Doktor TavsiyeleriHekimlerYiyecekler ve İçecekler

Yavuz Yörükoğlu’dan “Bombastik içecek” Tarifi

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, YouTube'da son paylaştığı videosunda "Bombastik İçecek" diye tanımladığı içeceğin tarifini verdi.

YouTube’da sağlıklı yaşam ile ilgili paylaştığı videolarla 1 milyona yakın aboneye ulaşan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, pancar suyu, domates suyu, zerdeçal ve karabiber ile hazırladığı ve “Bombastik içecek” adını verdiği karışımın faydalarını anlatıyor;

“Merhaba bugün size kız kardeşim Doktor Dilek Yörükoğlu’nun tabiriyle Doktor Yavuz Yörükoğlu’nun Bombastik kırmızı içeceğini anlatacağım.

Elimde gördüğünüz bu içecek hazırlanması son derece kolay ve süper sağlıklı.

Şu anda bu mübareğin kanımda, kalbimde ve beynimde dolaştığını hissediyorum. Siz de öyle hissedeceksiniz.

Birazdan göreceğimiz gibi bu kırmızı içeceğin bileşenlerinin çok önemli birtakım fonksiyonları var. Şimdi gelelim bu mübareğin bileşenlerine. Renginden de anlayacağınız gibi bu içeceğin ana
bileşeni kırmızı pancar suyu.

Kırmızı pancarın tadını dengelemek için de içine ayrıca domates suyu ilave ediyoruz. Burada yalnız önemli iki bileşen daha var. Bunların başında son yılların parlayan yıldızı zerdeçal. Bu içecek için bir bardağa yarım çay kaşığı zerdeçal ilave etmek yeterli.

Ancak burada önemli bir husus var. Bunun üstüne ayrıca 2-3 tırt taze çekilmiş karabiber ilave ediyoruz. Karabiberin buradaki fonksiyonu çok ilginç.

Yapılan bilimsel çalışmalar zerdeçalın içindeki etken madde kurkuminin emilimi ve hücre içindeki aktivitesinin daha yüksek olması için karabiber ile birleştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Dolayısıyla dediğim gibi yarım çay kaşığı zerdeçalın üstüne taze çekilmiş karabiber ilave ediyoruz. Onun ötesinde yine tadını dengelemek bakımından yarım limonun suyunu ilave ediyoruz.

Az miktarda tuz ilave edebilirsiniz bunda bir sakınca yok.

Malzemelerimizi güzelce karıştırdıktan sonra bardakta buz dolabında muhafaza ediyoruz. Vitamin ve antioksidanların ölmemesi açısından 3 ila 5 saat içinde içmenizi tavsiye ediyorum.

Kırmızı pancarın faydaları

Pancarın Faydaları
Pancarın Faydaları

Şimdi gelelim bu mübareğin içindeki elemanları tek tek bir gözden geçirelim. Ne işe yaradıklarını ve neler yaptıklarını bir görelim.

Dedim ya ana malzememiz kırmızı pancar suyu. Kırmızı pancar koyu kırmızı mor renginden anlaşılacağı üzere başta betalain olmak üzere bu antioksidanların antienflamatuar etkileri var.

Antioksidan etkileri var kalp ve beyin sağlığı için de fevkalade önemli. Bazı kanserlere karşı da koruyucu etkileri var.

Ancak kırmızı pancarı diğer antioksidan zengini meyve ve sebzelerden farklı kılan bir başka özelliği var. O da içinde organik ve inorganik nitrat içermesidir.

Nitratlar bizim gıdalarla aldığımız önemli mineral grubundan bir tanesidir ve nitratların bizim metabolizmamız için çok çok değişik çok ilginç özellikleri ve faydaları var.

Bunların başında benim çok sık dile getirdiğim Nitrik oksit hormonunun yapımını arttırmalarıdır.

Nitrik Oksit Nedir?

Adından Anlaşılacağı üzere Nitrik oksit nitrat bazlı bir hormondur. Nitrik oksit bizim damarlarımızın iç yüzeyinde imal edilen gaz niteliğinde bir hormon ve Nitrik oksitin en önemli görevi bizim damar dolaşımınızı kan basıncımızı kontrol ve regüle etmesidir.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Nitrik oksitin önemini daha önce çektiğim videoda detaylı olarak anlatmıştım ama kısaca özetleyeyim ve bir pratik örnek vereyim.

Şöyle ki koroner arter hastalarının göğüs ağrısı tuttuğu zaman kullandıkları dilaltı hap veya spreyler Nitrik oksit hormonu üzerinden etkili olmaktadır.

Bunlar Kalp damarlarında genişleme sağlayarak kalbin dolaşımını ve oksijenlenmesini arttırır. Öte yandan erkeklerin o meşhur mavi hapı yine cinsel faaliyetleri ve o bölgedeki kan akımını yine Nitrik oksit hormonu üzerinden yapmaktadır.

Dolayısıyla Nitrik oksit dolaşımın her aşamasında son derece önemli görev gören bir madde. Bunun ötesinde Nitrik oksitin kendine ait bazı antioksidan özellikleri olduğu
için damar koruyucu etkileri vardır.

Kalp ve beyin damarları böbrek damarları ve göz damarları üzerine son derece sağlıklı etkileri mevcuttur.

Domates Suyunun Faydaları

Şahane içeceğimizin ikinci bileşeni domates suyu. Biraz önce söylediğim gibi domates suyunu öncelikle bazılarının hoşuna gitmeyen kırmızı pancar suyunun tadını dengelemek için
koyuyoruz.

Ama onun ötesinde domates suyunun da kendine ait çok önemli sağlıklı özellikleri var. Bunların başında başta potasyum olmak üzere bir takım minerallerden zengin olması, C vitamininden çok zengin olması ve yine çok çok önemli bir antioksidan olan likopen zengini olmasıdır.

Likopen de aynı şekilde kalp damar sağlığı üzerine çok etkili ve başta prostat olmak üzere kanserlere karşı koruyucu etki gösteren çok önemli bir madde. Sonuç olarak içeceğe bir genel olarak baktığımız zaman bunun içinde kırmızı pancardan gelen çok önemli antioksidanlar, yine pancardan gelen organik ve inorganik nitratlar var.

Nitrik oksit hormonunun yapımını sağlayan çok önemli bileşenler, öte yandan yine domates suyundaki vitamin, mineral ve potasyum ve likopen bunun faydalı özelliklerini katlıyor.

Aynı şekilde artık baharatların kralı sayılan zerdeçalın da antioksidan, antienflamatuar kalp ve damar koruyucu, kanserden koruyucu etkileri de cabası.

Bunu size niye tanıttım? Başta söylediğim gibi herkesin çok kolaylıkla ve çok ucuza imal edebileceği ve zevkle içebileceği sağlıklı bir içecek.

Bunu her gün içmenizin bir anlamı yok. Ama haftada iki defa yapsanız olağanüstü bir antioksidan yüklemesi vitamin mineral yüklemesi yapar. Metabolizmanızı bir vites attırırsınız.

Bu çok çok önemli. Ancak şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Bu sağlıklı bir içecek olmanın ötesinde benim klinikte koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği hastalarının tedavisinde uyguladığım beslenmenin de önemli bir parçasını oluşturuyor.

Benim kırmızı içeceğim bu hastalarımın beslenmesinde de önemli bir yer oluyor. Tabii ilaç ve diğer tedavilerin yanı sıra.

Bu arada da Nitrik oksitten bahsederken cinsel aktiviteden de bahsetmiştim. Hani aklınıza bir şey gelmesin tadını sevdiğimden içiyorum, ihtiyacım olduğundan değil. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere hoşçakalın.”

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu: Magnezyum tansiyon ve şeker için de etkili
Yavuz Yörükoğlu: Maden suyu sağlıklı mı? Ne kadar içilmeli
Nattokinaz fiyat bilgisi: Nasıl satın alınabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu