Doktor TavsiyeleriHekimlerKalp ve DamarKanser HastalıklarıTansiyon Hastalıkları

Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, Raynaud hastalığına dikkat çekti

Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, Raynaud hastalığı hakkında bilgi verdi.

Kimi zaman stresli olunduğunda kimi zaman ise soğuk havalarda el ve ayaklarda morarma sorunu yaşanıyor. Yaşanan bu renk değişikliğine raynaud fenomeni (Sendromu) deniyor. Peki, raynaud sendromu kimlerde yaşanır?

Raynaud fenomeni nedir?

Raynaud hastalığı, düşük sıcaklık veya basınç nedeniyle vücudun el ve ayak parmakları gibi belirli kısımlarının uyuşmasına ve soğumasına neden olur. Raynaud hastalığı, cilde kan sağlayan küçük arterlerin daralmasına neden olarak vazospazm adı verilen, etkilenen bölgeye akan kan miktarını sınırlandırır.

Raynaud hastalığının belirtileri nelerdir?

El ve ayak parmaklarında üşüme.

Cildin bazı bölgeleri önce beyaza ardından maviye döner. Bu renk değişikliği cilt tonunuza göre farklılıklar gösterebilir.

Vücut ısısının azalması, uyuşma ve karıncaalanma hissinin artması.

Bazı insanlar ayrıca kulaklarının, burnunun, dudaklarının veya meme uçlarınıda da renk değişikliği gözlenir.

Raynaud hastalığının belirtileri birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

Raynaud hastalığınnın tedavisi var mı?

Raynaud hastalığınız varsa ve belirtileriniz çok kötüyse ya da kötüleşiyorsa, doktorunuz kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olacak bir ilaç reçete edebilir. Örneğin, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan nifedipin önerilebilir. Bazı kişilerin bu ilacı her gün alması gerekir. Diğerleri bunu yalnızca soğuk havalarda Raynaud hastalığını önlemek için kullanır.

Mehmet Sayarlıoğlu: Toplumda görülme sıklığı yüzde 3-5

Isı değişikliklerine ve strese bağlı olarak ortaya çıkan raynaud fenomeninin toplumda yüzde 3-5 gibi oranında görüldüğünü belirten Liv Hospital Samsun Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “Raynaud sendromunun (RB) en önemli belirtisi, el ve/veya ayak parmak uçlarında bazen soğuğa maruz kalındığında bazen de stresle birlikte oluşan mavi-mor renk değişikliğidir.

Hastalık kan damarlarında daralma sonucu ortaya çıkar. Normalde deriye giden kan damarları, soğuk havalarda ısı kaybını azaltmak için daralır. Ancak Raynaud hastalığında bu süreç uzar.

Bir süre sonra kanlanmanın bozulmasına bağlı olarak damarlarda oksijen seviyesi düşer ve deride mavi-mor renk değişikliği olur. Bu mavi-mor renk değişikliğini takiben damarlarda bir genişleme meydana gelir. Ardından parmak uçları yeniden pembe-kırmızı hale döner” dedi.

Nationalturk öneriyor; Cilt kuruluğunun sebebi çinko eksikliği olabilir mi?

Daha çok kadınlarda görülüyor

Raynaud hastalığının bazen tek başına oluşabileceğini ve beraberinde herhangi bir yandaş hastalık olmayabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, buna birincil-primer RB (PRB) adını verildiğini vurguladı.

Raynaud hastalığının başka bir hastalığın bir ön belirtisi şeklinde veya hastalığın seyri sırasında da ortaya çıkabildiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, buna da ikincil-sekonder RB (SRB) adını verildiğini belirtti.

Raynaud hastalığının en sık genç kadınlarda gördüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “PRB’nin genetik bir yönü de vardır. PRB olanların yakınlarında da benzer belirtiler olabilir. PRB’de tedaviye cevap genellikle iyidir, önemli bir probleme yol açmaz” diye konuştu.

Romatizmalı hastalıklarla birlikte görülebilir

İkincil raynaud sendromunun (SRB) sıklıkla sistemik skleroz (skleroderma), SLE, Sjögren sendromu, anti-fosfolipid sendrom, poli-dermatomyozit, romatoid artrit gibi iltihaplı romatizmalı hastalıkların seyri sırasında da ortaya çıkabileceğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “SRB, bunun dışında vücut savunma sisteminden kaynaklanan başka sistemlere ait hastalıklara da eşlik edebilir.

Bazı hastalarda kulak kepçesi, burun, yüz, diz, meme uçları da etkilenebilir. Nadiren tüm kol ve bacakta da RB görülebilir. Parmaklarda renk değişiminin yanı sıra iğnelenme, uyuşma, ağrı olabilir. Eğer damarların daralma dönemi uzun sürerse dokular için tehlikeli olabilir. Kanlanma bozukluğuna bağlı parmak uçlarında yaralar gelişebilir” şeklinde konuştu.

Raynaud sendromunun tanısının hastanın tipik yakınmaları (parmaklarda soğuk ve stresle gelişen mavi-mor renk değişikliği, soğukluk, ağrı) ve hastanın muayenesi ile konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, şüphelenilen vakalarda değişik görüntüleme yöntemleri kullanılabileceğini ve benzer yakınmalara neden olan diğer sebeplerin dışlanması gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Sayarlıoğlu “Raynaud Sendromu tanısı olanlar sigara ve soğuktan uzak durmalılar”

Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, raynaud sendromu tanısı konmuş bir hastanın yaşantısında nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında ise şu önerilerde bulundu:

“Hastalar vücutlarını soğuktan korumalı ve buna göre kıyafet seçmelidir. Soğuk havalarda mutlaka eldiven ve yün çorap giymeliler. Sigaradan uzak durmalılar. Sigaradaki nikotin ve benzeri kimyasallar damarların daralmasına neden olarak raynaud hastalığını kötüleştirir.

Damar daralmasına yol açan ilaçların da olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle tedavi seçimleri buna göre yapılmalıdır. Örneğin, bazı nezle-grip, migren ilaçları ve psikiyatrinin kullandığı bazı ilaçlar damar daralmasına yol açabilir. Stresin de damar daraltıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır.”

Altta yatan hastalığın olup olmadığı önemli

RB’nin ilaç tedavisinde belirtinin birincil (primer) veya ikincil (sekonder) başka hastalık ile birlikte) olup olmadığı önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “Tedavi planı altta başka bir hastalığın olup olmadığı değerlendirilerek yapılır. SRB’de eşlik eden hastalığın tedavisi ön planda yapılır.

Bunun yanında damar genişletici diğer tedaviler hastanın durumuna göre değerlendirilir. Ayrıca hastanın kullandığı başka ilaçlar varsa, bunların RB’ye etkileri değerlendirilerek gerekirse buna göre düzenleme yapılmaktadır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Vücutta normalin dışında verdiği tepkiler mutlaka önemsenmeli. Ciltte yaşanan ve uzun süre geçmeyen sorunlar tehlikeli hastalıkları işaret edebilir. Raynaud hastalığı renk değişimiyle kendini gösterirken cilt kanseri geçmeyen yaralarla size sinyal gönderiyor.

Raynaud fenomeni nedir? Doktor Mehmet Sayarlıoğlu anlatıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu