Şifalı BitkilerDoktor TavsiyeleriHekimler

Prof. Dr. Mehmet Bayram: Öksürük şurubu kullanırken dikkatli olun

Kış aylarında bilinçsiz ilaç kullanımı bir hayli artıyor. Özellikle de soğuk algınlığı sebebiyle reçetesiz öksürük şurupları tercih ediliyor. Prof. Dr. Mehmet Bayram, bilinçsiz tüketilen öksürük şuruplarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Bayram, kış aylarında nezle ve gribe bağlı öksürüklerin daha sık görüldüğünü belirti.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bayram, birçok rahatsızlığın öksürüğe neden olabileceğini belirterek, ezbere öksürük şurubu kullanılmamasına dikkat çekti. Prof. Dr. Bayram, “Akciğer kaynaklı akut öksürük en çok bronşit, zatürre, astım atağına bağlı iken, uzamış öksürük en çok grip sonrası bronş hassasiyetine, astıma bağlı görülür. Kronik öksürük varsa mutlaka, akciğer kanseri, tüberküloz, astım, bronşektazi ve diğer nedenler gibi daha ciddi nedenler araştırılmalıdır. Enfeksiyonlarda öksürüğün en temel özelliği balgamlı olmasıdır” diye konuştu.

Mehmet Bayram: Öksürük 3-4 hafta sürebilir

Alerjiye bağlı, üst solunum yollarından kaynaklı mesela geniz akıntısı, sinüzit, farenjit gibi rahatsızlıklarda daha çok kuru öksürük görüldüğünü belirten Prof. Dr. Bayram, şöyle devam etti:

Bazı tansiyon ilaçlarına bağlı öksürük gıcık şeklinde olur. Gastroözefagial reflüye bağlı mide asidinin boğaz bölgesini tahriş etmesine bağlı da öksürük görülebilir. Burada geceleri artan boğazda acımayla birlikte olan kuru öksürük söz konusudur.

Kalp yetmezliğine, geniz akıntısına bağlı öksürük en çok yatar pozisyonda arttığından geceleri daha sık görülür. Toplumun gözünden kaçan ve uzamış öksürüğün en önemli sebeplerinden biri de grip-nezle sonrası uzamış öksürüktür. Burada nezle belirtileri 1 haftada geçtikten sonra yaklaşık 3-4 hafta süren kuru öksürük kalır. En ufak bir uyaranla oluşan bu öksürük nezle sonrası bronşların aşırı hassaslaşmasına bağlıdır.

Bilinçsiz öksürük şurubu daha kötü etkileyebilir

Prof. Dr. Bayram, öksürük şuruplarının doktor tavsiyesi dışında asla ezbere kullanılmaması gerektiğine değinerek, şu tavsiyelerde bulundu:

Balgamlı, enfeksiyona bağlı bir öksürüğe, öksürük kesici şurup vermek balgamın akciğerden atılamamasına neden olarak durumun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Öksürüğün kolay atlatılması için yapılması gerekecek önlemler arasında bol sıvı tüketmek, temiz ferah ortamda kalmak gerekir.

Nezle ve gribe bağlı öksürükler kış aylarında sık görülür. Bu durumlarda kuşburnu, ada çayı, ıhlamur, ekinezya, ayva yaprağı çayı tüketmek önemlidir. Toz zencefil, karanfil, bal ve limon karıştırılıp çay şeklinde içilmesi öksürüğü rahatlatır. Bu çaylara bal karıştırılması bağışıklık sistemini güçlendirecektir. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Ayva, portakal, limon gibi kış meyvelerinde oldukça fazla miktarda bulunur.

 

Sağlık sorunları yaşayan pek çok kişi öncelikle bir hekime danışmak yerine doğruca eczanelerin yolunu tutuyor. Bu sebeple reçetesiz satılan ilaçlarda ciddi bir yükseliş mevcut. Peki, OTC ilaçlar toplum sağlığını etkiliyor?

National Türk öneriyor; Melan Kökü ve Balgam Söktürücü Çaylar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu