Kalp ve Damar

Covid aşıları kalp krizini artırdı mı?

Tüm dünya Covid-19 salgınını geride bıraktı. Virüs halen toplumlar içerisinde gezse de ilk günkü gücünde değil. Salgın döneminde üretilen aşıların kalp krizi riskini arttırdığı ileri sürülüyor. Peki, bununla ilgili bilimsel veri var mı?

Kalp krizi vakaları, kovid 19 aşılarıyla mı ilgili? 2019 yılının sonunda Çin’e ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan kovid-19 salgınının etkileri 2022 yılıyla birlikte azaldı. Azaldı azalmasına ama hastalık tamamen ortadan kalkmadı. Virüsün hasta etme etkisi azalsa da halen dünyanın bir yerlerinde koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenler oluyor.

Covid-19’un ortaya çıkmasıyla birlikte bilim insanları hızla aşılar geliştirmeye başladı. Dünyada şimdiye kadar gerçekleşen en hızlı aşı süreci yaşandı. Ülkemizde de 2021 yılında aşılamalar başladı. Pek çok kişi ülkemize 4 doz aşı oldu.

Koronavirüs salgınının etkisini azaltmasıyla bu kez ‘Aşılar kalp hastalıklarını tetikledi mi?’ sorusu yüksek sesle konuşulmaya başladı. İşt, kovid-19 aşıları ve kalp sorunlarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmaların ayrıntıları…

Covid aşıları kalp krizi riskini arttırdı mı?

kalp krizi

COVİD-19 bir solunum yolu hastalığıdır. Ancak pandeminin ilk günlerinden itibaren SARS-CoV-2 enfeksiyonuyla ilişkili kardiyovasküler riskler açıktı: Şiddetli COVİD-19 vakaları olan kişiler sıklıkla kardiyovasküler komplikasyonlardan ölüyordu ve önceden kardiyovasküler hastalığı olanların bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha yüksekti.

COVID-19 ve aşılar hakkındaki tartışmalar alevlenirken, kardiyovasküler hastalığın merkezi bir sorun haline gelmesi şaşırtıcı değil . Aşılamaya karşı olanlar sıklıkla, her türlü faydanın ötesinde kardiyovasküler riskler bulunduğunu iddia ederler. Ancak KOVİD-19, aşılar ve kalp-damar sağlığına ilişkin veriler gözden geçirildiğinde sonuçlar netleşiyor: Aşılar, Kovid-19’un ayırt edici özelliği olan kardiyovasküler komplikasyonları azaltmada güvenli ve etkili oldu.

Birleşik Krallık, İspanya ve Estonya’da 20,5 milyon kişiyle yapılan yeni bir araştırma, COVID-19 aşılarının SARS-CoV-2 enfeksiyonunu takiben kardiyovasküler komplikasyonları nasıl etkilediğini belirlemek için elektronik sağlık kayıtları kullandı. Yaklaşık olarak aynı sayıda aşılanmış ve aşılanmamış denek dahil edildi ve aşılanan grup, AstraZeneca, Pfizer, Moderna veya Janssen aşılarından en az birini alan kişilerden oluşuyordu.

Çalışma, aşılanan grupta kan pıhtıları, felç, aritmiler ve kalp krizleri dahil olmak üzere COVID-19’un yaygın kardiyovasküler komplikasyonlarının önemli ölçüde azaldığını ve koruyucu etkilerin aşılamadan sonra bir yıla kadar sürdüğünü buldu.

Bu en son çalışma, COVID-19 aşılamasının kardiyovasküler faydalarına ilişkin en kapsamlı araştırmalardan birini temsil etse de bulguları daha önceki, daha küçük çalışmalarla tutarlıdır.

2022 yılında 231.037 kişiyle yapılan bir araştırma , iki doz COVID-19 aşısının, ciddi bir enfeksiyondan sonraki dört aya kadar felç ve kalp krizi riskini azalttığını buldu.

Daha sonra 1,9 milyon kişiyle yapılan bir araştırma , iki doz mRNA aşısının veya bir doz Johnson & Johnson aşısının, COVID-19’u takip eden büyük kardiyovasküler olaylara karşı koruduğunu, ancak tek bir mRNA aşısı dozunun bile riski azaltmada bir miktar fayda sağladığını buldu

Dört milyondan fazla aşılanmış Avustralyalı üzerinde yapılan bir araştırma , ani kalp ölümlerinde herhangi bir artış bulamadı. Önceden kalp yetmezliği olan hastalarda bile aşılama sonrasında kalp yetmezliğinin, miyokarditin veya kan pıhtılarının kötüleşmesi riski artmamaktadır.

Kalp sağlığıyla ilgili riskleri tartmak önemli

asi

Her ne kadar COVİD-19 aşılarının güvenliği köklü olsa da bu hiçbir risk olmadığı anlamına gelmiyor. Küresel Aşı Veri Ağı’ndaki 99 milyon birey üzerinde yapılan bir inceleme , tarihsel olarak, COVID-19 ortaya çıkmadan önce miyokardit açısından en fazla risk altında olan grup olan özellikle genç erkeklerde görülen miyokardit ve perikardit riskinin arttığını tespit eden daha önceki çalışmaları doğruladı.

Bu komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olan bireylerin aşılama konusunda karar verirken sağlık uzmanlarına danışmaları gerekirken, miyokardit ve perikardit riskinin bu kohortta bile COVID-19’da genellikle daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Çalışmalar ayrıca, COVID-19 mRNA aşılarının birinci ve ikinci dozları arasındaki sürenin başlangıçta önerilen üç haftalık aralığın ötesine uzatılmasının miyokardit riskini azalttığını da buldu . Ayrıca aşı sonrası miyokardit geçici olma eğilimindedir ve çok iyi bir iyileşme gösterir ve COVID-19 ile ilişkili olandan daha az şiddetlidir.

Gençlerde miyokardit riski, bazılarının, kalp iltihabı olasılığı göz önüne alındığında, COVID-19 aşılarının faydalarının boşa çıktığını iddia etmesine yol açtı. Amerikan Kalp Derneği’nden yapılan bir açıklama , daha hafif COVID-19 vakalarına (dört günden az süren semptomlar) sahip gençlerde kardiyovasküler komplikasyon risklerinin düşük olduğunu doğruluyor, ancak hastalığı daha ağır geçirenler için endişe verici işaretler olduğuna dikkat çekiyor.

Ayrıca, riskler ve faydalar tartılırken enfeksiyonla ilişkili diğer kardiyovasküler riskler de dikkate alınmalıdır. Bunlar arasında çoklu sistem inflamatuar sendromu veya “MIS-C” ve kardiyak aritmiler yer alır; bunlar, miyokarditten çok daha yaygın bir COVİD-19 riskidir.

Son olarak, Kovid-19’un çocuklarda zararsız olduğu iddiası doğru değil: Kanada’da Kovid-19, 1-14 yaş arası çocuklar için altıncı, 15-19 yaş arası insanlar için ise onuncu önde gelen ölüm nedenidir. Genel olarak araştırmalar, özellikle kalp-damar hastalıkları söz konusu olduğunda gençlerde bile aşının yararlarının risklerini aştığını ortaya koyuyor

 Dr. Öğr. Üyesi Kardiyolog Gürkan Karaca, Covid-19 salgını sonrası artan pıhtılaşma ile ilgili önemli uyarılarda bulundu ve risk taşıyanlara Omega-3 ve Nattokinaz tavsiye etti.

National Türk öneriyor: Japonya’da et yiyen bakteri paniği yaşanıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu