Medical Teknoloji

Rejoyn: FDA depresyon için ilk kez mobil uygulamayı onayladı

FDA, majör depresif bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan Rejoyn adındaki reçeteli bir mobil uygulamayı onayladı.

Rejoyn adı verilen uygulamanın, antidepresanlar ve konuşma terapisinin yanı sıra yardımcı tedavi olarak kullanılması amaçlanıyor.

Akıl sağlığı uzmanları, çoğu insanın zaten telefonlarını sık sık kullanması nedeniyle bunun denemeye değer olabileceğini söylüyor.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), majör depresif bozukluğu tedavi etmek için ilk “reçeteli dijital terapötik” akıllı telefon uygulamasını onayladı.

Otsuka America Pharmaceutical tarafından geliştirilen ve Rejoyn adı verilen uygulamanın, antidepresanlar ve konuşma terapisinin yanı sıra yardımcı tedavi olarak kullanılması amaçlanıyor.

Otsuka’nın başkan yardımcısı ve baş tıbbi sorumlusu John Kraus, yaptığı basın açıklamasında “Rejoyn, mevcut bakım standardını tamamlayan majör depresif bozukluk belirtilerini ele alan yeni ve heyecan verici bir yardımcı tedavi seçeneğini temsil ediyor” dedi.

Bu majör depresif bozukluk için ilk reçete uygulaması. Daha önce, madde bağımlılığı bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli zihinsel sağlık durumlarını tedavi etmek için FDA onaylı veya onaylı birçok dijital terapi mevcuttu.

Majör depresif bozukluk, kişinin en az iki hafta boyunca depresif bir ruh hali içinde olduğu veya günlük aktivitelere ilgi veya zevk kaybı yaşadığı bir zihinsel bozukluk.

Diğer belirtiler arasında uyku, yemek yememe, enerji, konsantrasyon veya kendine değer verme sorunları yer alır.

Rejoyn Nasıl Çalışır?

Rejoyn uygulaması, antidepresan ilaç ve konuşma terapisiyle birlikte kullanılacak tıbbi bir cihaz.

Rejoyn bir mobil uygulama olmasına rağmen bir sağlık kuruluşundan reçete alınması gerekiyor.

Beyni eğitme egzersizleri yoluyla duygusal kontrolü geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış altı haftalık bir tedavi programı.

Hastalar Rejoyn’u kullandıklarında onlara haftanın altı günü ders ve egzersizler veriliyor.

Uygulama aynı zamanda kısa bilişsel davranışçı terapi derslerini de kullanıyor. Akıllı telefon uygulaması, hastaların duyguları işlemek ve depresyon belirtilerini azaltmak için gerekli sinir bağlantılarını değiştirmelerine yardımcı olan Duygusal Yüzler Hafıza Görevi adı verilen bir beyin jimnastiği egzersizi kullanıyor.

FDA onayı, egzersizlerin beynin depresyonla ilgili bölgelerini uyarmaya yardımcı olabileceğini ve bunun sonucunda antidepresan etkilere sahip olabileceğini gösteren ön araştırmalara dayanıyor.

Rejoyn işe yarıyor mu?

13 haftalık bir çalışmaya göre, Rejoyn kullanıcılarının yaklaşık yarısı tedaviye tam veya kısmi yanıt alırken, “sahte” uygulama kullanan gruptaki kullanıcıların %38,7’si tedaviye yanıt verdi.

Uygulamaya bağlı kalan (yani 18 tedavi seansından en az 12’sini tamamlayan) Rejoyn kullanıcıları, sahte gruba göre daha belirgin bir iyileşme gösterdi.

Çalışmada iyileşmeler 10. haftaya kadar gözlemlendi.

Ruh Sağlığı Uzmanları Uygulama Hakkında Ne Düşünüyor?

Rejoyn uygulamasının etkinliği sahte uygulamanın elde ettiğinden çok daha yüksek olmasa da akıl sağlığı uzmanları böyle bir tedaviyi kullanmanın hala değerli olduğunu söyledi.

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti Hillary Ammon, Verywell’ yaptığı açıklamada “İlaç yönetimi veya terapi olsun, klinisyen liderliğindeki bakımla birlikte kullanıldığında, bir uygulamanın yararlı olabileceğine inanıyorum. Sonuçta, çoğu insanın akıllı telefonları genellikle günün büyük bir bölümünde yakınındadır ve kullanmaya devam ederler” diye konuştu.

Ammon, Rejoyn’daki günlük görevlerin hastalar için faydalı olabileceğini belirterek “Depresyonu olan bazı bireyler rutin ve günlük görevleri tamamlamakta zorluk yaşayabilir. Uygulama ve cep telefonundaki hatırlatıcılar aracılığıyla görevleri tamamlamaları istenirse, bireyler haftalık veya aylık randevularla yerine getirilemeyecek bazı ek sorumluluklara sahip olabilir” dedi.

Thea Gallagher ise Rejoyn’un etkisinin sahte uygulamadan çok daha iyi olmamasının kaygı verici olduğunu ifade ederek “Duygusal Yüzler Hafıza Görevi eğitimi genel olarak depresyon semptomlarında bir azalma gösteriyor. Bir uygulamayı kullanmanın zararı yoksa, onu denemenin ve size faydası olup olmadığını görmenin ne zararı var?” dedi.

Rejoyn’un bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir?
Auralı migren nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu