Doktor TavsiyeleriHekimler

Prof. Dr. Bilal Boztosun: Bazı kişilerde kalp krizi belirtisi olmaz

Kardiyolog Prof. Dr. Bilal Boztosun, halk arasında gizli kalp, tıbbi adıyla ‘sessiz iskemi’ olarak bilinen hastalığa sahip kişilerde kalp krizi sırasında belirti ortaya çıkmadığını belirtti.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, halk arasında gizli kalp, tıbbi adıyla ‘sessiz iskemi’ olarak bilinen hastalığa ilişkin uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Boztosun, risk altındaki bireylerin şikayetleri olmasa bile düzenli olarak kontrole gitmeleri gerektiğini söyledi.

Bilal Boztosun: Şeker hastaları riskli grubu oluşturuyor

Prof. Dr. Boztosun, kalp damarlarında tıkanıklığı olan kişilerin özellikle efor esnasında ağrıyı hissederek dinlenmeye geçtiğine işaret ederek şu bilgileri verdi:

Bu uyarı sayesinde kendilerini zorlamaktan kaçınarak doktora daha erken başvurabilir. Ancak gizli kalp hastalığı olanlarda göğüs ağrısı gibi erken uyarı mekanizması olmadığı için istirahate geçmezler, spor yapmaya ya da kalbi zorlamaya devam ederler. Bu da sonuçta kalp krizinin oluşmasına zemin hazırlar. Bu sebeple gizli kalp hastalığı olanlar doktora geç başvurur.

Bu hastalarda kalp krizine bağlı ölüm riski normal kalp krizi geçirenlere kıyasla en az 2 kat daha yüksek. Ağrısı olmayan, yalnızca nefes zorluğu, halsizlik, bulantı, kusma ve terlemesi şikayetleri de gizli kalp hastalığı bulgusu olabilir. Şeker hastaları özellikle gizli kalp krizi açısından riskli grubu oluşturuyor. Yapılan çalışmalarda ileri evre kontrolsüz şeker hastalığı olanlarda gizli kalp hastalığı riske yüzde 60’a ulaşabiliyor. Yine aşırı kilolu bireyler, kronik akciğer hastalığı, uyku apnesi, total kolesterol 240 miligram/desilitre üzeri veya LDL kolesterol 160 miligram/desilitre üzeri veya HDL kolesterol 35 miligram/desilitre altı olanlar, yoğun sigara tüketenler ve kadınlarda gizli kalp hastalığı riski daha yüksek. Yine ileri yaşta, kalp nakli öyküsü olanlarda da gizli kalp hastalığı riski daha fazla.

Risk faktörü olanlar kontrollerden geçmeli

Özellikle risk altındaki bireylerin şikayetleri olmasa bile düzenli olarak kontrole gitmeleri gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Boztosun, “Şeker hastalığı olan, ailesinde yaygın kalp hastalığı bulunan, yoğun sigara tüketen ve yaşam tarzına dikkat etmeyen kişiler göğüs ağrısı gibi şikayetleri olmasa bile gerekli tetkikleri yaptırmalı. Risk faktörleri olan kişiler mutlaka şeker, kolesterol tetkiklerini yaptırmalı tansiyon değerlerini ölçtürmeli” dedi.

Boztosun, sözlerine şöyle devam etti: “Daha önceden tansiyon yüksekliği olmaması, fakat aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon şikayeti krizin erken dönem önemli bulgusu olabilir. Yeni başlangıçlı ani yükselen tansiyonu olan bireyler de mutlaka gizli kalp hastalığı açısında gerekli kontrolden geçmeli.

Belirli periyodlarla check-up kontrolleri olası ileride gelişebilecek kalp krizi riskine karşı korunmada mutlak fayda sağlar. Sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemek çok önemli. Doymuş, katı yağlardan fakir, günlük toplamda tüketilen tuz miktarının bir çay kaşığını aşmayacak şekilde olması, sigara içilmemesi, bel çevresini erkeklerde 94 cm, kadınlarda 88 santimetrenin altında tutmaya çalışmak, haftada en az 5 gün, minimum toplamda 1 buçuk saat orta tempolu egzersiz yapmak olası kalp krizinden korur.

Damar Tıkanıklığı ile İlgili Merak Ettiklerinizi Prof. Dr. Bilal Boztosun Anlatıyor

Dünyanın pek çok yerinde şimdiye kadar yapılan araştırmalara bakıldığında tatil dönemlerinde kişilerin Kalp krizi geçirme oranlarının ciddi şekilde arttığı ortaya konuluyor. Peki, ama neden tatillerde kalp krizi vakaları artış gösteriyor?

National Türk öneriyor: Kalp Sağlığını Destekleyen Baharat Kimyon

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu