Vitaminler ve TakviyelerVeganlık

İntrinsik faktör nedir? B12 vitamini ile ilişkisi

Basit tanımıyla midede bulunan intrinsik faktör nedir? B12 vitamini eksikliği ile ilişkisi hakkında makalemize göz atın.

İntrinsik faktör midede yapılan ve B12 vitamininin bağırsaktan emilmesine yardımcı olan bir proteindir. B12 vitamini eksikliği ile direkt ilişkisi olan intrinsik faktör nedir?

Her gece yeterince uyuyor fakat gün içinde gözlerinizi açık tutmakta zorlanıyorsanız, titreme ve açıklanamayan kaygı nöbetleri yaşıyorsanız, muhtemelen yeterince B12 vitamini almıyorsunuz demektir.

B12 Vitamini (kobalt minerali içerdiğinden kobalamin olarak da adlandırılır), suda çözünen sekiz besin maddesinden oluşan bir grup olan B vitamini kompleksinin önemli bir üyesidir.

B12 Vitamini sağlıklı işleyen bir vücut için gereklidir ve temel rolü gün boyunca enerji seviyelerini yüksek tutmaktır.

Bu önemli işlevi, organlarınıza taze oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerini sentezleyerek yerine getirir.

Bu güçlü besin aynı zamanda bilişsel sağlığı da etkiler, merkezi sinir sisteminde ruh halimizi ve hafızamızı kontrol eden nörotransmiterler ve hormonlar gibi haberci maddeler üretir.

Çeşitli ve dengeli bir beslenme, vitamin ve mineral alımınızın çoğunu karşılasa da, birçok insan önerilen günlük dozu almakta zorlanıyor.

Çoğu kişi için çeşitli, zengin ve dengeli bir diyet, B12 vitamini eksikliği sorununu aşmanın en iyi yoludur.

B12 vitamini doğal olarak et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde ve kahvaltılık gevrekler ve süt ürünü olmayan sütler gibi zenginleştirilmiş gıdalarda bulunur.

İntrinsik faktör nedir? sorusu da B12 vitamini eksikliğinden muzdarip insanların sıklıkla kafasını kurcalayan bir soru. Makalemizde bu konuya da göz atacağız. Ancak önce B12 eksikliği ile ilgili genel bilgileri verelim.

B12 vitamini eksikliği belirtileri

B12 vitamini, kardeş B vitaminlerinden biraz farklı çalışır. B12 vitamini vücut tarafından ihtiyaç duyulana kadar karaciğerde depolanır ve bu depolar birkaç yıl dayanabilir.

Bunu dikkate alarak seviyelerin düşmesi konusunda endişelenmenize gerek olmadığını varsayabilirsiniz. Tam tersine vücudunuzun yeterli miktarda B12 vitamini almasına karşı ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Bunun nedeni, özellikle vitaminin kan düzeylerinin sınırda olması durumunda eksikliğin kolayca gözden kaçabilmesidir.

Semptomların ortaya çıkması zaman aldığından düşük seviyeler de maskelenebilir.

B12 vitamininin emilmesi oldukça zordur. Dikkat edilmesi gereken temel eksiklik belirtileri arasında yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, hafıza, ağız ülserleri, el ve ayaklarda karıncalanma, moral bozukluğu, titreme ve kas zayıflığı yer alıyor.

Bu belirtiler ciddiye alınmalıdır ve düşüşü belirlemenin en iyi yolu doktorunuzun ayarlayabileceği bir kan testidir.

Midedeki önemli protein! İntrinsik faktör nedir?

B12 vitamini, bazı insanların elde etmekte zorluk çekebileceği besinlerden biridir ve seviyelerin işaretlenmesindeki temel faktör, midenizin vitamini emmesine yardımcı olan intrinsik faktör adı verilen özel bir proteinin eksikliğidir.

Bazı insanlar bu proteini yeterince alamaz veya Crohn hastalığı veya zararlı anemi gibi intrinsik faktör üretimini durdurmanıza neden olan otoimmün bir durumdan muzdariptir.

Bu koşullarda vücudun bağışıklık sistemi, midenizin iç kısmındaki proteini üreten sağlıklı hücrelere saldırır, bu da vücudunuzun B12 vitaminini ememediği anlamına gelir.

Son araştırmalar, 10 yaşlı insandan birinin B12 eksikliği yaşadığını gösteriyor; çünkü yaşla birlikte mide hücreleri, uygun B12 emilimi için de gerekli olan hidroklorik asit adı verilen bir maddeyi salgılamada daha az etkili hale geliyor.

Yaşın ilerlemesinin yanı sıra, yetersiz veya sınırlı beslenmek de seviyelerin azalmasına neden olan bir faktör olabilir.

B12 Vitamini eksikliği kimlerde görülür?

Ana kaynakların hayvansal ürünlerden geldiğinden daha önce bahsetmiştik, bu nedenle vejetaryen veya vegansanız B12’yi bulmak daha da zor olabilir.

Bitki temelli beslenmenin her zamankinden daha yaygın hale gelmesiyle hayvansal ürünlerden yoksun bir beslenme bu seviyeleri büyük ölçüde azaltabilir.

Ayrıca çok fazla alkol tüketimi veya bağırsak sorunları nedeniyle malabsorbsiyon ve belirli tıbbi durumlara veya mide yanmasını tedavi etmek için kullanılanlar gibi ilaçlara sahip olmak da genel olarak seviyeleri etkileyebilir.

Pernisiyoz Anemi Nedir?

Pernisiyoz anemi vücudun yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmamasından dolayı yeterli miktarda sağlıklı alyuvarın yapılamadığı duruma verilen isimdir.

İnsan vücudu sağlıklı alyuvar üretmek ve sinir sistemini düzgün çalıştırmak için B12 vitaminine ihtiyaç duyar.

İntrinsik faktör denilen proteinin eksikliğinden dolayı vücut B12 vitaminini ememez, bu da B12 vitamini eksikliğine yol açar.

İntrinsik faktörün eksikliği nedeniyle yaşanan B12 eksikliğine Pernisiyoz anemi denir.

B12 seviyeleri nasıl tamamlanır?

B12 açısından zengin gıdaları daha fazla tüketmek, seviyeleri normale döndürmenin bariz yoludur ve günlük takviye almak da etkili bir önlem olabilir.

Eğer hap almayı sorun etmiyorsanız günlük bir kapsül faydalı olabilir. Topikal spreyler ve damlalar da etkilidir, çünkü emilim ağızdaki mukoza zarları yoluyla hemen gerçekleşir.

Şiddetli vakalarda veya vitamini doğal olarak absorbe edemeyen kategorilerden birine giriyorsanız, doktorunuz düzenli olarak yüksek güçlü B12 vitamini enjeksiyonu önerecektir.

Sprey ve damlalarda olduğu gibi bunlar da sindirim sisteminden geçmeye gerek kalmadan emilir ve aşırı düşük vitamin seviyelerini tedavi etmenin en iyi yolu olarak kabul edilir.

B12 eksikliği belirtileri nelerdir? Hangi besinler B12 yönünden zengin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu