Yiyecekler ve İçeceklerTIP

Demir açısından zengin 7 besin

Demir eksikliği sorunu yaşayanlar kendilerini halsiz, yorgun hissedebiliyor. Aynı zamanda demir eksikliği şiddetli baş ağrılarına, migren ataklarına da yol açıyor. İşte, demir deposu olan 7 besin...

Çoğu zaman yeterli ve dengeli beslenilmediğinde demir eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalırız.  Doktorunuza yorgun , uyuşuk veya zayıf hissettiğinizi söylediğinizde , vücudunuzda bu mineralin yeterli miktarda olduğundan emin olmak için otomatik olarak demir seviyenizi test edebilir. Bunun nedeni, düzenli olarak yeterince demir almadığınızda , kırmızı kan hücrelerinizin küçülmesidir; bu da kanınızın, akciğerlerinizden vücudunuzun diğer bölgelerine düzenli miktarda oksijen taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu muhtemelen demir eksikliği anemisine yol açabilir , bu da vücutta yorgunluğa ve zayıflığa yol açacaktır. Neyse ki diyetinize ekleyebileceğiniz çok sayıda yüksek demir içeren yiyecek var.

Demir eksikliği anemisi nedir?

demir besin

Demir eksikliği anemisi, kanda yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresinin bulunmadığı yaygın bir anemi türüdür. Kırmızı kan hücreleri vücuttaki dokulara oksijen taşır.

Adından da anlaşılacağı gibi demir eksikliği anemisi demir eksikliğinden kaynaklanır. Yeterli demir olmadan vücut, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşımaya yetecek kadar hemoglobin üretemez. Bu nedenle demir eksikliği anemisi kendinizi yorgun hissetmenize ve nefes darlığı çekmenize neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi belirtileri nelerdir?

  • Aşırı yorgunluk
  • Soluk cilt
  • Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı ve nefes darlığı
  • Baş ağrısı, baş dönmesi hissi
  • soğuk eller ve ayaklar
  • Dil iltihabı veya ağrısı
  • Tırnaklar kırılgan hale gelir
  • Özellikle demir eksikliği anemisi olan bebeklerde ve küçük çocuklarda iştah kaybı

Günde ne kadar demire ihtiyacınız var?

Demirin günlük değeri (DV) çoğunlukla yaş grubunuza, cinsiyetinize ve beslenme düzeninize bağlıdır. 19-50 yaş arası kadınlar için günlük günlük değer 18 miligram iken, 19-50 yaş arası erkekler için sadece 8 gramdır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, bitki bazlı hem içermeyen demir, hem kadar iyi emilmez; bu, vejetaryenlerin ve veganların diyetlerinde diğer insanlara göre daha fazla demire ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir.

Demir açısından zengin en iyi gıdalar

1.Dana karaciğeri

Demir içeren n hayvansal ürünler söz konusu olduğunda sığır eti en iyi seçenektir ancak karaciğer, ineğin diğer bölgelerine göre daha fazla demir sağlayacaktır.

2.Susam

Susam tohumları , tiroid fonksiyonu, DNA oluşumu ve oksidatif stres hasarından korunma için gerekli bir besin olan protein, lif, potasyum ve selenyumun yanı sıra, 1/4 fincan başına günlük demir değerinizin neredeyse %30’unu sağlar.

3.Kuru fasulye

Fasulye, yarım fincan porsiyon başına 10 gram protein ve 6 gram lif içeren, aynı zamanda bitki bazlı protein ve lif açısından da harika kaynaklar olan, demir açısından zengin besinlerdir. Demir alımınızı artırmak için çorbalara, beyaz fasulye salatasına veya fasulye soslarına beyaz fasulyeyi diyetinize ekleyin.

4.Yeşil mercimek

Mercimek, bitki bazlı bir başka yararlı protein, lif ve demir kaynağıdır.

5.Ispanak

Temel Reis ıspanağını çok severdi ve güçlü kaslar için onu yerdi ; ıspanak tek başına kas gelişimi için yeterli olmasa da, her porsiyonda demir takviyesi alabilirsiniz. Ispanak, demirin yanı sıra yeterli miktarda protein, potasyum, kalsiyum ve K vitamini de sağlar.

6.Bitter çikolata

Adet gören kişiler regl dönemlerinde kan kaybetme eğiliminde olduğundan, bu aynı zamanda bu dönemde demir düzeylerinin genellikle düşük olduğu anlamına da gelir. Bir dahaki sefere regl olduğunuzda ve canınız çikolata istediğinde biraz, özellikle de bitter çikolata almaktan çekinmeyin . Sadece bir ons bitter çikolatada günlük demir değerinizin yaklaşık %11’ini ve bir barın tamamının %72’sini alırsınız!

7.Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği iyi bir demir deposudur.  Demirin yanı sıra kabak çekirdeğinin protein, lif, sağlıklı yağlar, manganez, selenyum ve folat gibi faydalarından da yararlanacaksınız.

Demir eksikliği anemi tedavi edilmezse ne olur?

Hafif demir eksikliği anemisi genellikle hiçbir komplikasyona neden olmaz. Ancak tedavi edilmezse demir eksikliği anemisi daha da kötüleşebilir ve aşağıdaki sağlık sorunlarına neden olabilir:

Kalp sorunlar: Demir eksikliği anemisi hızlı veya düzensiz kalp atışına neden olabilir. Anemik olduğunuzda, kanda taşınan oksijen eksikliğini telafi etmek için kalbinizin daha fazla kan pompalaması gerekir. Bu kalp büyümesine veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

demir hamilelik

Hamilelikte Karşılaşılan Sorunlar: Hamile kadınlarda şiddetli demir eksikliği anemisi erken doğuma ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Ancak hamile kadınlar doğum öncesi bakımları sırasında demir takviyesi alırlarsa bu durumu önleyebilirler.

Büyüme ve gelişme sorunları: Bebeklerde ve çocuklarda şiddetli demir eksikliği anemiye ve büyüme ve gelişmenin gecikmesine neden olabilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi hastaları enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Demir eksikliği anemisi haşatı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. İşte, demir alımının yetersizliği durumunda ortaya çıkan semptomlar…

National Türk öneriyor: Polikistik over sendromu ne demek?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu