Doktor TavsiyeleriHekimler

Sabri Çolak: Hamileler oruç tutmadan önce doktoruna danışmalı

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Sabri Çolak, oruç tutmak annelere tavsiyelerde bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Sabri Çolak, Ramazan ayında hamilelerin dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgilendirme yaptı.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen herkesin protein, lif, sağlıklı yağ içeren ve ölçülü miktarda karbonhidrat barındıran bir beslenme düzeni oluşturmasının önemli olduğunu ifade eden Bahçeci Bursa Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Sabri Çolak, “Söz konusu hamilelik dönemi olduğunda ise beslenme düzenine daha da dikkat edilmelidir. Çünkü anne adayının tükettiği tüm besinler bebeğin sağlıklı gelişim sürecini de doğrudan etkiler. Dolayısı ile oruç tutmak hem annenin hem de bebeğin sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Uzun süre açlık ve sıvı kaybı anne adaylarında baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte bebeğin organlarının gelişimi de olumsuz yönde etkilenerek erken doğum ve düşük riski artabilir” diye konuştu.

Hamilelerin son aylarda oruç tutması tehlikeli olabilir

hamile

Oruç tutmanın risklerinin hamilelik boyunca devam ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü.

Özellikle ilk aylarda bebeğin organlarının gelişimi için önemli olan besinlere olan ihtiyaç artar. Son aylarda ise bebeğin büyümesi ve annenin enerji ihtiyacı arttığından oruç tutmak daha riskli olabilir. Hamileler oruç tutarak günlük beslenme programında alması gereken önemli besinleri kaçırabilirler. Bu besinler arasında protein, demir, kalsiyum, folik asit ve diğer vitaminler bulunur.

Bu eksiklikleri dengelemek için iftarda ve sahurda protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tercih etmeliler. İftarı hafif bir çorba ile başlatmak, ardından protein ve sebzelerle zenginleştirilmiş bir ana yemek tüketmek önemlidir. Sahurda ise uzun süre tok tutacak ve enerji sağlayacak besinler tercih edilmelidir. İftar sonrası tatlı ve şekerli yiyecekler yaygın olarak tüketilir ancak gebeler kan şekerini kontrol altında tutmak için aşırı tatlı tüketiminden kaçınmalıdır.

Yüksek şeker içeren şerbetli tatlılar, şekerli içecekler ve abur cubur gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacını karşılamak için kuru meyve ya da kuruyemiş gibi atıştırmalıklar tercih edilebilir.

Sabri Çolak: İftar ve sahur arasındaki süreçte 2-3 litre su içilmeli

Anne adayı ve bebek sağlığı için hamilelikte su tüketiminin çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Çolak, “Uzun süre açlığın yanı sıra hava sıcaklığının da artmasıyla birlikte susuz kalmak ani tansiyon düşüşlerine ve buna bağlı olarak baygınlıklara neden olabilir. Gebeler iftar ve sahur arasındaki süreçte yeterli miktarda su içmeye özen göstermelidir. Su, vücudun hidrasyonunu sağlar; sindirim, dolaşım ve genel sağlık için çok önemlidir. Bol su içmek rahimdeki şiddetli kasılmaların önüne geçilmesine yardımcı olur, idrar yolu enfeksiyonlarını, kabızlığı önler; vücuttaki ödemin daha az olmasını sağlar. Bu sebeple anne adaylarının 2-3 litre su tüketmeye özen göstermesi çok önemlidir. İftar sonrası çay veya kahve tüketimi de aşırıya kaçılmadığı sürece tercih edilebilir” dedi.

Sabri Çolak: Anne adayları hafif egzersizler yapabilir

sabri colak jpg

Oruç tutan hamilelerin gebelik takibinin daha yakından yapılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Çolak, “Doktorlarıyla düzenli olarak iletişim halinde olmaları ve gerekli kontrolleri aksatmamaları son derece önemlidir. Muayene aralığı, hamileliğin dönemine ve annenin sağlık durumuna göre değişebilir ancak genellikle daha sık muayene olmaları önerilir. Anne adayının kullanması gereken ilaçlar varsa bu ilaçların kullanımı yine doktorlarının kontrolünde ve düzenlenen dozda olmak şartıyla kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hamileler Ramazan ayı boyunca fiziksel aktivitelerini de düzenli olarak sürdürmeye çalışmalıdır. Hamilelerin oruç tutarken kendilerini yormayacak şekilde hafif egzersizler yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Yürüyüş, pilates veya yoga gibi düşük yoğunluklu egzersizler, hem anne adayının rahatlamasına hem de fiziksel aktiviteyi korumasına yardımcı olabilir ancak aç kaldıkları sürede aşırı yorucu egzersizlerden kaçınılmalı ve dinlenmeye de önem verilmelidir” diye konuştu.

Ramazan ayında 14 saat oruç tutulacak. Gün boyu açlık ve susuzluk yaşamamak için sahurda tüketilen gıdalara dikkat edilmeli. İşte, sahurda tüketilmesi önerilen gıdalar…

National Türk öneriyor: Ramazan ayında lifli yiyecekleri ihmal etmeyin

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu