Kanser Hastalıkları

Metabolik sendrom kanser riskini artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre metabolik sendrom her türlü kanser riskini artırıyor.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, metabolik sendromu kötüleşen kişilerin her türlü kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bildiriyor.

Yeni araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin üçte birinden fazlasında mevcut olan kötüleşen metabolik sendromun, kansere yakalanma riskinin arttığını gösteriyor.

Metabolik sendrom tek bir durum olmayıp, kişide santral veya abdominal obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, yüksek trigliserit gibi belirtilerden birkaç tanesine sahip olanlara konulan bir teşhis.

Metabolik sendromun ve altta yatan koşulların, tip 2 diyabetin yanı sıra kardiyovasküler sorunlarla da ilişkili olduğu tespit edildi, ancak bu yeni çalışma, metabolik sendromun zaman içinde kanser riskine nasıl katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Çin’de ortalama yaşı 49 olan yaklaşık 45 bin yetişkini analiz eden bulgular, Cancer araştırma dergisinde yayınlandı.

Medical News Today’in görüştüğü iki doktor, araştırmanın, kişinin ilerideki sağlık sorunlarına yakalanma riskini sınırlamanın bir yolu olarak erken müdahalenin önemini vurguladığını söyledi.

Metabolik sendrom ve kanser riski

Kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riski metabolik sendromla birlikte artar ve Çin’deki araştırmalar kanserin başka bir potansiyel risk olduğunu göstermektedir.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Han-Ping Shi şunları söylüyor;

“Çalışmamız, metabolik sendromu kansere bağlayan biyolojik mekanizmalar konusunda gelecekteki araştırmalara rehberlik edebilir ve potansiyel olarak hedefe yönelik tedaviler veya önleyici stratejilerle sonuçlanabilir.”

Shi ve meslektaşları, 9 yıldan uzun bir ortalama takip süresi boyunca, yüksek ve artan metabolik sendromu olan araştırma katılımcılarının herhangi bir kanser türüne yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Böbrek kanserine yakalanma riskinin, düşük stabil gidişata sahip olanlara göre 4 kat daha fazla olması dikkate değer.

Onkolog Dr. Anton Bilchik, Medical News Today’e yaptığı açıklamada bu bulguların metabolik sendromun uzun vadeli ilerlemesine dair benzersiz bilgiler verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu çalışma, geriye dönük olarak metabolik sendromlu kişilerde kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteren çoğu çalışmanın aksine, geniş bir prospektif kohort çalışması olması açısından benzersizdir. Ayrıca dört yıllık bir süre boyunca metabolik sendromun gidişatını da değerlendiriyor.

İnflamasyonun kanser gelişimine katkıda bulunduğu bilinmesine rağmen, bu çalışma, inflamasyon ve metabolik sendrom kombinasyonunun, göğüs, kolon, endometrial ve karaciğer kanseri gibi yaygın görülen bazı kanserlerin gelişme riskini daha da yüksek taşıdığını göstermektedir.”

Metabolik sendrom vakaları sürekli artıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) 2017 yılında yaptığı bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki metabolik sendrom oranlarının onlarca yıldır yükseliş eğiliminde
olduğunu ortaya çıkardı.

1988 ile 1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %25’inden biraz fazlasında metabolik sendrom vardı.

1999’dan 2006’ya kadar olan dönemi kapsayan bir sonraki dönemde hafif bir düşüş görüldü; araştırmacılar bu sayının tam olarak yüzde 25’e düştüğünü bildirdi.

Ancak incelenen üçüncü dönem olan 2007 ile 2012 arasındaki dönemde bu rakamlar ABD’li yetişkinlerin %34’üne yükseldi.

Araştırmaya dahil olmayan Dr. Cheng-Han Chen, “Araştırma metabolik sendrom için tarama yapılması ve bu sendromu engellemek için proaktif adımlar atılması konusunda önemli bir hatırlatma niteliği taşıyor. Bu sonuçlar, toplumda metabolik sendrom için erken ve yaygın taramanın önemini vurguluyor. Metabolik sendromun bileşenlerinin erken müdahalesini ve kontrolünü etkileyebilirsek, birçok kanser türünün gelişme riskini potansiyel olarak azaltabiliriz” diye konuştu.

Metabolik sendrom için kronik stres risk faktörü mü?
Metabolik sendrom ne demek?
Uğur Şahin kanser ilacıyla ilgili tarih verdi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu