Kalp ve DamarYaşam Tarzı

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu neye iyi gelir?

Çoğunlukla kişisel bakım için tercih edilen epsom tuzunun ne olduğu, faydaları, hangi sorunlara iyi geldiği sıklıkla araştırılıyor. Peki, epsom tuzu nedir?

Son yıllarda ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanan epsom tuzunun ne olduğu, ne için tercih edildiği ve yararları merak ediliyor. İşte, zincir marketlerden ve online alışveriş sitelerinde satılan epsom tuzu hakkında merak ettikleriniz?

Epsom tuzu nedir?

Epsom tuzu olarak bilinen madde magnezyum sülfat olarak biliniyor. Magnezyum sülfat kimyasal formülü MgSO4 olan, magnezyum, kükürt ve oksijen ihtiva eden bir inorganik tuzdur. Epsom adını İngiltere’deki bir yerleşim yerinden almıştır. Monohidrat formu olan kieseritin (MgSO4 · H2O) 1970’lerin ortalarında genel küresel yıllık kullanımı 2.3 milyon ton civarındadır ve bunun büyük çoğunluğu tarımda kullanılmıştır.

Epsom nerede?

Epsom, İngiltere’nin Surrey kontluğunda bulunan bir kenttir. Kent, Londra’nın 22 km güneybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 18.04 km² olan kentin nüfusu 2011 yılı itibarı ile 31.489’dur

Epsom tuzunun diğer adı nedir?

Magnezyum sülfat ya da epsom olarak bilinen tuzun bir diğer ismi ise İngiliz tuzudur.

Epsom tuzu ne için kullanılır?

Epsom tuzunun harikaları yüzlerce yıldır bilinmektedir ve diğer tuzlardan farklı olarak bedeni, zihni ve ruhu rahatlatabilecek faydalı özelliklere sahiptir. Sayısız sağlık yararlarından bazıları arasında sinir sistemini gevşetmek, cilt problemlerini iyileştirmek, sırt ağrısını ve ağrıyan uzuvları dindirmek, kas gerginliğini hafifletmek, kesikleri iyileştirmek, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi etmek ve vücuttan toksinleri atmak yer alır.

Epsom tuzu içilir mi?

Epsom tuzu faydaları nelerdir?

Stres vücuttaki magnezyumu tüketir ve adrenalin düzeylerini artırır. Epsom tuzu ılık suda çözüldüğünde cilt tarafından emilir ve vücuttaki magnezyum seviyesini yeniler. Magnezyum, beyinde sakinlik ve rahatlama hissi yaratan ruh halini yükselten bir kimyasal olan serotoninin üretilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, magnezyumun aynı zamanda hücrelerde üretilen enerji paketleri olan ATP (adenosin trifosfat) üretimini teşvik ederek enerji ve dayanıklılığı arttırdığını göstermektedir. Uzmanlar, haftada en az üç kez banyoda epsom tuzu kullanımını tavsiye ediyor. Magnezyum iyonları ayrıca adrenalinin etkilerini azaltarak rahatlamanıza ve sinirliliği azaltmanıza yardımcı olur. Rahatlama hissi yaratır, uykuyu ve konsantrasyonu iyileştirir, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Epsom tuzu ile yapacağınız banyo vücudunuzdaki elektrolitleri düzenlemeye  yardımcı olur. Kasları gevşeten, ağrıları hafifleten epsom tuzu artrit ve diğer iltihabi rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için de son derece faydalıdır.

Epsom tuzunun kalp sağlığını iyileştirdiğine ve kan dolaşımını iyileştirerek, arterlerin elastikiyetini koruyarak, kan pıhtılarını önleyerek ve ani kalp krizinden ölüm riskini azaltarak kalp hastalıklarını ve felçleri önlemeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

Çok sayıda çalışma, Epsom tuzunun kabızlığı tedavi etmek için kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Dahili olarak alındığında, Epsom tuzu kolon temizliği için detoksifiye edici bir madde görevi görür. Tuz, bağırsaklardaki suyu artırarak müshil gibi davranır ve kabızlığın geçici olarak giderilmesini sağlayabilir. Ancak epsom tuzunu kabızlığı gidermek için bilinçsizce kullanılmaması gerekiyor. Epsom tuzunu kullanmadan önce mutlaka hekime danışmanız gerekiyor.

İngiliz tuzunun faydaları! Epsom tuzu migrene iyi gelir mi?

 

Epsom tuzu nasıl kullanılır? Epsom tuzu ayak ağrısı için nasıl kullanılır?

Epsom tuzu yaygın olarak banyo sırasında kullanılır. Yaklaşık 475 gram epsom tuzunu küvete boşaltıp cildinize bakım yapabilirsiniz. Ayrıca epsom tuzunu banyo tası içerisinde eritebilir, bunu durulanma suyu olarak kullanabilirsiniz.

Epsom tuzunu saç bakım ürünlerinize ya da cilt maskelerinize ekleyip bakım yapabilirsiniz.

Yarım bardak zeytinyağı ya da bebek yağının içine bi miktar epsom tuzu ekleyip cilt bakımı yapabilirsiniz.

Sıcak su dolu bir leğenin içerisine yarım bardak epsom tuzu ekleyip ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suda dinlendirebilirsiniz.

Tırnak mantarına karşı epsom tuzu tarifi:

4 su bardağı sıcak suyun içine 2 çay kaşığı epsom tuzu ekleyin.
Yaklaşın 20 dakika ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Ayaklarınızı havluyla kuruladıktan sonra tırnaklarınıza çay ağacı yağıyla masaj yapın. Haftada 3 gün bu bakımı yaparak tırnaklarınızın sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tırnaklar hastalıklarla ilgili ipucu veriyor

Epsom tuzu zararları neler?

Epsom tuzu kullanacak olanlar, tuzun bir zararı olup olmadığını merak ediyor. Her üründe olduğu gibi epsom tuzu da bazı kişilere alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Epsom tuzu kurdeşene, yüzde ve dudaklarda kızarıklığa yol açabilir. Ayrıca bilinçsiz olarak epsom tuzunu ağız yoluyla almak mide ağrısı, şiddetli ishal, dil ile boğazın şişmesine ve zor nefes almaya sebep olur. Bu belirtileri yaşadığınızda vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurmanız gerekiyor.

Ispanak tozu nasıl tüketilir? Kimler ıspanak tozu kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu