Yaşam TarzıSağlık Sektörü

Yaz aylarında sıvı tüketimi nasıl olmalı?

Uzmanlar sıcak yaz günlerinde sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle su içmek için susamanın beklenmemesi gerektiği ifade ediliyor. Peki, günde kaç litre su içilir?

Su bedenimiz için olmazsa olmazdır. Suya duyulan ihtiyaç yaz aylarında katlanıyor. Uzmanlar gün içerisinde mutlaka bol su tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki, yaz aylarında ne kadar sıvı alımı yapmak doğrudur?

Neden su içmeliyiz?

Su sağlığımız için hayati öneme sahiptir. Besin maddelerinin hücrelere taşınması, atıkların uzaklaştırılması, eklem ve organların korunması, vücut sıcaklığının korunması gibi vücudumuzun birçok fonksiyonunda anahtar rol oynar.

Su neredeyse her zaman favori içeceğiniz olmalıdır.

Suyun faydaları nelerdir?

su tuketimi

 • Kabızlık sıkıntılarını hafifletir
 • Böbreklerinizdeki toksinleri dışarı atar
 • Akne ve diğer cilt problemlerinin oluşumunu azaltabilir
 • Sindirim sürecine yardımcı olur
 • Temiz ve nemli bir cilt verir
 • Vücut ısısını ve kan basıncını düzenler
 • Vücuttaki elektrolit (sodyum, potasyum) dengesini korur
 • Mesanede bakteriyel enfeksiyon olasılığını azaltır
 • Sağlıklı dolaşımı destekler
 • Doku ve organları korur
 • Çevre kirliliğine karşı cildinize bariyer sağlar

Su zehirlenmesi nedir?

Ne kadar sıvı tüketilmeli?

İçmeniz gereken su miktarı aktivite düzeyinize, sağlık durumunuza, boy ve kilonuza, cinsiyetinize ve diğer faktörlere göre değişir.

Erkeklerin her gün 13 bardak (yaklaşık 3 litre) su içmesi tavsiye ediliyor.

Kadınların her gün 9 bardak (2 litrenin biraz üzerinde) su içmeleri önerilir. Hamile kadınlar günde 10 bardak, emziren kadınlar ise 12 bardak su içmelidir.

Çocuklar ve gençler günde 6 ila 8 bardak su içmelidir. Yine, bunların hepsi aktivite düzeyine, yaşa, kiloya vb. bağlıdır.

Suyla dolu taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi de bu günlük su alımına yardımcı olur.

Su içmeyi sevmeyenler ne yapmalı?

su 1

Bazı insanlar su içmekte ve vücutlarında yeterli sıvı seviyesini korumakta zorluk çekerler. Bunun psikolojik bir durum mu olduğu, yoksa vücutlarındaki bir şeyin su tüketmelerine engel olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak yaz güneşi de bu insanları korumuyor. Peki yeterli miktarda sıvı almak için neler yapabilirsiniz? Sadece su yerine genel olarak sıvıları hedefleyin. İlave şeker veya kafein içeren içeceklerden kaçının çünkü bunlar düzenli olarak tüketildiğinde uzun vadede sağlığınıza zarar verebilir.

Ayran: Ayran yaz aylarında vücudunuzu serin ve nemli tutmak için mükemmeldir. Ayrıca sindirim sürecine yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Limonata: Soğuk bir bardak limonata canlandırıcıdır, nemlendiricidir ve vücudumuz için gerekli olan C Vitaminini içerir.

Yumuşak hindistan cevizi suyu: Yumuşak hindistan cevizi suyu mükemmel bir vücut elektrolit dengeleyici içecektir. Lezzetlidir, doğal olarak tatlıdır ve nemlendirme açısından mükemmeldir.

Yeşil çay: Yeşil çay, vücudumuzdaki zararlı serbest radikallerle savaşmak için gerekli olan birçok antioksidan içerir. Her gün makul miktarlarda tüketilirse sıvı alımı açısından harikadır.

Mevsim meyve suları: Mevsim meyve suları lezzetlidir ve belirli bir mevsimde sağlıklı kalmak için gerekli tüm besinleri içerir. Yeterli miktarda su içemediğiniz durumlarda (diyabet hastası olmayanlar için) iyi bir alternatif olabilir.

Vücudumuzdaki tüm organ sistemlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli miktarda su içmek son derece önemlidir. Serin kalmamıza yardımcı olur ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Yaz aylarında sağlıklı kalmanın anahtarı bol su ve diğer sıvıları tüketmektir.

Çok fazla su içmek zararlı mıdır?

sivi

Çoğu insan dehidrasyonun ne olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini bilir. Ancak aşırı hidrasyon mümkün mü? Aşırı hidrasyon, birisi çok miktarda su içtiğinde meydana gelir ; bu da vücuttaki klorür, sodyum ve potasyum gibi elektrolit seviyelerini değiştirebilir. Yeterince sıvı içmemek (dehidrasyon) susuzluk, kızarma, yorgunluk ve hızlı nefes alma gibi semptomlara yol açabilir. Buna karşılık çok fazla sıvı içmek (aşırı su tüketimi) mide bulantısına, baş ağrısına, kramplara, halsizliğe ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Çoğu insan için dehidrasyon daha büyük bir risktir. Ancak aşırı hidrasyondan endişeleniyorsanız veya belirtileriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Son yıllarda ülkemizde sıklıkla tüketilmeye başlanan badem sütünün faydaları araştırılmaya başladı. Peki, Badem sütü laktozsuz mu?

National Türk öneriyor: Sağlık Bakanlığı’ndan aşırı sıcaklarla ilgili açıklama geldi

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu