TIP

Domuz gribi nedir? Domuz gribi belirtileri nelerdir?

Son zamanlarda özellikle okul çağı çocuklarında domuz gribi vakalarında artış yaşanıyor. Bu sebeple pek çok kişi domuz gribinin ne olduğunu, belirtilerini merak ediyor.

Domuz gribi olarak bilinen H1N1’in ne olduğu, grip ile domuz gribi arasındaki farkın nasıl anlaşılacağı merak ediliyor. Peki, domuz gribu bulantı yapar mı?

Domuz gribi (H1N1) nedir?

domuz gribi

Domuz gribi (H1N1), bir tür grip (influenza) virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur . Domuz gribi olarak adlandırılmasının nedeni domuzları (domuzları) etkileyen grip virüsüne benzemesidir. Virüs domuzlarda akciğer (solunum) hastalığına yol açar. Domuz gribi (H1N1) insanlarda görülen bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Domuz gribinin (H1N1) belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin (H1N1) belirtileri normal gribin belirtilerine benzer . Semptomlar virüse maruz kaldıktan üç ila beş gün sonra başlayabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Ateş,
 • Üşümek,
 • Öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Vücut veya kas ağrıları,
 • Baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Yorgunluk .

Bebeklerde ve çocuklarda belirtiler farklı olabilir. Bebeğinizde veya çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa hemen doktora başvurun:

 • Nefes almada zorluk,
 • Uyanma sorunu,
 • Yeterli sıvı içmemek,
 • Döküntü ile birlikte ateş,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon.

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

Mevsimsel gribi tedavi etmek için kullanılan aynı antiviral ilaçların bazıları H1N1 domuz gribine karşı da işe yarar. Oseltamivir ( Tatiflu ), peramivir (Rapivab) ve zanamivir (Relenza) en iyi sonucu veriyor gibi görünüyor, ancak bazı domuz gribi türleri oseltamivir’e yanıt vermiyor.

Bu ilaçlar daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayabilirler. İlk grip semptomlarından sonraki 48 saat içinde onları aldığınızda en iyi şekilde çalışırlar , ancak daha sonra alsanız bile yardımcı olabilirler.

Antibiyotiklerin sana hiçbir faydası olmayacak. Çünkü gribe bakteri değil virüs neden oluyor.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve soğuk algınlığı ve grip ilaçları ağrıları, sızıları ve ateşi hafifletmeye yardımcı olabilir. Reye sendromu riski nedeniyle 18 yaşın altındaki çocuklara aspirin vermeyin.

Domuz gribi aşısı var mı?

asi scaled

Mevsimsel gribe karşı koruma sağlayan aynı grip aşısı, aynı zamanda H1N1 domuz gribi türüne karşı da koruma sağlar.

Grip aşısının yanı sıra sağlıklı kalmak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır:

Gün boyunca ellerinizi sabun ve suyla yıkayın,

Gözlerinize , burnunuza veya ağzınıza dokunmayın .

Hasta insanlardan kaçının.

Kimler domuz gribinde yüksek riskli gruptadır?

Domuz gribi herkeste aynı şiddette geçirilmez. Bazı kişiler hastalığı hastanede yatarak geçirirken bazıları ayakta atlatır. Bazı hastalıklara sahip olan kişiler içinse domuz gribi son derece tehlikeli olabiliyor. İşte, domuz gribi sebebiyle risk altında olan kişiler:

Astım veya kronik akciğer hastalığı

Bir kan bozukluğu

Bir beyin veya merkezi sinir sistemi durumu

Diyabet veya böbrek bozukluğu

Kalp hastalığı

Karaciğer hastalığı

Obezite

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan kişiler domuz gribine yakalandığında büyük ihtimalle hastalığı şiddetli geçirir.

Domuz gribi geçirenler evde neler yapabilir?

Domuz gribi semptomlarını evde yönetmek ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için atılacak adımlar aşağıdakileri içerir:

Bol sıvı tüketin : Dehidrasyonu önlemek için su, meyve suları ve sıcak çorbaları tercih edin.

Dinlenin: Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için daha fazla uyuyun.

Ağrı Kesicileri kullanın : Asetaminofen ve İbuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanın. Çocuklara ve ergenlere Aspirin verirken dikkatli olunmalıdır. Aspirin’in üç yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılması onaylanmıştır, ancak suçiçeği veya grip benzeri durumlardan iyileşen çocuklar ve ergenler Aspirin’den uzak durmalıdır. Aspirin, potansiyel olarak nadir görülen, yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromuyla ilişkilendirilmiştir.

Doğru Hijyen: Ellerin düzenli olarak sabun ve suyla yıkanması.

Egzersiz Yapın: Her gün düzenli egzersiz yapın.

Stresi yönetin: Uygun terapiyle stresle baş etmek.

Dengeli beslenin : Besleyici bir diyet yemek, virüsle savaşmak için bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olur.

Mesafeyi Koruyun: Grip belirtilerinden şüphelenilen kişilerle yakın olmaktan kaçının.

Tuzlu su gargara : Tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarının şiddetinde azalmaya da yol açabilir.

Sıcak banyo : Sıcak bir sünger banyosu çocuklarda ateşin azaltılmasına yardımcı olabilir. Sıcak bir banyo, yetişkinlerde şiddetli soğuk algınlığı ve grip semptomlarının hafifletilmesine de yardımcı olabilir. Suya karbonat ve Epsom tuzu eklemek vücut ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta ve okaliptüs gibi esansiyel yağlardan birkaç damla eklemek de sakinleştirici bir etki sağlayabilir.

Probiyotikler: Probiyotikler vücutta, bazı gıdalarda ve takviyelerde bulunan iyi bakterilerdir. Bunlar bağışıklık için gereklidir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını azaltabilir.

Sarımsak: Sarımsak allisin adı verilen bir bileşik içerir. Antibakteriyel etki sağlar. Diyete sarımsak takviyeleri eklemek, soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Bal: Çeşitli antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Limonlu çaya bal ekleyerek boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Araştırmalar balın aynı zamanda etkili bir öksürük kesici olduğunu da öne sürüyor.

Zencefil : Kaynayan suya birkaç dilim çiğ zencefil kökü ekleyip içmek öksürüğü veya boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tavuk Çorbası: Taze yapılmış sebzeli sıcak tavuk çorbasının tadını çıkarmak, vücuttaki nötrofillerin (bağışıklık hücreleri) hareketini yavaşlatarak semptomları hafifletir.

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış yaşanmaya başladı. Özellikle kapalı ve kalabalık ortamda geçirilen süre hastalıklara davetiye çıkarıyor. Peki, Gripten hızla kurtulmak için neler yapmak gerekir?

National Türk öneriyor: Meyan Kökü ve Balgam Söktürücü Çaylar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu