Kanser Hastalıkları

İngiltere’de kanser araştırması: Ölümler 3’te 1 oranında azaldı

İngiltere'deki kanser araştırması sonuçlarına göre, 1990'ların başından bu yana ölüm oranlarında büyük düşüş oldu.

Araştırmalar, daha fazla orta yaşlı insanın kansere yakalandığını, ancak gelişmiş tespit ve daha iyi tedavi sayesinde daha az kişinin kanserden öldüğünü ortaya çıkardı.

Makaleyi yayınlayan British Medical Journal’da yer alan kanser uzmanlarına göre, bulgular 35 ila 69 yaşları arasındakiler için “olumlu ve güven verici”.

Araştırmada öncü rol oynayan Cancer Research UK’ye (CRUK) göre, bu yaş grubundaki kanser vakaları 1993 ile 2018 yılları arasında arttı. Ancak aynı 25 yılda hastalıktan ölen erkek ve kadın sayısında sırasıyla yüzde 37 ve yüzde 33 oranında düşüş yaşandı.

Orta yaşlı insanlar arasında kanserden genel ölüm oranı bu dönemde düştü; vaka ve ölüm oranlarındaki eğilimleri inceleyen ilk İngiliz çalışması olan araştırmaya göre, incelenen 23 yaygın türden 17’sinde ölüm oranları düştü.

Rahim ağzı kanserinden ölüm yarıdan fazla düştü

Örneğin kadınlar arasında rahim ağzı kanserinden ölüm oranı %54,3 düştü. CRUK, bunun nedeninin HPV aşısının yaygınlaşması ve gelişmiş taramanın olduğunu belirtti.

Benzer şekilde, İngiltere’nin en çok ölüme neden olan kanser türü akciğer kanserinden ölüm oranı, daha az insanın sigara içmesi sayesinde erkeklerde %53,2, kadınlarda ise %20,7 azaldı.

Göğüs ve bağırsak kanserinde de ölüm oranı düştü, bunun nedeni muhtemelen taramanın daha erken aşamada daha fazla vakanın yakalanması ve tedavinin daha hızlı yapılması anlamına gelmesiydi.

CRUK, araştırmada Leeds Üniversitesi ve University College London’ın yanı sıra İskoçya Halk Sağlığı uzmanlarıyla işbirliği yaptı.

Zaman içindeki değişiklikleri belirlemek için Birleşik Krallık’taki kanser kayıt rakamlarını ve 1993’e kadar uzanan nüfus verilerini analiz ettiler.

BMJ’de yayınlanan makalede şöyle denildi:

“Kanser ölümlerinde son 25 yılda 35-69 yaş arası hem erkek hem de kadınlarda önemli bir azalma görüldü.

Bu düşüş muhtemelen kanserin önlenmesindeki başarıların bir yansımasıdır. Örneğin sigara içmeyi önleme politikaları ve bırakma programları; tarama programları gibi erken tespit ve geliştirilmiş teşhis testleri sayesinde.”

Kanser ölüm oranlarındaki en büyük düşüşler erkeklerde mide, asbest maruziyetiyle ilişkili akciğer zarı kanseri ve mesane kanserinde, kadınlarda ise mide, servikal ve Hodgkin olmayan lenfomada görüldü.

Kanser vakası sayısı arttı

Uzmanlar ayrıca orta yaşlı kişilerde kanser teşhisi sayısının erkeklerde %57, kadınlarda ise %48 arttığını buldu. Bunun temel nedeni, en yaygın erkek ve kadın kanserleri olan prostat ve meme kanserindeki artıştı.

Uzmanlar, hastalığın dört tipinde (karaciğer, melanom, ağız ve böbrek kanseri) yıllık en az %2’lik artışlardan endişe edildiğini söylüyor.

CRUK, 35-69 yaş arası vakalardaki artışın sebebini artan nüfusa ve özellikle obezite, alkol tüketimi ve güneşe maruz kalma gibi “yaşam tarzı faktörlerine” bağladı.

Yardım kuruluşunun genel müdürü Michelle Mitchell, kanserden ölüm oranlarındaki büyük düşüşün, hastalığa karşı ortak eylemin hayat kurtardığını gösterdiğini söyledi.

NHS İngiltere’nin aşılama ve tarama direktörü Steve Russell ise şunları söyledi:

“Bu raporun kanserden sağ kalma konusunda gördüğümüz önemli gelişmelere tanıklık ettiğini görmek harika. NHS bu iyileştirmeleri geliştirmeye kararlı.

Bu nedenle, 2028 yılına kadar her yıl 55.000 kişinin daha kanserden beş yıl veya daha uzun süre kurtulduğunu ve kanserli kişilerin dörtte üçüne erken teşhis konulduğunu görme hedefimizi gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz.”

Liseli gencin kanser araştırması, “Journal of Drug Delivery Science and Technology”de yayımlandı

Uğur Şahin kanser ilacıyla ilgili tarih verdi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu