Kalp ve Damar

Sıcaklar kalp sağlığını nasıl etkiler?

Tüm Türkiye sıcak havanın etkisi altında. Sıcak hava ile kalp hastalıkları arasında nasıl bir bağlantı olduğu ise merak ediliyor. Peki, sıcak hava kalp krizi riskini arttırır mı?

Yurt genelinde sıcak hava etkili oluyor. Bazı illerde sıcaklık rekorları kırılıyor. Bu sebeple sıcak havanın kalp hastalıklarını tetikleyip tetiklemediği merak ediliyor.

Sıcaklar kalp sağlığını nasıl etkiler?

Yüksek ısıya maruz kalmak sadece ısı bitkinliği ve ısı çarpması riskini artırmakla kalmaz , aynı zamanda kalp sağlığına da özel bir yük bindirebilir. Kardiyovasküler sistemi zorlar ve kalbin daha fazla çalışmasını sağlar. Bu, kalp krizi, kalp aritmileri (düzensiz kalp atışı) ve kalp yetmezliği olasılığını artırabilir.

Yüksek sıcaklık ile kalp-damar hastalıklarının etkileşimi, ısıya bağlı ölümlerin yaklaşık dörtte birine katkıda bulunuyor.

Sıcaklık ne kadar yüksek olursa tehdit de o kadar büyük olur. Circulation dergisinde yakın zamanda yapılan bir araştırmada , en sıcak aylarda gündüz sıcaklıklarının üç haneli rakamlara ulaştığı Kuveyt’te yedi yıl boyunca kardiyovasküler ölüm oranları incelendi . Araştırmacılar artan sıcaklıklar ile kardiyovasküler ölüm riski arasında bir bağlantı buldular ve çoğu 95° F ile 109° F arasındaki sıcaklıklar arasında meydana geliyor.

Vücut nasıl ısı yayar?

Vücudunuz, her biri kalbi etkileyebilecek iki ana yolla ekstra ısıyı dağıtacak şekilde tasarlanmıştır:

Radyasyon. Etrafınızdaki hava vücudunuzdan daha soğuk olduğunda havaya ekstra ısı yayarsınız. Bu işlem, kan akışının daha fazlasının cilde gitmesini sağlayacak şekilde yeniden yönlendirilmesini gerektirir.

Buharlaşma. Terin buharlaşması, ısıyı cildinizden uzaklaştırarak serinlemenize yardımcı olur. Hava kuru olduğunda bu işe yarar. Ancak hava sıcak ve nemli olduğunda, vücut sıcaklığınız arttıkça ter cildinizde kalır.

Hava sıcaklığı vücut sıcaklığına yaklaştığında veya bu sıcaklığı aştığında, özellikle de yüksek nemde, vücudunuzun ısıyı atmasına yardımcı olmak için kalbin daha hızlı atması ve daha fazla pompalanması gerekir. Sıcak ve nemli bir günde, serin bir güne kıyasla kalbinizde dakikada iki ila dört kat daha fazla kan dolaşabilir.

Kalbe yardımcı olması amaçlanan bazı ilaçlar sıcak günlerde sorunlara neden olabilir. Örneğin, beta blokerler kalp atışını yavaşlatır ve kalbin etkili ısı değişimi için yeterince hızlı kan dolaşımı yeteneğini engeller. Diüretikler (su hapları) idrar çıkışını artırır ve dehidrasyon riskini artırır.

Sıcaklıklar yükseldiğinde kalbinizi nasıl koruyabilirsiniz?

scak hava

Yüksek ısıya ve sıcak hava dalgalarına maruz kalmak herkesi etkilerken, mevcut kalp sorunlarının olması ısıya bağlı hastalık ve hastaneye yatma riskinizi artırıyor. Bu nedenle , serin kalmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere temel stratejileri izlemeye çalışmak özellikle önemlidir :

Sıcaklık uyarıları için hava durumu tahminlerini izleyin ve o günlerde içeride kalın. Ev çok sıcaksa, serin kalmanıza yardımcı olacak soğutma merkezleri ve diğer seçenekler için sağlık uzmanlarına danışabilinsiniz.

Dışarıya çıkarsanız, akşam ve sabahın erken saatleri genellikle en serin zamanlardır. Mümkün olduğunca gölgede dinlenin.

Dışarıdayken her 20 dakikada bir, bir bardak su için:  Size hatırlatması için bir zamanlayıcı ayarlayın. İçmek için asla susayana kadar beklemeyin. Kalp yetmezliğiniz varsa, sıvılar birikerek şişmeye neden olabileceğinden doktorunuza günlük olarak ne kadar sıvı içmeniz gerektiğini sorun. İdrar söktürücü kullanıyorsanız sıcak havalarda ne kadar içmeniz gerektiğini sorun.

Soda veya meyve suyundan kaçının ve alkolü sınırlayın: Soda ve meyve suyu, suyun sindirim sisteminden kan dolaşımına geçişini yavaşlatabilir. Araştırmalar sınırlı olsa da, bazı çalışmalar aşırı alkol alımının kavurucu havalarda sıcak çarpması riskini artırabileceğini buldu.

Cildini koru:  Güneş yanığı vücudunuzun soğuma yeteneğini etkiler ve dehidrasyonu artırır. Geniş kenarlı bir şapka, etrafı saran güneş gözlüğü ve hafif, açık renkli, bol giysiler giyin. Ayrıca dışarı çıkmadan 30 dakika önce maruz kalan tüm cilde bol miktarda geniş spektrumlu veya SPF 30 veya daha yüksek UVA/UVB korumalı güneş koruyucu uygulayın. Her saat başı yeniden uygulayın.

Terleme kalp ritmini nasıl etkiler?

kalp sagligi 1

Terleme vücudu soğutmak için etkili bir yöntem olsa da, aynı zamanda kardiyovasküler sisteminize daha fazla yük bindirebilir. Terlediğinizde vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu sodyum, potasyum ve diğer önemli mineralleri kaybedersiniz. İyi sıvı alımı, kalbinizin kaslarınıza daha etkili bir şekilde kan pompalamasına da yardımcı olur.

Sıvı kaybının aritmiyi  (anormal kalp ritmi) tetiklediği bilinmektedir  . Aritmisi olan kişilerin kalp atışları çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz olabilir. Bir tür aritmi, hızlı ve koordine olmayan bir kalp atışı olan atriyal fibrilasyondur.

Sıcak havalarda AF için temel risk faktörlerinden biri  dehidrasyondur ; bu durumun terleme yoluyla sıvı kaybettiğinizde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

AF felç riskinizi beş kata kadar artırabilir, kalp krizi olasılığını artırabilir ve çarpıntı (göğüs veya boynunuzda çarpıntı hissi), göğüs ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Düzenli olarak kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, özellikle de kötüleşiyorsa veya birkaç dakikadan uzun sürüyorsa, doktorunuzla konuşmalısınız.

Sadece yaşlılar mı kalp hastası olur?

Sıcak hava kalp krizi riskini arttırır mı?

Daha önce kalp yetmezliği teşhisi konduysa, sıcak havalarda serin kalmak için ekstra özen göstermelisiniz. Bunun nedeni, kalp yetmezliğinde kalbinizin vücudunuza gerektiği kadar etkili bir şekilde kan pompalayamamasıdır. Sıcak havalarda, kalp vücudun  çekirdek sıcaklığını normal seviyelerde tutmak için çalışırken normalden daha fazla zorlanır . Aslında, vücut sıcaklığınız yaklaşık her 0,5 santigrat derece arttığında, kalbiniz  dakikada 10 kez fazladan atar .

Daha önce kalp yetmezliği tanısı almamış olsanız bile, kalbiniz yüksek sıcaklıklarda daha fazla çalıştığı için kendinizi daha büyük bir risk altında bulabilirsiniz.Kalp yetmezliği genellikle kalp çok zayıfladığında veya çok sertleştiğinde meydana gelir ve genellikle birkaç ay veya yıl içinde yavaş yavaş meydana gelir. Kalp yetmezliği olan kişilerin ani kalp durmasına yol açan aritmi yaşama olasılığı dokuz kat daha fazladır.

American Heart Association’a göre,  özellikle hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde yaşandığında, bir sıcak hava dalgasında ölümcül kalp krizi riski iki katına çıkabilir . İki gün süren sıcak hava dalgalarında (sıcaklıkların 28 ila 36 santigrat derece arasında olduğu) ölümcül kalp krizi riski %18 daha yüksekti. Dört gün süren sıcak hava dalgalarında (sıcaklıkların 34 ila 43 santigrat derece arasında olduğu) ölümcül kalp krizi riski %74 daha yüksekti.

Bu sonuçlar, sıcaklık arttıkça ve sıcak havanın süresi arttıkça ölümcül kalp krizi geçirme olasılığının arttığını göstermektedir. Çin’de gerçekleştirilen çalışma, soğuk havanın etkilerini de araştırdı ve aşırı soğuk sıcaklıkların,  özellikle kalp yetmezliği olan kişilerde aşırı ölümlere de katkıda bulunduğunu buldu .

Cep telefonları hayatlarımızın ayrılmaz bin parçası oldu. Sürekli olarak ellerde olan telefonların kalbe zararları merak ediliyor. Peki, cep telefonu Kalp sağlığını olumsuz etkiler mi?

National Türk öneriyor: Kalp Krizi Riski: Keto ve Benzer Diyetler

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu