TIP

Tip 2 diyabet tedavisi nedir?

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinin mümkün olup olmadığı merak ediliyor.

Son yıllarda neredeyse her yaşta görülen Tip 2 diyabetin ne olduğu, belirtileri ve tedavisi merak ediliyor. Peki, Tip 2 diyabet tedavisi edilir mi?

Tip 2 diyabet nedir?

Diyabetin en yaygın türü olan Tip 2 diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekerinizin çok yüksek olması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve çoğunlukla yediğiniz yiyeceklerden gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin , glikozun enerji için kullanılmak üzere hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabette vücudunuz yeterince insülin üretmiyor veya insülini iyi kullanamıyor. Daha sonra çok fazla glikoz kanınızda kalır ve yeterli miktarda glikoz hücrelerinize ulaşmaz.

Tip 2 diyabete yakalanma riski yüksek olanlar kimlerdir?

Tip 2 diyabete her yaşta, hatta çocukluk döneminde bile yakalanabilirsiniz. Ancak tip 2 diyabet en sık orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. 45 yaş ve üzerindeyseniz, ailenizde diyabet öyküsü varsa, fazla kiloluysanız veya obeziteniz varsa tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir .Fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunları, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı etkiler. Ayrıca, prediyabetiniz varsa veya hamileyken gebelik diyabeti geçirmişseniz, tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız da daha yüksektir.

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Aşırı susamışlık hissi

Çok sık acıkma

Sık idrara çıkma

Hafıza sorunları

Ayaklarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma

Uzun süre iyileşmeyen yaralar

Açıklanamayan kilo kaybı

Tip 2 diyabet tedavisi nedir?

Tip 2 diyabetin bir tedavisi yoktur. Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar ve yaşam tarzınızdaki değişikliklerle Tip 2 diyabeti yönetebilirsiniz.

Zamanla kan şekerinizi yönetmek için birden fazla diyabet ilacına ihtiyacınız olabilir. İnsülin almasanız bile hamilelik veya hastanede olmanız gibi özel zamanlarda insüline ihtiyacınız olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diğer durumlar için de ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

İyi bir diyabet bakım planına uymak, diyabetle ilişkili birçok sağlık sorununa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ancak diyabet tedavi edilmezse aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir:

  • Kalp hastalığı ve felç
  • Sinir hasarı
  • Böbrek hastalığı
  • Ayak problemleri
  • Göz hastalığı
  • Diş eti hastalığı ve diğer diş problemleri

Tip 2 diyabet diyeti nedir?

tip 2 diyabet tedavisi nedir 1

Tip 2 diyabet teşhisi aldığınızda yeme içme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu noktada bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Tip 2 diyabette yemek yemenin anahtarı, tüm besin gruplarından çeşitli besleyici gıdaları, yemek planınızın ana hatlarıyla belirttiği miktarlarda tüketmektir. Genel olarak bu tür gıdalar sağlıklı kan şekeri seviyelerinin desteklenmesine yardımcı olabilir:

Tavuk, yumurta, balık ve hindi gibi yağsız proteinler .

Brokoli, yeşil fasulye, salata yeşillikleri ve salatalık gibi nişastalı olmayan sebzeler .

Avokado, fındık, doğal fıstık ezmesi ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar .

Fasulye, çilek, tatlı patates ve tam buğday ekmeği gibi karmaşık karbonhidratlar tüketebilirsiniz.

Tip 2 diyabet ilaçları nelerdir?

Doktorunuz, Tip 2 diyabeti yönetmek için yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra ilaç almayı da önerebilir. Bunlar şunları içerir:

Ağızdan alınan diyabet ilaçları: Bunlar, T2D’si olan ancak yine de bir miktar insülin üreten kişilerde kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olmak için ağızdan aldığınız ilaçlardır. Birkaç türü var. En sık reçete edileni metformindir . Sağlayıcınız, en iyi kan şekeri yönetimini sağlamak için aynı anda birden fazla oral diyabet ilacı reçete edebilir.

GLP-1 ve ikili GLP-1/GIP agonistleri: Bunlar esas olarak T2D hastalarında kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olan enjekte edilebilir ilaçlardır. Bazı GLP-1 agonistleri obezitenin tedavisine de yardımcı olabilir.

İnsülin: Sentetik insülin doğrudan kan şekeri seviyesini düşürür. Uzun etkili ve kısa etkili tipler gibi çeşitli insülin türleri vardır. Şırınga veya kalemle enjekte edebilir, inhale insülin kullanabilir veya insülin pompası kullanabilirsiniz .

Diğer ilaçlar: Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi eşlik eden durumları yönetmek için başka ilaçlar da alabilirsiniz.

TİP 2 diyabet önlenebilir mi?

Belirli stratejiler Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza veya başlangıcını geciktirmenize yardımcı olabilir:

Düzenli egzersiz yapın (haftada en az 150 dakika).

Sizin için sağlıklı olan bir kiloyu koruyun.

Besleyici yiyecekler tüketin.

Sigara kullanmayın.

Ne yazık ki, bazı insanlar o kadar güçlü genetik risk faktörlerine sahiptir ki, yaşam tarzı değişiklikleri bile Tip 2 diyabet gelişmesini önlemek için yeterli değildir.

 

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorunu, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor. Peki, kadınlarda Tip 2 diyabet risk faktörleri nelerdir?

National Türk öneriyor: Göz sulanması ciddi sorunlara yol açabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu