Yaşam Tarzı

Buzlu suya dalma: Wim Hof Metodu faydalı mı?

Yeni bir araştırmaya göre buzlu suya girmenin popüler yöntemlerinden biri olan Wim Hof Metodu bilimsel kanıttan yoksun.

Yeni bir inceleme, soğuk suya dalma terapilerinden biri olan Wim Hof Metodu’nun yeterli bilimsel kanıttan yoksun olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkardı.

Soğuk suya dalma terapisi bazı potansiyel faydalar sunsa da herkes için güvenli olmayabilir.

Genç bir kızın boğulması ve diğer kişilerin soğuk suya maruz kaldıktan sonra boğuldukları iddiasının ardından Wim Hof Metodu aleyhine 2022’de bir dava açıldı.

Uzmanlar, buzlu suya girme uygulamasına ısınmayla başlamayı, güvenli bir sıcaklık seçmeyi ve zaman içinde süreyi kademeli olarak artırmayı öneriyor.

Wim Hof Metodu faydaları sorgulanıyor

Soğuk suya dalmak son yıllarda bir sağlıklı yaşam trendi haline geldi; sağlığı etkileyen pek çok kişi ve uzman, inflamasyonun azalmasından kalp ve kilo kaybına kadar faydalarını öne sürüyor.

Hollandalı ekstrem atlet ve Wim Hof Metodu’nun (WHM) kurucusu Wim Hof, soğuk suya maruz kalma rekorları kırmasıyla tanınmakta.

“Buz Adam” yöntemi, soğuk terapiyi ve zihin-beden dayanıklılığını geliştirmek için tasarlanmış özel bir nefes tekniğini birleştirir.

Wim Hof Metodu’nun savunucuları, bu uygulamayı sağlık yararları nedeniyle övüyorlar, ancak tekniğe bağlı olumsuz reaksiyonlar ve boğulma vakaları da rapor edildi.

Artık yeni araştırmalar Wim Hof Yönteminin sağlık açısından faydalarını sorguluyor. 13 Mart’ta PLOS ONE’da yayınlanan sistematik bir inceleme, bu özel soğuk su terapisi formunun etkinliğini doğrulayamadı.

Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çalışma yazarı Dr. Omar Almahayni inceleme hakkında şunları söyledi:

“Bu çalışmanın en ilgi çekici yönü, Wim Hof Yönteminin sağlıklı katılımcılarda inflamasyonu azaltma konusundaki potansiyel faydalarının araştırılmasıdır.

Ancak, sistematik incelememize dahil edilen tüm çalışmaların risk yanlılığı konusunda ‘yüksek endişe’ gösterdiği göz önüne alındığında, Wim Hof metodunun şu ana kadar sınırlı sayıda yürütülmüş olan araştırmaların hala erken aşamalarında olduğunu kabul etmek önemli.

Bu çalışmalardaki düşük metodolojik kalite ve küçük örneklem boyutları nedeniyle, bulguların yorumlanmasında dikkatli olunması gerekiyor.”

Soğuk suya dalmak iltihabı azaltabilir mi?

Wim Hof metodunun yararları konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulurken, sonuçlar inflamatuar yanıt kategorisinde umut verici bulgular gösterdi.

Wim Hof’un sözcüsü “Gelecekteki çalışmaların odak noktası, WHM’nin sağlıklı olmayan, inflamatuar bozuklukları olan katılımcılardaki faydalarını daha fazla araştırmalı ve egzersiz performansını artırmak için Wim Hof nefes alma yönteminin kullanımını araştırmalıdır” dedi.

Almahayni, Wim Hof Metodu’nun iltihabi bozuklukları olan kişilerde iltihaplanmanın azaltılmasına potansiyel olarak yardımcı olabileceğini, ancak daha fazla ve daha titiz bir araştırma yapılmadan reçete edilemeyeceğini söyledi.

Wim Hof sözcüsü, kuruluşun daha büyük çalışmalar yürütmek için araştırmacılarla işbirliği yapmaya devam edeceğini söyledi.

Soğuk suya dalmanın faydaları

Diğer çalışmalar soğuk su terapisinin ve özellikle Wim Hof Yönteminin sağlık açısından potansiyel faydalarını incelemiştir.

Örneğin 2023’te yapılan bir araştırma, Wim Hof Metodunun herhangi bir kardiyovasküler faydası olup olmadığını doğrulayamadı ve tekniğin kalp sağlığı için önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardı.

Bununla birlikte, anekdot olarak, buz banyoları ve soğuk suya dalma terapisinin bazı faydalar sunabileceği belirtiliyor. Yine de bu sağlıklı yaşam uygulamalarının herkes için uygun olmayabileceğini unutmamak önemli.

Cleveland Clinic’te spor hekimliği doktoru Dominic King, herhangi bir soğuk dalma terapisini denemeden önce bir sağlık uzmanına danışmayı öneriyor.

Sınırlı ampirik kanıtlara rağmen King, soğuk suya dalma terapisinin bazı potansiyel sağlık yararları olabileceğini söyledi:

Geliştirilmiş insülin direnci: 2023 yılında yapılan bir araştırma, soğuk suya dalmanın insülin direncine karşı koruduğunu ve diyabet riskini azalttığını buldu.

Kilo kaybı: A2022 çalışması, soğuğa maruz kalmanın, ısı üretmek için kalori yakmaktan sorumlu olan ve potansiyel olarak kilo verme çabalarına katkıda bulunan kahverengi yağ aktivitesini uyarabileceğini göstermektedir.

Kas ağrısının azalması: Soğuk suya dalma, yoğun egzersiz sonrasında faydalı olan kas ağrısını ve iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha hızlı iyileşme: Buz banyoları, iltihabı azaltarak ve kan dolaşımını artırarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir, bu da hasarlı dokuların daha hızlı onarılmasına yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş kas onarımı: Soğuğa maruz kalma, kas onarımına ve büyümesine yardımcı olan proteinlerin ve büyüme faktörlerinin salınmasını uyarabilir.

Artan dolaşım: Soğuğa maruz kalma, buz banyosundan çıktığınızda kan damarlarının daralmasına ve ardından genişlemesine neden olur, bu da potansiyel olarak genel kan dolaşımını iyileştirir.

Şişliğin azalması: Soğuk tedavisi, kan damarlarını daraltarak ve dokularda fazla sıvı birikmesini sınırlayarak şişliği azaltabilir.

Ağrının giderilmesi: Soğuğa maruz kalmak sinir uçlarını uyuşturabilir, geçici ağrı giderme sağlayabilir ve rahatsızlığı azaltabilir.

Metabolizma hızının artması: Vücudun metabolizma hızı, sabit bir vücut ısısını korumaya çalıştığı için soğuğa maruz kalmaya tepki olarak geçici olarak artabilir.

Güçlendirilmiş bağışıklık sistemi: Daha eski bir çalışma, soğuğa maruz kalmanın bağışıklık hücrelerinin üretimini uyarabileceğini ve potansiyel olarak bağışıklık sistemi işlevini artırabileceğini öne sürüyor.

İyileştirilmiş ruh hali: 2023’te yapılan bir araştırma, soğuğa maruz kalmanın endorfin ve diğer ruh hali artırıcı nörotransmiterlerin salınımını tetiklediğine inanıldığını öne sürüyor.

Artan oksijen alımı: Soğuk suya girme ve daha derin nefes alma teknikleri uygulamak, oksijen alımını artırabilir ve bu da solunum fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Soğuk su terapisinin riskleri nelerdir?

Boğulma nedeniyle birden fazla ölüme ilişkin raporlar Wim Hof Metoduna bağlanmıştır.

Örneğin 2022’de Hof’a, Long Beach, CA’daki havuzunda Wim Hof Metodu uygulayan genç bir kızın boğulması nedeniyle 67 milyon dolarlık bir dava açıldı. Hof’a karşı açılan dava halen devam ediyor.

2023 yılında Wim Hof nefes alma tekniğini uygularken en az üç kişi boğuldu ve bir kişi de soğuk suya dalmaktan öldü.

Wim Hof Metodu’nun uygulanmasından kaynaklanan ölüm nedeninin, su içinde veya yakınında bilinç kaybı ve hiperventilasyon olduğu görülüyor.

Buz banyosunu denemeden önce bunun sizin için güvenli bir sağlıklı yaşam uygulaması olup olmadığını belirlemek önemlidir.

King, “Soğuğa maruz kalma süresi ve yoğunluğuna da olumsuz reaksiyonları önlemek için dikkatle yaklaşılmalıdır. Buz banyolarının belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler üzerinde olumsuz ve potansiyel olarak tehlikeli etkileri olabileceğinden, önceden doktorunuza danışın” diyor.

King’e göre aşağıdaki sağlık koşullarına sahip kişiler soğuk suya dalma tedavisinden kaçınmalıdır:

  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Diyabet
  • Periferik nöropati
  • Zayıf dolaşım
  • Damar tıkanıklığı
  • Soğuk aglütinin hastalığı

Soğuk su terapisini güvenli bir şekilde nasıl uygulayabilirsiniz?

Isınmayla başlayın: Soğuk suya girmeden önce hafif egzersiz veya hareketlerle vücudunuzu ısıtın. Bu, kan akışının artmasına yardımcı olarak soğuğa maruz kalmayı daha tolere edilebilir hale getirebilir.

Güvenli bir sıcaklık seçin: Suyun sıcaklığı, kendinizi nasıl rahat hissettiğinize ve soğuk dalışın amacına bağlı olarak değişebilir. Pek çok kişi 10-15°C civarındaki suyla başlar ve zamanla yavaş yavaş daha soğuk sıcaklıklara doğru ilerler.

Süre: Kısa sürelerle başlayın ve yavaş yavaş artırın. İlk maruz kalma için ortak bir başlangıç noktası yaklaşık 1-2 dakikadır.

Daha sonra vücudunuz uyum sağladıkça sudaki sürenizi artırmayı hedefleyebilirsiniz. Ancak asla rahat ettiğinizden daha uzun süre kalmak için kendinizi zorlamayın.

Sıklık: Vücudunuzun tepkisine uygun bir frekansla başlayın. Yeni başlayanlar için haftada 2-3 kez yeterli olabilir. Uyum sağladıkça istenirse frekansı artırabilirsiniz.

Soğuk suda yüzmek menopoz belirtilerini hafifletir mi?
Soğuk havada yürüyüş rehberi
Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu