Şifalı BitkilerKalp ve DamarVitaminler ve TakviyelerYiyecekler ve İçecekler

Kan dolaşımını destekleyen gıdalar: En iyi 7 besin

Tüm organizmamızın yeterli miktarda oksijen ve besinle beslenmesi için iyi kan dolaşımı şarttır. Kan dolaşımını hızlandıran gıdalar hangileri?

Kan dolaşımını destekleyen hangi 7 yiyeceği kaçırmamanız gerektiğini içeriğimizde sunuyoruz.

Beslenme kan dolaşımımızı nasıl teşvik edebilir:

İyi kan dolaşımı, vücudun genel sağlığı ve refahı için çok önemlidir.

Etkin kan dolaşımı, tüm organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen verilmesini ve besinlerin hücrelere taşınmasını sağlar.

Atık ürünleri ve toksinleri vücuttan dışarı atmak için de işleyen bir kan dolaşımına ihtiyacımız var. Kan dolaşımımız vücut sıcaklığının düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar.

Temel olarak sağlıklı bir yaşam tarzının kan dolaşımımız ve damarlarımızın sağlığı üzerinde etkisi vardır.

Düzenli egzersiz, stres yönetimi, sigaradan uzak durma ve sağlıklı beslenme esastır.Kan dolaşımınız üzerinde olumlu etkisi olan 7 gıdayı size tanıtacağız.

Kan dolaşımını teşvik eden bu gıdalara güvenin

Acı biber

Biber her yemeğe gerekli baharatı verir ve yemeklere lezzet katar. Acı biberlerin içerdiği kapsaisin kan damarlarındaki kasların gevşemesini sağlar.

Sonuç: Kan dolaşımımız uyarıldığı için dolaşımımız da hızlanıyor. Ayrıca kanımız incelir, kan basıncı düşer ve kan akışı kolaylaşır. Bu olumlu etki, acı biber olarak öğütüldüğünde de ortaya çıkar.

Yumuşak meyveler

Yaban mersini, ahududu ve çilek sadece lezzetleriyle değil sağlıklarıyla da bizleri etkiliyor.

Yumuşak meyveler sağlıklı antioksidanlarla doludur. Bunlar radikal temizleyiciler gibi davranarak atardamar duvarlarımızı birikintilerden korur ve kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir.

Yaban mersininin yüksek K vitamini içeriği de kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak antiinflamatuardır ve kan damarlarındaki kan dolaşımını iyileştirir.

Ayrıca baharatlı karanfil kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır ve bu da kanınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Sarımsaktaki sülfitler aynı zamanda kan basıncını ve kolesterol seviyelerini de düşürür.

Ay çekirdeği

Düzenli tüketimi kan dolaşımını uyarır. Diğer bir avantaj: Ayçiçeği tohumları, doğal hücre koruyucusu görevi gören ve birikintileri önleyen bol miktarda E vitamini içerir.

Kırmızı şarap

Ölçülü bir şekilde içilen bir kadeh kırmızı şarap kalbinizi koruyabilir, kan dolaşımınızı canlandırabilir ve damarlarınızın elastikiyetini koruyabilir.

Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürebilir ve kanın akış özelliklerini iyileştirebilir. Ancak şarap alırken şeker içeriği düşük kırmızı üzüm çeşidini seçtiğinizden emin olun.

Zencefil

Sarı yumru yalnızca soğuk algınlığı için denenmiş ve test edilmiş bir evde tedavi yöntemi değildir, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmak için de harika bir gıdadır.

Zencefil ayrıca kolesterolümüzü düşürür ve kanın sıvı kalmasını sağlar, böylece dolaşım sorunları, kan damarlarının daralması ve tromboz önlenebilir.

Karpuz

Tatlı yaz meyvesi sadece harika bir şekilde ferahlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını da uyarır.

Çünkü karpuz, kan dolaşımını iyileştiren bir antioksidan olan likopen açısından zengindir.

İkincil bitki maddesi aynı zamanda bağışıklık sistemimizi destekler ve bizi serbest radikallerden korur. Bu arada: Meyve ne kadar olgunsa o kadar fazla likopen içerir.

Kolesterol Düşüren Gıdalar: Top 5

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu