Şifalı BitkilerBeslenme ve DiyetYaşam Tarzı

Ramazan ayında susatmayacak yiyecekler nelerdir?

Ramazan ayında 14 saat oruç tutulacak. Gün boyu açlık ve susuzluk yaşamamak için sahurda tüketilen gıdalara dikkat edilmeli. İşte, sahurda tüketilmesi önerilen gıdalar...

Ramazan ayı 11 Mart Pazartesi günü tutulacak ilk oruçla başlayacak. Ramazan ayında sağlık sorunu yaşamak istemeyenler, gün boyu susuzluk yaşamayı arzu etmeyenler sahurda ne yiyip ne içmeleri gerektiğini merak ediyor. Uzman isim sahurda tüketilmesi gerekenleri tek tek sıraladı.

11 ayın sultanı Ramazan’a kısa bir süre kala Medicana Sağlık Grubu diyetisyenlerinden Cemre Balkan, uzun süre tok tutacak ve susatmayacak yiyecekler hakkında bilgi verdi. Sahurda tüketilmesi gereken besinlerden, iftarda mideye girecek yiyeceklere kadar püf noktalara değinen Cemre Balkan, doğru bilinen yanlışlar hakkında da uyarılarda bulundu.

Susatmayacak yiyecekleri sofralardan eksik etmeyin

cemre balkan

Sahurda yenecek besinlerin önemine değinen Cemre Balkan, “Normal zamanda olduğu gibi oruç tutarken de yeterli ve dengeli beslenmek altın kural. Yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gereklidir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-barsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve tam tahıl ürünler tercih edilmelidir. Sahur öğününüzü mutlaka yapın. Sahurda tok tutan ve susatmayacak besinler tercihiniz olsun. Yumurta, süt ve süt ürünleri, sebze meyve, tahıllı ekmek ve yağlı tohumları tercih edebilirsiniz” dedi.

Ramazan ayında çay ve kahve tüketimine dikkat

hurma

Beslenmenin yanı sıra sindirimi kolaylaştıracak aktiviteler hakkında da bilgi veren Balkan, “İftara çorba ile başlamak sindirim sistemini rahatlatacaktır. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra aralıklı ve küçük porsiyonlar şeklinde beslenin. İftar ve sahur arasında sık sık su için. Günde 2-2,5 litre yeterli olacaktır. Süt, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve-sebze suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar da sıvı ihtiyacınızı karşılamaya destek olur. Çay-kahve ise diüretik (idrar atım oranının hızlanması) olduğundan dolayı vücuttan sıvı boşaltımına sebebiyet verir ve vücudunuz susuz kalabilir. Ramazan döneminde fazla çay-kahve tüketiminden uzak durun. Tatlı ihtiyacınızı öncelikle meyveler ile karşılamaya çalışın. Çok sık olmamakla birlikte aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlılar ya da dondurma tercih edebilirsiniz. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Tok tutan yulaflı omlet tarifi:

Her ebeveyn çocuğunun sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmasını ister. Ancak çocukların sosyal çevresi bazen Beslenme alışkanlıklarının kötüleşmesine yol açar. İşte, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasının yolları…

National Türk öneriyor: PCOS belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu