Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarKanser HastalıklarıTansiyon Hastalıkları

Kimler safran hapı kullanabilir? Nedir bu safran ekstresi

Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan safrandan üretilen haplar bir diğer ismiyle kapsül ve tabletler son dönemde bir hayli popüler oldu. Safran ekstresinin ne olduğu neye faydalı olduğu merak ediliyor. İşte, cevabı...

Sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenler doğanın sunduğu şifalı ürünlere ilgi gösteriyor. Binbir zahmetle toplanan safran, dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alır. Bu leziz baharat aynı zamanda bir şifa deposudur. İşte, safran ve safran hapının faydaları…

Safran nedir?

Safran (Crocus sativus), süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan,  çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi türüdür. Bitkinin yaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetiştirilir. Türkiye’de ise Safranbolu’da üretilir.

Safran ekstresi nedir?

Safran, bir baharat olarak kullanılan ve Crocus sativus bitkisinden elde edilen bir ekstre şeklinde kullanılan bir bitkidir. Safran ekstresinin özellikle hafif ila orta derecede depresyon, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk, premenstrüel sendrom ve Alzheimer hastalığı gibi psikolojik ve davranışsal bozukluklar üzerindeki etkisi giderek artan bir şekilde araştırılmaktadır.

Ispanak tozu faydaları nelerdir? Ispanak tozu nasıl kullanılır?

Safran faydaları nedir?

Oksidatif stres, vücutta aşırı miktarda serbest radikal olduğunda ortaya çıkar. Hücrelere zarar verir ve yaşlanmanın yanı sıra diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar gibi tıbbi durumlara da katkıda bulunur.

Safran, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve bunların vücut üzerindeki zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu baharattaki önemli antioksidanlar krosin, krosetin ve safranaldır. Bu antioksidanlar özellikle beyniniz ve sinir sisteminiz için koruyucu olabilir; ruh halinizi, hafızanızı ve öğrenme yeteneğinizi iyileştirmeye ve beyni hasardan korumaya yardımcı olabilir.

Safranla ilgili en ilgi çekici araştırmalardan bazıları orta dereceli depresyonun tedavisi üzerine olmuştur. Çalışmalar, çeşitli safran özlerinin, ruh halini iyileştirmede güvenli ve etkili olduğunu , ek olarak kaygı duygularını sakinleştirmenin yanı sıra minimum yan etkiyle de faydalı olduğunu göstermiştir . Araştırmalar, safran ekstraktı kullanımının, plaseboya göre daha iyi duygudurum testi puanlarıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Safranın sakinleştirici etkileri birden fazla mekanizmadan kaynaklanmaktadır. Serotonin ve dopamin gibi ruh halini yükselten nörotransmitterlerin düzeylerini artırır. Aynı zamanda stres tepkisini modüle eder ve beyinde antiinflamatuar etkiler gösterir.

Bazı çalışmalar, hafif ila orta derecede depresif ruh hali olan hastalarda safranın geleneksel antidepresan ilaçlara eşdeğer olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan büyük bir meta-analizde safranın depresyonu azaltmada bazı testlerde etkili olduğu, bazı testlerde ise etkili olmadığı görülmüştür. Bu nedenle tek bir terapötik yaklaşım olarak uygun olmayabilir.

Safranın nöroprotektif etkileri vardır ve beyin sağlığına faydalı olabilir. Geleneksel ilaçların yan etkileri olmadan Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde ek bir yardım potansiyeli olabilir.

Safranın cilt sağlığına 7 faydası

Ek olarak safran, sinir hücrelerini serbest radikal hasarına karşı koruyarak, nörodejenerasyonu azaltarak ve beyinde beta-amiloid proteininin birikmesini önleyerek kronik stresin neden olduğu bilişsel işlev bozukluğuyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Safran, atıştırmalıkların azaltılmasına ve iştahınızın kesilmesine yardımcı olmak için nörotransmiter sinyallerini etkileyebilir. Atıştırma isteği duymamanız için tokluğu artırmaya yardımcı olabilir, böylece sağlıklı kilo yönetimini destekleyebilir.

Hafif derecede kilolu sağlıklı kadınlar üzerinde yapılan 8 haftalık bir denemede, safran alan kadınların daha az atıştırma yaptığı ve plasebo grubuna kıyasla önemli ölçüde daha fazla kilo verdikleri görüldü.

Safranın antioksidanları, zararlı serbest radikallerin verdiği hasarı nötralize etmeye ve hücrelere zarar veren ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur. Safrandaki antioksidanlar, sağlıklı hücrelere zarar vermeden, özellikle kolon kanseri olmak üzere kanser hücrelerini seçici olarak hedefleyip baskılamaya yardımcı olabilir. Ancak safranın kanserle mücadele etkileri konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Premenstrüel sendrom (PMS), kadınların adet döneminin başlangıcından önceki günlerde yaşayabileceği bir dizi fiziksel ve duygusal semptomları ifade eder. Dört kadından üçünün, pelvik ağrı, deri döküntüleri, hassas göğüsler, ruh hali değişimleri, sinirlilik, depresyon ve yeme isteğini içeren bir tür PMS yaşadığı tahmin edilmektedir.

Safran PMS semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir. PMS semptomları yaşayan 20-45 yaş arası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, günde 30 mg safranın PMS semptomlarının tedavisinde plasebodan daha etkili olduğunu buldu.

Safran sağlıklı yetişkinlerde uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Uyku kalitesinin kötü olduğunu bildiren 63 yetişkin üzerinde yapılan randomize kontrollü bir çalışma, safranın plaseboya kıyasla uyku kalitesinde iyileşme sağladığını gösterdi. Anksiyete ile ilişkili hafif ila orta şiddette uyku bozukluğu olan yetişkinler üzerinde yapılan bir başka çalışmada da benzer etkiler bulunmuştur. Safran özütü alanlarda plaseboyla karşılaştırıldığında uykuya dalma kolaylığı, uyku süresi ve kalitesi arttı.

Birçok çalışma safranın göz sağlığını ve retina fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olduğunu göstermiştir . Safran özellikle yaşa bağlı merkezi görme kaybı olan makula dejenerasyonu için faydalı olabilir . Safran, antiinflamatuar, nöroprotektif ve antioksidan özellikleri nedeniyle bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Yakın zamanda yapılan bir inceleme, günlük 20-50 mg safran dozunun, makula dejenerasyonu olan hastalarda üç aylık bir süre boyunca görme keskinliğini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Klinik öncesi çalışmalar safranın antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinin kan kolesterolünü düşürebileceğini ve kardiyovasküler sağlık için faydalı olan sağlıklı arterlerin ve kan damarlarının korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, küçük, randomize kontrollü bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 100 mg safran almanın, metabolik sendromlu bireylerde plaseboya kıyasla toplam kolesterol, LDL, trigliseritler, açlık kan şekeri ve CRP düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Safran, klinik araştırmalarda kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir. Tip 2 diyabet hastaları üzerinde yakın zamanda yapılan randomize kontrollü bir çalışmada, üç ay boyunca günde 30 mg safran alan hastaların açlık kan şekeri düzeylerinde iyileşme olduğu ve bazı kolesterol belirteçlerinde iyileşme olduğu görüldü. Ancak uzun vadeli glikoz kontrolünün ölçüsü olan glikozillenmiş hemoglobin düzeyinde (HbA1c) iyileşme olmadı.

Nattokinaz Alzheimer için de umut olabilir

Safran tableti faydaları nedir?

Takviye edici ürün olarak satılan safran kapsüllerinin ağır depresyona iyi geldiği, hücre yenilenmesine yarımcı olduğu, hafızayı güçlendirirken strese karşı direnç sağladığı ifade ediliyor. Güçlü bir antioksidan olan safranın, düzenli kullanımında yaşlanmayı yavaşlattığı ifade ediliyor.

Kimler safran ekstresi kullanabilir?

Kısa vadede safran takviyelerinin kullanılması çoğu insan için güvenli görünmektedir. Safran takviye olarak kullanıldığında tansiyon ilacı veya kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde sorun yaratabilir. Düzenli bir ilaç kullanıyorsanız; safran tableti almadan önce hekime danışmanızda yarar vardır.

Depresyon, stres, kaygı ve adet döneminde ciddi sancılar yaşayanların safran kapsülü kullanması tavsiye ediliyor.

Safranın 6 faydası… Safran ekstresi ile gençleşin

Safran tableti yan etkileri nelerdir?

Safran anksiyete, iştah değişiklikleri, mide rahatsızlığı, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilirler . Safranın yüksek dozda veya uzun süre kullanılması riskli olabilir. Ayrıca bazı kişilerde safrana karşı aleji bulunabilir. Bu sebeple kaşıntı, döküntü, boğan ve dilde şişme ile nefes darlığı sorunu yaşamanız halinde hızla bir hekime danışmanız gerekir. Safran, bipolar bozukluğu olan kişilerde ruh hali değişimlerini tetikleyebilir. Bu arada hamile ve emziren kadınların safran takviyelerinden uzak durması gerektiği ifade ediliyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu