Kadın SağlıkSağlık Haberleri

İnsülin direnci, PCOS’u nasıl etkiler?

Polikistik over sendromu yani PCOS yaşayan kişilerin çoğunda insülin direnci görülür. Peki, bu iki sağlık sorunu birbirini nasıl etkiliyor?

Polikistik over sendromu yani PCOS’lu pek çok kişinin insülin direnci sorunu yaşadığı bilinen bir gerçek. Peki bu iki sorunla nasıl başa çıkılır? İşte, PCOS ve insülin direnci arasındaki bağla ilgili tüm detaylar…

İnsülin direnci nedir?

insulin

İnsülin direnci, bozulmuş insülin duyarlılığı olarak da bilinir ve kaslarınızdaki , yağlarınızdaki ve karaciğerinizdeki hücreler pankreasınız tarafından üretilen ve yaşam için gerekli olan ve kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline gerektiği gibi yanıt vermediğinde ortaya çıkar . İnsülin direnci geçici veya kronik olabilir ve bazı durumlarda tedavi edilebilir.

Normal şartlarda insülinin işlevi şu şekildedir:

Vücudunuz yediğiniz yiyecekleri glikoza (şekere) parçalar, bu da vücudunuzun ana enerji kaynağıdır.

Glikoz kan dolaşımınıza girer ve bu da pankreasınıza insülin salgılaması sinyalini verir.

İnsülin, kanınızdaki glikozun kas, yağ ve karaciğer hücrelerinize girmesine yardımcı olur, böylece bunlar onu enerji olarak kullanabilir veya daha sonra kullanmak üzere depolayabilir.

Glikoz hücrelerinize girdiğinde ve kan dolaşımınızdaki seviyesi azaldığında, pankreasınıza insülin üretmeyi bırakması sinyali verilir.

Birkaç nedenden dolayı, kaslarınız, yağlarınız ve karaciğer hücreleriniz insüline uygunsuz şekilde yanıt verebilir, bu da kanınızdan glikozu etkili bir şekilde alamayacakları veya depolayamayacakları anlamına gelir. Bu insülin direncidir. Sonuç olarak, pankreasınız artan kan şekeri seviyelerinizin üstesinden gelmeye çalışmak için daha fazla insülin üretir. Buna hiperinsülinemi denir.

Pankreasınız hücrelerinizin insüline karşı zayıf tepkisini aşmak için yeterli insülin üretebildiği sürece, kan şekeri seviyeleriniz sağlıklı bir aralıkta kalacaktır. Hücreleriniz insüline karşı çok dirençli hale gelirse, bu durum kan şekeri seviyelerinin yükselmesine ( hiperglisemi ) yol açar ve bu da zamanla prediyabete ve Tip 2 diyabete yol açar .

Tip 2 diyabetin yanı sıra insülin direnci aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli diğer rahatsızlıklarla da ilişkilidir:

 • Obezite,
 • Kalp-damar hastalığı,
 • Alkolden bağımsız karaciğer yağlanması,
 • Metabolik sendrom,
 • Polikistik over sendromu (PKOS)

İnsülin direnci ile diyabet arasındaki fark nedir?

Herkes insülin direnci geliştirebilir – geçici veya kronik olarak. Zamanla, kronik insülin direnci tedavi edilmezse veya tedavi edilemiyorsa prediyabete ve ardından Tip 2 diyabete yol açabilir.

Prediyabet, kan şekeri seviyeleriniz normalden yüksek olduğunda, ancak diyabet tanısı konacak kadar yüksek olmadığında ortaya çıkar. Prediyabet genellikle halihazırda bir miktar insülin direnci olan kişilerde görülür.

Prediyabet, en yaygın diyabet türü olan Tip 2 diyabete (T2D) yol açabilir. T2D, pankreasınız yeterli insülin üretmediğinde veya vücudunuz insülini iyi kullanmadığında (insülin direnci) meydana gelir ve bunun sonucunda yüksek kan şekeri seviyeleri oluşur.

Tip 1 diyabet (T1D), vücudunuzun bağışıklık sisteminin pankreasınızdaki insülin üreten hücrelere bilinmeyen bir nedenden dolayı saldırması ve onları yok etmesiyle oluşur. T1D bir otoimmün ve kronik hastalıktır ve T1D’li kişiler yaşamak ve sağlıklı olmak için sentetik insülin enjekte etmek zorundadır. T1D insülin direncinden kaynaklanmasa da, T1D’li kişiler hücrelerinin enjekte ettikleri insüline iyi yanıt vermediği insülin direnci seviyeleri yaşayabilir.

Gebelik diyabeti, gebelik sırasında ortaya çıkabilen geçici bir diyabet türüdür . Plasentanın ürettiği hormonlardan kaynaklanan insülin direncinden kaynaklanır. Gebelik diyabeti, bebeğinizi doğurduğunuzda ortadan kalkar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile insanların yaklaşık %3 ila %8’ine gebelik diyabeti teşhisi konur.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları diyabeti teşhis etmek için sıklıkla glikozlanmış hemoglobin (A1c) adı verilen bir kan testi kullanır . Son üç aya ait ortalama kan şekeri seviyenizi gösterir. Genel olarak:

A1c düzeyinin %5,7’nin altında olması normal kabul edilir.

A1c değerinin %5,7 ile %6,4 arasında olması ise prediyabet olarak kabul ediliyor.

İki ayrı testte A1c düzeyinin %6,5 veya üzeri olması tip 2 diyabet belirtisidir.

Tip 1 diyabetli kişilerde, pankreasları çok az insülin ürettiği veya hiç üretmediği için, tanı konulduğunda genellikle A1C ve kan şekeri seviyeleri çok yüksektir.

insulin test

Polikistik over sendromu (PCOS) nedir?

Polikistik over sendromu (PCOS), bir kadının hormonlarındaki bir sorundan kaynaklanan bir dizi semptomdur. Yumurtalıkları etkiler. Bunlar, bir kadının yumurtalarını depolayan küçük organlardır. Ancak vücudun geri kalanını da etkileyebilir. PCOS, doğurganlık çağındaki kadınlarda çok yaygın bir durumdur. Bazı durumlarda, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salınmasıyla gerçekleşir. Bu, bir erkek spermi tarafından döllenebilmesi için gerçekleşir. Yumurta döllenmezse, adetiniz sırasında vücudunuzdan dışarı gönderilir.

Bazı durumlarda, bir kadın yumurtlamak için gereken hormonları yeterince üretemez. Yumurtlama gerçekleşmediğinde, yumurtalıklar birçok küçük sıvı dolu kese (kist) geliştirebilir. Bu kistler androjen adı verilen hormonları üretir. Androjenler normalde erkeklerde bol miktarda bulunan bir hormon türüdür, ancak kadınlarda genellikle daha az miktarda bulunur. PCOS’lu kadınlarda genellikle yüksek seviyelerde androjen bulunur. Bu, bir kadının adet döngüsünde daha fazla soruna neden olabilir. Ve PCOS’un birçok semptomuna neden olabilir.

PCOS tedavisi genellikle ilaçla yapılır. Bu PCOS’u tedavi edemez, ancak semptomları azaltmaya ve bazı sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

PCOS’a ne sebep olur?

Uzmanlar PCOS’un kesin nedenini bilmiyor. PCOS’lu birçok kadında insülin direnci vardır. Bu, vücudun insülini iyi kullanamadığı anlamına gelir. Vücutta insülin seviyeleri birikir ve daha yüksek androjen seviyelerine neden olabilir. Obezite ayrıca insülin seviyelerini artırabilir ve PCOS semptomlarını kötüleştirebilir.

PCOS belirtileri nelerdir?

 • Adet gecikmesi, düzensiz adet görme veya çok hafif adet görme
 • Büyük veya çok sayıda kist bulunan yumurtalıklar
 • Göğüs, mide ve sırt dahil olmak üzere vücuttaki ekstra kıllar (hirsutizm)
 • Özellikle göbek çevresinde kilo alımı
 • Sivilceli veya yağlı cilt
 • Erkek tipi kellik veya saç seyrelmesi
 • Kısırlık
 • Boyun veya koltuk altlarında küçük ekstra deri parçaları (deri etiketleri)
 • Boyun arkasında, koltuk altlarında ve göğüslerin altında koyu veya kalın deri lekeleri

Stres insülin direnci riskini artırır mı?

İnsülin direnci ile PCOS arasındaki ilişki nedir?

İnsülin direnci hem obez hem de zayıf kiilerde PCOS’un temel bir özelliğidir. Obez PCOS’lu kişilerin %70-95’inde ve zayıf PCOS’lu kişilerin %30-75’inde görülür.

Yüksek insülin sadece PCOS’un bir belirtisi değil, aynı zamanda durumun önemli bir itici gücüdür. Yüksek insülin yumurtlamayı bozabilir ve yumurtalıkların aşırı testosteron üretmesine neden olabilir.

Bir araştırma çalışması, PCOS’un artan oranının son on yılda obezite ve kilo alımında artışla ilişkili olduğunu gözlemlemiştir. Başka bir makalede, “tip 2 diyabetin artan yaygınlığıyla paralel olarak PCOS’un da yükseliş gösterdiğini ortaya koymuştur.

İnsülin direnci ve PCOS için hangi takviyeler kullanılabilir?

İnositol , insülin sinyalizasyonunda yer alan hücre içi bir habercidir ve besin takviyesi olarak alınabilir (miyo-inositol ve di-chiro inositol). 2018’de on randomize denemenin meta-analizi, inositolün insülin direnci belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini ve “adet döngülerini düzenlediği, yumurtlamayı iyileştirdiği ve polikistik over sendromunda metabolik değişikliklere neden olduğu” bulunmuştur. Randomize denemelerin çoğunda kullanılan doz günde 1,2 ila 4 gram arasında değişiyordu.

Magnezyum , insülin direnci için ikinci favori takviyemdir çünkü bazı araştırmacıların insülin direncine ve kalp hastalığına katkıda bulunabileceğinden şüphelendiği yaygın subklinik magnezyum eksikliğini düzeltmeye yarar. Magnezyum eksikliği bireylerin en az üçte birini ve muhtemelen daha fazlasını etkiler ve bir kan testi ile kolayca veya güvenilir bir şekilde teşhis edilemez.

Yakın zamanda yapılan bir meta-analiz, magnezyum takviyesinin magnezyum eksikliği olan kişilerde insülin direncini tedavi etmede etkili olduğu sonucuna vardı  ve küçük bir çalışma, magnezyum, çinko, kalsiyum ve D vitamininin birlikte takviyesinin PCOS hastalarının insülin metabolizmasını iyileştirdiğini ortaya koydu.

Her 10 kadından 1’inde görülen Polikistik over sendromunun ne olduğu, belirtilerinin neler olduğu merak ediliyor. İşte, PCOS hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları…

National Türk öneriyor: PCOS belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu