarıcı yiyecek, içecek ve aktivitelerden kaçınmak ; ve beyaz gürültü ve karanlık bir oda gibi uyumaya yardımcı olan bir ortam yaratmak. Kaliteli uykuyu engelleyen bir diğer sebep ise uyku apnesidir.

The Journal of Nutrition’da  yayımlanan bir çalışmaya göre uyku problemleriyle demir ve D vitamini eksikliğinin ilişkisi karşılaştırılıyor.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir ve D vitamini eksikliği uykusuzluğa yol açar mı?

Çalışmada yaşları 20 ile 49 arasında değişen kadınların uyku düzenleri ele alındı. Bu çalışmanın amacı, D vitamini ve demir alımı ile uyku süresi (her gece ne kadar uyuduğunuz) ve uyku kalitesi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemekti. Araştırmacılar demir eksikliği ile kötü uyku kalitesi arasında bir bağlantı buldu. Ayrıca D vitamini eksikliği ile daha kısa uyku süresi arasında bir ilişki buldular.

Araştırmacılar, çalışma katılımcılarının demir ve D vitamini düzeylerini belirlemek için kan tahlili kullandılar. Sonuçlar ise bir hayli şaşırtıcı oldu.

Uzmanlar Demir ve D vitamininin yarı sıra magnezyum eksikliğinin de uykusuzluğa yol açtığını ifade etti.

Vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Ancak yeterince güvenli güneş ışığına maruz kalmak, cilt kanseri riski yüksek olan veya daha soğuk iklimlerde yaşayan kişiler için zorlayıcı olabilir. Bunlar muhtemelen D vitamini takviyesi almak için güçlü nedenlerdir . Bununla birlikte, D vitaminini yiyeceklerden de alabilirsiniz . Yumurta sarısında, sardalyede, yoğurtta, sütte, konserve ton balığında, somonda, mantarda ve zenginleştirilmiş portakal suyunda bulacaksınız. Yaşam tarzınızda önemli değişiklikler yapmadan veya yeni bir takviyeyi denemeden önce mutlaka doktorunuzda görüşmelisiniz.

Son araştırmalar D vitamini ve demir eksikliklerini zayıf uyku süresi ve kötü uyku kalitesiyle ilişkilendirdi. Eksiklik belirtileri olsa da , gerçekten eksik olup olmadığınızı bilmenin tek yolu sağlık uzmanınızdan kan testi istemektir. Çeşitli gıdalardan oluşan dengeli bir beslenme, her türlü eksikliğin önlenmesine yardımcı olacaktır. Beslenmeye rağmen vitamin değerleriniz yükselmiyorsa mutlaka bir hekime danışmalısınız.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu