Şifalı Bitkiler

Kış aylarında evlerden eksik olmayan ıhlamur çayının 8 faydası

Soğuk algınlığı yaşayanların pek çoğu geleneksel sebeplerden dolayı ıhlamur çayı tüketmeyi tercih ediyor. Peki, ıhlamur nedir, faydaları nelerdir?

Evlerden eksik olmayan ıhlamur ölçülü ve düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İşte, ıhlamur hakkında merak ettikleriniz….

Yüzyıllar boyunca ıhlamur çayının faydaları tıbbi nitelikleri nedeniyle büyük saygı görmüştür. Kültürler arasında bu çay, geleneksel tıpta yüksek tansiyonu, kaygıyı ve sindirim sorunlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yaygın olarak bulunan Tilia cinsi ağaçlar bu çayın kaynağıdır. Güzel kokulu sarı çiçekleri ve yaprakları kurutulup ezilir ve sıcak suda demlenerek ıhlamur çiçeği çayı yapılır. Bilimsel araştırmalar bu çayı içmenin sağlık açısından tartışılmaz faydalarını desteklemektedir. Temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu olan bu içecek, fiziksel sağlığınız üzerinde önemli ve olumlu bir etki yapabilir.

Ihlamur nedir?

Ihlamur çayı, Tilia cinsi ağaçların (ıhlamur ağaçları da denir) yapraklarından, çiçeklerinden ve kabuklarından yapılan bir bitkisel çay veya “infüzyondur”.

Tilia cordata, Tilia vulgaris, Tilia platyphyllos ve Tilia tomentosa türlerini içeren ıhlamur ağacı ailesinin ana vatanı Avrupa’dır ve kökeni Bulgaristan, Romanya, eski Yugoslavya ve Türkiye gibi yerlerdedir. Bugün Fransa ve İngiltere gibi yerlerde yetiştirilmektedir.

Ihlamurun 8 önemli faydası:

ihlamur cayinin 8 faydasi 1

İnflamasyonu azaltır

Ihlamur çayı, antioksidan özelliğe sahip olan ve özellikle kalpte ve kardiyovasküler sistemin geri kalan kısmında meydana gelen iltihaplanmalara karşı etkili olan  kuersetin içerir.Tiliroside ve kaempferol, ıhlamur çayında bulunan ve serbest radikallerle savaşmaya ve vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan diğer antioksidanlardır. Bu nedenle ıhlamur çayı iltihaptan kaynaklanan kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Ağrı kesici özelliğe sahip

Ihlamur çayı, kuersetine ek olarak, aşağıdakilerle ilişkili ağrı ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilecek, nervin adı verilen bir antispazmodik madde de içerir :

Baş ağrıları

Kas spazmları

Eklem ağrısı

Adet

Kaygıyı hafifletir

Yapılan araştırmalar kaygıyı azalttığını gözler önüne sermiştir. Beyindeki sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olan bir kimyasal olan gama-aminobütirik asitin (GABA) aktivitesini taklit eder.

Hormon seviyeleri üzerinde küçük bir etkisi olabilir ve rahatlamayı teşvik edebilir.

Ruh hali değişimlerinden ve kronik stresten muzdarip insanlar , sıcak bir fincan ıhlamur çayı içmenin kendilerini sakin hissetmelerine yardımcı olduğunu görebilirler.

Kan basıncını düşürür

Ihlamur çayı, kan damarlarını genişletmeye veya genişletmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek vazodilatörler olarak görev yapan tilirosid, rutosid ve klorojenik asit içerir.

Bu bileşiklerin antioksidan etkileri aynı zamanda kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. Tiliroside, kalpteki kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olan kalsiyum kanallarını etkileyebilir.

Daha iyi uykuyu destekleyebilir

Ihlamur çayındaki bitki bileşikleri, daha iyi ve daha derin bir uykuya yardımcı olabilecek sakinleştirici özelliklere sahip olabilir . Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada ıhlamur çayı ekstraktlarının merkezi sinir sistemini baskılayarak uyuşukluğa neden olabileceği bulundu. Ancak güçlü bir sonuca varmak için insan çalışmaları ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hazımsızlığa iyi gelir

Ihlamur çayı geleneksel tıpta aşağıdaki mekanizmalardan dolayı hazımsızlığa çare olarak kullanılmaktadır :

Mide rahatsızlığını hafifletebilecek hafif ısı ve nemlendirme sağlar.

Mide rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilecek antispazmodik özellikler

Bağırsaktaki spazmları hafifletmeye ve aşırı gaz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek karminatif özellikler .

Bununla birlikte, ıhlamur çayı sindirim sağlığındaki bileşikleri doğrudan birbirine bağlayan hiçbir çalışma yoktur. Ihlamur çayının sindirim sistemini rahatlatıp rahatlatmadığını doğrulamak için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Soğuk algınlığı semptomlarını azaltır

Bir araştırmaya göre ıhlamur çayı özleri, soğuk algınlığı olan çocuklarda kulak enfeksiyonu komplikasyon riskini azaltabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir . Ihlamur çayındaki bileşikler kaslardaki gerginliği giderebilir, kan dolaşımını hızlandırabilir ve ayrıca boğaz ağrısını hafifletebilir . Ancak güçlü bir sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 İdrar söktürücü etkileri olabilir

Ihlamur idrar söktürücü ve terletici özelliklere sahiptir. Diüretikler vücudun daha fazla sıvı salmasını teşvik ederken, terleticiler terlemeyi teşvik ederek ateşi azaltır . Bu etkiler aşağıdaki bileşiklerin varlığından kaynaklanmaktadır:

Kuersetin

Kaempferol

p-kumarik asit

Zencefil tüketmeniz için çok sebebiniz var!

Ihlamur tüketirken nelere dikkat etmek gerekir?

Sık tüketim kalp hasarına yol açabilir

İdrar söktürücü etkileri nedeniyle dehidrasyon riskini artırabilir

Lityum seviyelerinin artmasına neden olabilir

Botulizme neden olabilecek Clostridium botulinum sporlarını taşıdığı gösterilmiştir.

Uyuşukluğa neden olabilir ve sakinleştiricilerle birlikte alınmamalıdır.

Hangi ilaçları kullananlar ıhlamurdan uzak durmalı?

ihlamur cayinin 8 faydasi 2

Ihlamur ve geleneksel ilaçlar arasındaki etkileşimlere ilişkin bilinen hiçbir bilimsel rapor yoktur. Ancak ıhlamurun aşağıdakilerle etkileşime girmesi mümkündür:

Diüretikler: Ihlamurun diüretik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir, bu da idrar çıkışını artırarak vücudun sıvıdan kurtulmasına yardımcı olduğu anlamına gelir. Başka diüretikler alırsanız ıhlamur bunların etkilerini artırabilir ve dehidrasyon riskinizi artırabilir.

Lityum: Ihlamur idrar söktürücü etki gösterebileceğinden kanınızdaki lityum konsantrasyonunu artırabilir. Lityum kullanıyorsanız ıhlamur almadan önce doktorunuzla konuşun.

Kilo vermek için ıhlamur kullanılır mı?

Ihlamur çayının kilo kaybına doğrudan etkisi konusunda çok sınırlı araştırma olmasına rağmen yine de bu konuda yardımcı olabilir. Bunun nedeni, antioksidan içeriğinin vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olması, metabolizmayı destekleyebilmesi ve şişkinliği azaltabilmesidir. Bu etki henüz kanıtlanmamış olsa da bu iddiaların doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca yemeklerden önce Ihlamur Çiçeği Çayı içmek tokluk hissi verebileceğinden porsiyon kontrolüne yardımcı olabilir. Bu, sıcak sıvı midenize girdiğinde ve bağırsaklara damladığında, bağırsakların genişlemesine neden olarak, beslendiğinizin ve daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duymadığınızın sinyalini ilettiğinde meydana gelir.

Bu sonuçlar bilimsel olarak test edilmediğinden kilo kaybı üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamilelikte ıhlamur çayı güvenli mi?

Hamilelik döneminde ölçülü olarak ıhlamur tüketmek mümkündür. Ancak kesin etkileri hala bilinmemektedir ve herhangi bir riske ilişkin kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak bu içeceğin hamile kadınlar için güvenlik profilinin ne olduğu henüz belli değil. Sonuç olarak bu tür durumlarda dikkatli olunması tavsiye edilir.

Hamilelik diyetinize ekstra dikkat gerektirir. Bazı infüzyonlar rahimdeki değişiklikler de dahil olmak üzere fetal kayıpla sonuçlanan komplikasyonlara yol açabilir. Bununla birlikte, bazı infüzyonlar dengeli bir diyete güvenli bir şekilde dahil edilebilir.

Akdeniz bölgesinde yetişen Karabaş otu, sigarayı bırakmak isteyenler için adeta bir mucize…

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu