Medical Teknoloji

MindEar: Kulak çınlamasını geçiren telefon uygulaması

MindEar adlı yeni bir akıllı telefon uygulaması kulak çınlaması şikayetini hafifletmeye yardımcı oluyor.

Beynin sessiz ortamlarda bile sesi algıladığı yaygın bir semptom olan kulak çınlaması toplumun yaklaşık yüzde 10’unu etkiliyor. MindEar ismindeki yeni bir uygulama bu soruna çare olabilir mi?

Çoğu vaka hafif olsa da, bazı kişiler yaşam kalitelerini önemli ölçüde azaltabilecek semptomlar yaşayabiliyor.

Altta yatan nedenler, genel kulak rahatsızlıklarından strese ve kafa yaralanmalarına kadar çok yönlüdür ve bu durum doktorların tedavisini zorlaştırabilir.

MindEar nedir?

Bir araştırma ekibi, kulak çınlaması olan kişilere rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek MindEar olarak bilinen bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Uygulama şu anda kullanıma sunuldu ve araştırmacılar, erken yapılan bir klinik deneyin, insanların semptomlarının üstesinden gelmesine yardımcı olma konusunda ümit verici olduğunu söylüyor.

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi Waipapa Taumata Rau’da odyolog ve aynı zamanda denemenin ve ortak çalışmanın baş yazarı Dr. Fabrice Bardy, “Şu anda zorluk çeken milyonlarca insana yardım sağlamak büyük bir zorluk” diyerek şöyle devam etti:

“Bence gerçekten cesaret verici olan şey, rahatsız edici kulak çınlaması yaşayan kişilerin yardıma erişmesine olanak tanıyacak teknolojiden yararlanmanın yollarını bulmak.”

Kulak çınlaması bir hastalık mı?

Çalışmaya dahil olmayan odyolog Rebecca Lewis ise yaptığı açıklamada kulak çınlamasının aslında bir rahatsızlık olmadığını belirterek “Kendine özgüdür ancak işitme kaybı veya diğer potansiyel sağlık sorunları gibi altta yatan bir durumun belirtisidir. Çınlamanın çeşitli nedenleri olabilir, ancak çoğu zaman bir dereceye kadar işitme kaybıyla ilişkilidir” diye konuştu.

Ses yokluğunda spontan sinir aktivitesinde bir artış olduğunu ifade eden Lewis şöyle konuştu;

“İşitme kaybı durumunda beyin, işitme kaybının olduğu boşlukları spontan sinirsel aktivite ile doldurur. Sessizliği duymak yerine çınlayan sesi duyarsınız.

Kulak çınlaması bir durum değil semptomdur. Hekimlerin buna sebep olan durumu belirlemesi gerekiyor. Yüksek seslere maruz kalmak bu semptomları şiddetlendirebilir.

Makine, patlama veya uzun konserler gibi yüksek ses seviyelerine maruz kalmak kulak çınlamasına yol açabilir.

Aslında, bu gürültüye maruz kalma, genellikle 16 ila 18 saat sonra düzelen kulak çınlaması ile birlikte işitmede geçici bir değişime yol açabilir. Bunlar iyi huylu olaylar değil, çünkü iç kulaktaki koklea hücrelerine uzun vadede zarar verebilirler.

Kulak kiri birikmesi, kulak enfeksiyonu, sıvı birikmesi, kafa travması veya çeşitli ilaçların yan etkisi gibi bir dizi başka faktör de kulak çınlamasına neden olabilir.

Kan damarı bozuklukları, eklem bozuklukları ve tümörler gibi daha ciddi durumlar da çınlama hissine neden olan durumlar yaratabilir.

İki taraflı kulak çınlaması çok yaygındır ve önemli bir endişe veya strese neden olmamalıdır. Ancak kulak çınlaması devam ederse, aniden başlarsa veya şiddeti artarsa işitme sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmesi şiddetle tavsiye edilir.”

MindEar uygulaması nasıl kullanılır?

Bazı kulak çınlaması vakaları tedavi edilebilir bir durumla açıklanabilirken, diğerlerinin değerlendirilmesi daha zordur.

Kafein tüketimi, uyku eksikliği ve genel stres gibi faktörler de katkıda bulunabilir.

Stres ve kulak çınlaması bir şekilde birbirini beslediği için doktorlar bu vakalarda genellikle kulak çınlaması olan kişilere tedavi önermektedir.

Fabrice Bardy, “Yüksek düzeyde stres yaşarsanız, bu kulak çınlamasına neden olan bir tetikleyici olabilir, ancak tam tersine kulak çınlaması da strese neden olabilir. Bu iki yönlü bir etki.” diyerek şöyle devam etti:

“MindEar kulak çınlaması olan kişiler için sanal bir bilişsel davranış terapisti olarak hareket etmek üzere chatbot teknolojisinden yararlanıyor.

Uygulama aynı zamanda kulak çınlamasını zihinsel olarak ortadan kaldırmak için farkındalık ve meditasyon egzersizlerinin yanı sıra ses terapisinden de faydalanıyor.

Ondan kurtulmayı ne kadar çok istersen, ona o kadar çok odaklanacaksın ve onu düşünmeyi bırakmak da o kadar zor olacak.

MindEar insanların durum hakkında farklı düşünmelerine ve bu stratejiyi geliştirmelerine yardımcı olacak küçük bilgi parçaları sağlıyor ve bu da onların bu konu hakkında düşünmeyi bırakmalarına yol açıyor.”

MindEar ayrıntıları;

Araştırma, işitme bozukluğuna yönelik araştırmaları destekleyen Yeni Zelanda merkezli bir kurum olan Eisdell Moore Merkezi’nin proje hibesiyle finanse edildi.

Kulak çınlaması olan 30 kişiyle yapılan ilk klinik çalışmada katılımcıların neredeyse üçte ikisi klinik olarak anlamlı bir iyileşme bildirdi.

Bir grup katılımcı bir chatbottan yardım aldı. Diğer grup ise chatbot ve telepsikoloji hizmetlerini kullandı. Kontrol grubu yoktu.

Bardy, “Hem araştırma açısından hem de uygulama açısından inanılmaz derecede heyecan verici. Her bireyin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek ve tedaviyi onların ihtiyaçlarına göre uyarlayabilmek için bu araştırmaya devam edeceğiz” diyor.

Uzmanlar, uygulamanın, parası yetmeyen veya bir psikoloğa ulaşamayan kişilere ya da telefonlarındaki diğer farkındalık veya meditasyon uygulamalarından fayda bulan kişilere büyük bir yardım sağlayabileceğini belirtiyor.

Kulak çınlaması olan birçok kişi psikolojiden faydalansa da Bardy, altta yatan daha ciddi koşulları dışlamak için önceden bir doktora danışmanın kritik önem taşıdığını vurguluyor.

İşitme Cihazları Demansı Önleyebilir

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu