Doktor TavsiyeleriHekimler

Celal Şalçini: Migreni ihmal etmeyin

Migren kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Hafif ataklarla başlayan ilerleyen yıllarda ise ciddi ağrılara sebep olan bu sorunun ihmal edilmemesi gerekiyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, migrenle ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, migreni tetikleyen birçok faktör olabileceğinden hastaların bu tetikleyici faktörleri erken dönemde tanıması ve olabildiğince uzak durması gerektiğini bildirdi.

Celal Şalçini: Migren kadınlarda daha çok görülüyor

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Şalçini, migrenin kadınlık hormonu östrojen ile ilişkili olduğundan kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü vurgulayarak, “Bundan ötürü özellikle menstrüel dönemde bazı hastalarda var olan ağrıların şiddetlenmesi, bazı hastalarda da tam tersi olarak azalması görülüyor. Sıklıkla yarım baş ağrısı şeklinde oluyor. Şiddeti, ağrı süresi ve ağrının bölgesi bireyden bireye değişkenlik gösterebildiği gibi aynı bireyde de zaman zaman farklıklar gösterebilir.” ifadelerini kullandı.

Celal Şalçini: Migren atakları en fazla 3 gün sürüyor

Şalçini, atakların en fazla üç gün sürdüğünü aktararak, “Nörolojik veya mide-bağırsak sistemi ile ilgili sorunlar eşlik edebilir. Atak öncesine aura dediğimiz 5-20 dakikada gelişen ve 60 dakikada sürebilen nörolojik belirtiler olabilir. Her zaman görülmeyen bu belirtiler basit ışık çakmaları, noktalanmalar, geometrik şekiller ve karanlık alan gibi sıklıkla görme ile ilgili belirtilerdir. Bazı hastalar ağrı başlamadan önce algılamada azalma, huzursuzluk, esneme, tatlı yiyeceklere düşkünlük gibi uyarıcı belirtiler yaşayabilirler.” açıklamasında bulundu.

Bazı faktörler migreni tetikler

migren

Migren ataklarının bazı faktörlerden tetiklenebildiğini de ifade eden Şalçini, şunları kaydetti:

“Bunlar; stres, dıştan gelen parlak uyarılar, soğuk ve lodos, başa gelen ani travma ve sarsıntılar, menstrüasyon, uykusuzluk, açlık, bazı yiyecekler ve içecekler (sıklıkla çikolata, peynir, yağlı yiyecekler, fındık, salam, sosis, alkol v.s.), egzersiz, doğum kontrol hapları, soğuk gıdalar, bazı damar genişletici ilaçlar, yükseklik ve birçok sayamadığımız etkenler sıklıkla migren atağını tetikleyebilir.”

Migreni birçok tetikleyici faktör olabileceğinden hastaların bu tetikleyici faktörleri erken dönemde tanıması ve olabildiğince uzak durması gerektiğinin önemine vurgu yapan Şalçini, “Baş ağrısı başka bir hastalığın belirtisi olabildiğinden ve çalışan bireylerde ciddi iş gücü kaybına yol açtığından mutlaka bir doktor tarafından tanı konulması, takip ve tedavi edilmesi gereklidir.” değerlendirmesini yaptı.

Celal Şalçini: Migren botoksu dirençli vakalarda başarılı

Uzm. Dr. Celal Şalçini, migren için iki tedavi çeşit olduğuna işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Birincisi; ataklar esnasında kullanılan ilaçlarla atakları önlemek ve ikincisi, bizim ‘profilaksi’ dediğimiz atak olsun olmasın her gün kullanacağı ilaçlarla atakların sıklığını ve şiddetini azaltıcı ilaç başlamaktır. Bu tedaviler tek başına veya her ikisi beraber uygulanabilir. Genelde atak tedavisinde en basit ağrı kesicilerden, migrene özel ilaçlara kadar olan ilaçlar basamaklı bir şekilde başlanıyor. Profilaksi amaçlı olarak genelde antidepresanlar, bazı hipertansiyon veya nörolojik ilaçlar kullanılmaktadır. Son zamanlarda tedaviye dirençli migren ataklarında botulinum toksini veya diğer adıyla botoks kullanılabilmekte ve dirençli vakalarda başarılı olduğu bilinmektedir.”

İki Tip Başağrısı Bulunmaktadır

Migren yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, kimi zaman günlerce devam eden baş ağrısına bulantı ve kusmanın eklendiği ciddi bir sağlık sorunudur. Son yıllarda popüler hale gelen migren iğnesinin faydaları merak ediliyor. Peki, migren iğnesi fiyatı nedir?

National Türk öneriyor: Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu