Sağlık Haberleri

Bu besinler migren ataklarını tetikliyor

Migren hayatı olumsuz etkileyen önemli sağlık sorunlarından biridir. Atakların sebepleri değişken olsa da bazı besinler ağrıların 'merhaba' demesine yol açıyor. İşte, migren ataklarını tetikleyen besinler...

Migren dünyada en yaygın görülen sağlık sorunlarının başında geliyor. Uzun tedavi süreçlerine rağmen bazı kişilerde ataklar sona ermek bilmiyor. Yapılan bilimsel çalışmalar bazı besinlerin migren ataklarını tetiklediğini oraya koyuyor.

İşte, migreni tetikleyen o besinler…

Kafein

Uzmanların birçoğu kafein tüketiminin artmasıyla migren ataklarının arasında bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Bu sebeple günlük kafein tüketiminizde dikkatli olmanız, atakların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Taze peynir

Migren hastalarının taze peynir yerine olgunlaştırılmış peynirler tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Şarap

Uzmanlar alkol sonrasında ciddi atak geçirenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtiyor. Özellikle şarap tüketimi artıkça atak sıklığı ve şiddeti de artıyor.

Narenciye

Narenciye bazen midede tahrişe sebep oluyor bu ise migreni tetikliyor. Bu sebeple günlük yarım bardaktan fazla narenciye suyu tüketilmemesi öneriliyor.

Çikolata

Çikolata lezzetiyle iştah kabartsa da migren hastaları için son derece ürkütücü olabiliyor. Özellikle regl döneminde migren atağı geçiren kadınların mümkün olduğunca çikolatadan uzak durması gerekiyor.

Acı biber

Acı biberin migrenin başlamasına sebep olan ağrı reseptörlerini etkilediği uzmanlarca ifade ediliyor.

Yer fıstığı

Yer fıstığı pek çok kişide alerjik reaksiyonlara sebep olan bir kuruyemiş… Peki, yer fıstığının baş ağrınızı arttırdığını biliyor muydunuz? Kuruyemişlerde fenilalanin adı verilen ve migreni tetikleyen bir kimyasal bulunuyor. Yer fıstığının yanı sıra fenilalanin sebebiyle kurutulmuş; üzüm, incir ve kayısıda da bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu