Beslenme ve Diyet

Kan grubu diyeti nedir? Bilimsel mi?

Kan grubu diyeti, sağlıklı bir yaşam için tüketmeniz gereken gıdaları (ve yapmanız gereken egzersizi) kan grubunuzun belirlediği teorisine dayanıyor. Detaylarıyla kan grubu diyeti nedir?

Kan grubu diyeti planı ilk olarak naturopatik bir doktor olan Peter D’Adamo tarafından geliştirildi.

Diyetin arkasındaki fikir, kişinin kan grubuyla uyumlu olmayan lektin (bir tür protein) içeren gıdaların tüketilmesinin, aglütinasyon adı verilen kan hücresi kümelenmesine neden olabileceği ve kalp veya böbrek hastalığı veya kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğidir.

Ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel kanıt eksikliği vardır.

Kan grubu diyeti hakkında uzmanlar ne diyor?

Dr Kelly Ploughe, “Kan grubunuza göre bir diyet oluşturmak kanıta dayalı değildir ve birçok sağlıklı gıdayı kısıtlar. Beslenme uzmanları, beslenme veya sağlık hedeflerine ulaşmak için bu diyeti desteklemez veya tavsiye etmez” ifadelerini kullanıyor.

Kan grubu diyetinde neler yenir?

Kan grubu diyeti, belirli yiyecekleri ve farklı kan grupları için egzersiz planlarına vurgu yapar.

Kan grubu ne olursa olsun, diyet, bütün gıdaların tüketilmesini ve işlenmiş gıdaların alımının en aza indirilmesini vurgular.

A Grubu: D’Adamo’ya göre, A grubu kanı olan kişiler kalp hastalığına, kansere ve şeker hastalığına yatkındır ve yoga ve tai chi gibi sakinleştirici, odaklanma egzersizleriyle birlikte organik, vejetaryen bir diyetle daha iyi sonuç verirler.

D’Adamo’nun “kültivatörler” olarak adlandırdığı kan grubu A olan insanlar, süt ürünleri içermeyen, öncelikle yüksek miktarda meyve, sebze, tahıl, fasulye, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar içeren vejetaryen bir diyet uygulamalıdır.

B Grubu: D’Adamo’ya göre B grubu kana sahip kişiler, güçlü bir bağışıklık sistemine ve hoşgörülü bir sindirim sistemine sahiptir ve diğer kan türlerine göre daha uyumludur.

Bununla birlikte kan grubu B olan kişiler, kronik yorgunluk, lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklara karşı daha duyarlıdır.

D’Adamo, kan grubu B olan kişiler için “çok yönlü” bir diyetin yanı sıra orta düzeyde fiziksel egzersiz ve denge egzersizleri önermekte.

Bu gruptaki insanlar meyve ve sebzeler, tahıllar, fasulye, baklagiller, et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünlerini içeren çok çeşitli bir diyet yemeli, ancak kuruyemiş ve tohumlardan kaçınmalıdır.

AB Grubu: D’Adamo’ya göre AB kan grubu olan kişiler biyolojik olarak diğer türlere göre daha karmaşıktır.

Bu inanışa dayanarak, bu insanların A ve B tipi egzersizler ve diyetlerin bir kombinasyonuyla en iyi sonucu aldıkları, ancak etin sınırlı olması gerektiği varsayılıyor.

Bu kan grubunun alerji oranlarının daha düşük olduğuna inanılıyor ancak kalp hastalığı, kanser ve anemi yaygın.

D’Adamo’nun “gizemli” olarak adlandırdığı AB kan grubuna sahip kişiler, A ve B kan grupları için önerilen her türlü gıdayı tüketebilir, ancak bu tür için ağırlıklı olarak vegan beslenmenin hedeflenmesi tavsiye ediliyor.

0 Grubu: Kan grubu diyeti teorisine göre, 0 grubu kana sahip kişiler yoğun fiziksel egzersiz ve hayvansal proteinlerle en iyi sonucu alırken, süt ürünleri ve tahıllar sorunlara neden olabilir.

D’Adamo’ya göre gluten, mercimek, barbunya fasulyesi, mısır ve lahana bu kan grubuna sahip kişilerde kilo alımına neden olabiliyor.

0 Grubu ile ilişkili sağlık koşulları arasında astım, saman nezlesi ve diğer alerjiler ve artrit yer alır.

D’Adamo’nun “avcılar” olarak adlandırdığı 0 kan grubuna sahip kişiler, süt ve tahıl içermeyen, et açısından zengin ve makul miktarda sebze, yumurta, kuruyemiş ve tohum içeren bir beslenmeye bağlı kalmalı.

Belirli gıdalara ek olarak D’Adamo, her kan grubu için farklı takviyeler önerir ve satar. Her kan grubuna özel formüle edilmiş multivitamin, multimineral, lektin bloker ve probiyotik/prebiyotik karışımı bulunmaktadır.

Ne Yiyemezsiniz

Kan grubu diyetinde hiçbir yiyecek tamamen yasak değildir. Ancak tüm yiyeceklerin farklı kan grupları için faydalı olduğu düşünülmemektedir ve işlenmiş yiyecekler hiç kimseye önerilmez.

Kan Grubu Diyeti Nasıl Hazırlanır ve İpuçları

Kan grubu diyetinde gerekli olan öğünler veya oruç süreleri için belirli bir zamanlama yoktur.

Ancak plan, doğal sindirim enzimlerini sulandıracağı ve gıdaların sindirimini zorlaştıracağı için yemeklerle birlikte su veya diğer içeceklerin içilmemesi tavsiyesinde bulunuyor.

Kan Grubu Diyetinin Faydaları

Tüm moda diyetler gibi kan grubu diyetinin de olumlu ve olumsuz yanları var.

Egzersizi teşvik eder: Kan grubu diyeti egzersizi teşvik eder. Araştırmalar, sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersizin kilo kaybına yol açabileceğini ve kilo yönetimini destekleyebileceğini gösteriyor.

Ancak kan grubu diyetini etkili bir kilo verme stratejisi olarak destekleyen bir araştırma bulunmamaktadır.

Bütün gıdaları kapsar: Her kan grubu planı, işlenmiş gıdalar yerine bütün gıdaları seçmeyi vurgular. Program aynı zamanda bazı kan gruplarına yönelik geniş yelpazede uyumlu gıdalar da sunmaktadır; bu, bunlara bağlı kalmayı kolaylaştırabilir.

Çok yönlü bir seçim olabilir: Her kan grubunun kendi beslenme kısıtlamaları olmasına rağmen, program, kalori alımında sağlıksız kısıtlamalar olan düşük kalorili bir diyet değildir.

B ve AB tipleri için planlar daha kapsamlıdır ve dengeli bir beslenme için gerekli besin maddelerinin tamamını olmasa da çoğunu sağlayabilir.

Ancak A ve O tipi planlar belirli sağlıklı besin gruplarını kısıtlıyor ve bu da birçok insan için uzun vadeli akıllıca bir beslenme planı değil.

Kan grubu diyetinin savunucuları, programın daha verimli yağ yakmanıza, enerji seviyenizi artırmanıza, bağışıklık sisteminizi desteklemenize ve kalp hastalığı ve kanser gibi önemli sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Ancak şu anda bu iddiaları destekleyecek bilimsel kanıt eksikliği var.

Kan Grubu Diyetinin Eksileri

Bazı potansiyel faydalarına rağmen, kan grubu diyeti sağlık uzmanları tarafından önerilmemektedir ve birçok dezavantajı bulunmaktadır.

Etkili değil: Kan grubu diyetinin etkili bir kilo verme stratejisi olduğunu destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Bilime dayalı değil: Kendi kan grubunuza göre yemek yemenin kökeni bilime dayalı değildir. Kan grubu diyetiyle ilgili mevcut araştırmalar, 2014 yılında PLoS One dergisinde yayınlanan bir çalışmayı içermektedir.

Çalışmaya göre, kan grubu ne olursa olsun bazı diyetleri uygulayan herkes fayda görebilir veya hiçbir değişiklik görmeyebilir.

Kanıtlanmamış takviyeler gerektirir: Kan grubu diyetinin savunucuları, diyet takviyelerinin kullanımının, diyet planını takip eden kişilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabileceğini öne sürse de, bu tür takviyeler, sağlıklı, dengeli bir yemek planının makul bir alternatifi olarak görülmemektedir.

Kısıtlayıcı olabilir: A ve 0 kan grupları için öngörülen diyetler kısıtlayıcı olduğundan, bu diyetleri uygulayan kişilerin sağlık için gerekli olan birçok vitamin ve minerali yeterli miktarda alamayabileceği yönünde bazı endişeler vardır.

Kanıtlarla desteklenmiyor: 2013’te yayınlanan bir araştırmaya göre kan grubu diyetiyle ilgili sağlık iddialarından herhangi birini destekleyecek kanıt yok.

Bu incelemede bilim insanları kan grubu diyetiyle ilgili daha önce yayınlanmış 16 raporu inceledi.

2020’de yapılan bir başka inceleme de kan grubu diyetinden elde edilecek hiçbir kardiyometabolik faydanın bulunmadığını ortaya çıkardı.

Katılımcıların kan gruplarından bağımsız olarak herhangi bir sağlık değişikliği meydana geldiğinden, çalışmanın yazarları bulgularının kan grubu diyetinin arkasındaki genel teoriyi desteklemediği sonucuna vardı.

Kan Grubu Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Kan grubu diyeti teoriye dayanmaktadır; bilimsel gerçeklere dayanmamaktadır ve etkinliği klinik ortamlarda kanıtlanmamıştır.

Ancak genel plan bütün, doğal ve işlenmemiş gıdaları vurguluyor; bu da onu bazı önceden paketlenmiş yemek planlarından veya öğün değiştirme planlarından daha sağlıklı kılıyor.

Kan grubu diyeti, kalorilerin takip edilmesini veya sınırlandırılmasını önermez. USDA, kilo kaybı için günde 500 kalori azaltılmasını önermektedir.

Kan grubu diyetinde her kan grubu için öngörülen planlar, sağlık için çok önemli olduğu düşünülen bazı gıdaları ortadan kaldırır. Kan grubunuza bağlı olarak diyet, federal beslenme kurallarına uygun olabilir veya uymayabilir ve bu nedenle genel sağlık veya kilo yönetimi için önerilen bir beslenme planı değildir.

2024’ün en iyi diyetleri: Akdeniz, DASH, MIND
Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu