Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarTansiyon HastalıklarıYiyecekler ve İçecekler

Kolesterol Düşüren Gıdalar: Top 5

Yüksek kolesterol düzeyleri sağlığınızı tehlikeye atabilir. Peki kolesterol düşüren gıdalar neler?

Kolesterol düşüren gıdalar ve yaşam tarzı değişikliği ile ilaca başvurmak zorunda kalmayabilirsiniz. Bazı gıdalar kolesterolü doğal yollarla düşürmeye yardımcı olabilir.

Öncelikle kolesterol nedir?

Her ne kadar kolesterol kötü bir üne sahip olsa da yağ benzeri maddenin vücudumuzda önemli işlevleri vardır.

Kolesterol, hücre zarlarının önemli bir yapı taşıdır ve vücudumuz onu diğer şeylerin yanı sıra D vitamini ve safra asidi üretmek için kullanır.

Kolesterol düzeyi kandaki kolesterol miktarı hakkında bilgi sağlar.

Toplam kolesterol esas olarak yağ-protein bileşiklerinden HDL kolesterol (yüksek yoğunluklu lipoprotein) ve LDL kolesterolden (düşük yoğunluklu lipoprotein) oluşur.

“Kötü” LDL kolesterol bir kan yağı olarak kabul edilir ve damar kireçlenmesinden büyük ölçüde sorumludur; “iyi” HDL kolesterol ise damar koruyucu etkiye sahiptir. Vücut kolesterolün yaklaşık üçte ikisini kendisi üretir, geri kalan üçte biri ise diyet yoluyla emilir.

Yüksek kolesterol seviyelerinin nedenleri

Aşırı aktif tiroid veya Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalığı gibi nadir durumlarda kolesterol düzeyi çok düşük olabilir, ancak çoğu durumda çok yüksektir.

Büyük miktarda LDL kolesterol, hiperkolesterolemi adı verilen toplam kolesterolün artmasına neden olur.

Sebepler genellikle sağlıksız bir yaşam tarzı veya genetik yatkınlıktır.

Diyabet, tiroid bezinin az çalışması veya çok fazla kilolu olmak gibi önceden var olan durumlar, bazı ilaçlar gibi yüksek kolesterol düzeylerine yol açabilir.

Diğer risk faktörleri şunlardır;

  • Doymuş yağ oranı yüksek sağlıksız beslenme
  • Egzersiz eksikliği
  • Sigara içmek
  • Yaşlılık
  • Aşırı alkol tüketimi

Yüksek kolesterol seviyeleri sağlık riski taşıyor

Kandaki yüksek oranda LDL kolesterol, iltihaplı bölgelerin daha fazla kolesterol emebileceği anlamına gelir. Bu, kalp krizi, felç veya damar hastalığı riskini artıran damar kireçlenmesine neden olur.

Özellikle yüksek kolesterol düzeyleri kalıtsal olan, aşırı kilolu veya şeker hastası olan kişiler bu nedenle kolesterol düzeylerinin düzenlenmesine aktif olarak katkıda bulunmalıdır.

Kolesterol Düşüren Gıdalar: Bu gıdalar yardımcı olur

Kolesterol düzeylerini düşürmek için ilaç tedavisi her zaman gerekli değildir.

Yeterli egzersiz, spor ve sağlıklı beslenme çoğu zaman yeterlidir. Ancak genel olarak yağlardan kaçınmak da mantıklı bir çözüm değildir.

Bunun yerine lif açısından zengin, dengeli bir şekilde beslenmelisiniz.

Akdeniz mutfağı özellikle kolesterol düzeyiniz çok yüksekse uygundur; zira ağırlıklı olarak meyve, sebze, salata, tam tahıllı ürünler, balık, bitkisel yağlar ve şifalı bitkilerden oluşur.

İçerdikleri doymuş yağ asitleri nedeniyle kandaki LDL kolesterol konsantrasyonunu artıran hayvansal ürünler nadiren tüketilmektedir.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin sağlıklı yağ alımınızı artırdığınızdan emin olun. Bazı yiyeceklerin kolesterol düzeyleri üzerinde özellikle olumlu etkisi vardır. Bunlar şunları içerir:

1. Elma

Elmalar safra asidini bağlayan bir lif olan pektin içerir. Bu, karaciğerin yağ yakmak amacıyla yeni safra asidi üretmek için vücudun kendi kolesterolünü kullanması gerektiği anlamına gelir. Bu doğal olarak kolesterol seviyelerini azaltır.

2. Sarımsak

Sarımsak, kan damarlarını genişleten kükürt bileşikleri nedeniyle kanı sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu sayede damar kireçlenmesinin önüne geçilebilir.

Sarımsak ayrıca kolesterol üreten enzimleri inhibe eden ve dolayısıyla kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan aktif bileşen alliin içerir.

3. Ceviz

Kolesterolünüzü doğal yollarla düşürmek istiyorsanız her gün bir avuç ceviz yemelisiniz. Kan kolesterol düzeylerini düşürebilen ve kardiyovasküler sistemi koruyabilen birçok doymamış yağ asidi içerirler.

4. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesinin kolesterol düzeyleri, özellikle de LDL kolesterolü üzerinde de olumlu etkisi vardır.

Bu esas olarak yüksek çözünür lif içeriğinden, özellikle de beta-glukan adı verilen bir lif türünden kaynaklanmaktadır.

Beta-glukan bağırsaklarda safra asitlerinin bağlanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturur.

Safra asitleri kolesterolden yapıldığından, safra asitlerinin bağlanması ve atılması, vücudun yeni safra asitleri üretmek için kan dolaşımından daha fazla kolesterol kullanmasına neden olur.

Bu kandaki kolesterol seviyesini düşürür.

5. Nohut

Nohut başta olmak üzere mercimek, fasulye ve bezelye gibi baklagiller de kan lipit seviyelerimiz üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir.

Yağ oranı düşük ve aynı zamanda çözünebilir lif oranı yüksektir, bu da vücut tarafından daha az kolesterol emilmesini sağlar. İçerdiği bitki proteini ve antiinflamatuar antioksidanlar da kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Kolesterol düzenlemesinin anahtarı olarak kilo yönetimi

Kilo yönetimi, kolesterol seviyelerini düzenlemede çok önemli bir araç olarak kabul edilir.

Aşırı kilolu olmak vücudun daha fazla LDL kolesterol üretmesine ve daha azını parçalamasına neden olabilir.

Bu, arterlerin sertleşmesi ve kardiyovasküler hastalık riskini artıran LDL kolesterolünün artmasına neden olabilir.

Kilo vermek LDL kolesterol düzeylerini düşürebilir. Ayrıca fazla kilolu olmak vücutta kronik inflamasyona neden olabilir ve bu da kolesterol düzeylerini olumsuz yönde etkiler.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? 18 Süper Gıda

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu