Şifalı BitkilerKadın SağlıkKanser HastalıklarıSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıVitaminler ve Takviyeler

Ahududu yaprağı çayı kadınlar için neden önemli?

Tarih boyunca kadınlar tarafından sıklıkla tüketilen ahududu yaprağı çayının faydaları saymakla bitmiyor.

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, lezzetli ve rahatlatıcı bir içecekten çok daha fazlasıdır. Besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zengin olan bu çayın sağlık açısından çok sayıda faydası olduğu iddia ediliyor ve yüzyıllardır adet öncesi sendromun semptomlarını hafifletmek ve hamileliği desteklemek için kullanılıyor.

Daha sorunsuz doğum ve doğum iddialarını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen kadınlar için ahududu yaprağı çayı içmenin faydaları olduğu ifade ediliyor.

Ahududu yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Ahududu yaprakları antioksidan açısından zengindir ve az miktarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Kırmızı ahududu yaprakları ayrıca az miktarda C, A ve E vitaminleri gibi vitaminleri ve antioksidan aktiviteye yol açan polifenolleri içerir. Dünyanın bazı yerlerinde kırmızı ahududu yaprağı çayı, soğuk algınlığı veya grip gibi yaygın hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için kullanılıyor.

Ahududu yaprağı çayının dikkate değer bir faydası, az miktarda vitamin ve bazı antioksidanlar sağlamasıdır.

Ahududu yaprağı çayı, doğumu başlatan ve kısaltan, düşük ve geç dönem hamileliği önleyen ve sabah bulantılarını azaltan bir çay olarak uzun bir geçmişi nedeniyle sıklıkla “hamilelik çayı” olarak adlandırılır.

Kırmızı ahududu yaprağı çayının doğum sırasındaki bazı rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır.

Anekdot olarak, kırmızı ahududu yaprağı çayının sabah bulantısıyla birlikte gelebilecek bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunun doğru olduğunu kanıtlayan hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Ahududu yaprağı çayı almanın bazı kontrendikasyonları vardır ve bazı insanlar bu çayın 1. trimesterde tüketilmemesi gerektiğine inanmaktadır. Bu sebeple hamilelik döneminde ahududu yaprağı çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Ahududu yaprağı çayının rahim krampları gibi adet öncesi sendromun (PMS) yaygın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

Birçok hamile kadın kırmızı ahududu yaprağı çayının alınmaya değer olup olmadığını merak ediyor. Anekdotsal hikayeler, doğumun daha rahat olmasına, sabah bulantılarının hafifletilmesine ve hatta hamileliğin son evrelerinde doğumun tetiklenmesine yardımcı olabileceğini söylese de, bunların herhangi birinin doğru olup olmadığını belirlemek için yeterli bilimsel kanıt yok.

Ahududu yaprağı çayının doğumu kısaltabileceğine ve kasılmaları tetikleyebileceğine dair bir kanıt olmasa da yine de hamile kadınlar için faydalı olabilecek besinler sağlar. Amerikan Gebelik Derneği (APA), kırmızı ahududu yaprağı çayını hamilelik sırasında tüketmek için “muhtemelen güvenli” olarak sınıflandırıyor ve demir açısından zengin olduğuna dikkat çekiyor.

Polifenol adı verilen bitki bileşiklerinin vücudu hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenmeye de önemli katkılarda bulunurlar. Ahududu yaprakları antioksidan polifenoller (tanenler, biyoflavonoidler ve alkaloitler) içerir; bunların pelvik ve rahim kaslarını güçlendirdiği ve gevşettiği söylenen ikincisidir. Yeşil veya siyah çaya göre daha düşük polifenol seviyelerine rağmen, ahududu yaprağı çayınınkiler meyveli içecekler ve beyaz şarapla aynı seviyededir .

Hazımsızlık, şişkinlik ve ishali desteklemek için alınan ahududu yaprağı çayı bir miktar rahatlama sağlayabilir. Çayın, sıvı tutulmasından kaynaklanan şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek hafif bir idrar söktürücü etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Gargara olarak kullanılan bu sıkılaştırıcı çay, ağız ülseri, boğaz ağrısı ve diş eti hastalığından kaynaklanan rahatsızlığı giderebilir.

Tarihsel olarak, ahududu yaprağının infüzyonu , konjonktivit gibi iltihaplı göz rahatsızlıklarında göz yıkama maddesi olarak kullanılmıştır . Ayrıca cilt döküntülerinin tahrişini hafifletmek için topikal olarak da kullanılmıştır .

Ahududu yaprağı , pelvik bölgedeki kasların sıkılaşmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olan fragrin içerir. Sonuç olarak hafif dönem kramplarının azaltılmasında faydalı olabilir . Araştırma yetersiz ancak çayın krampları hafifletici kullanımını destekleyen uzun bir anekdotsal rapor geçmişi var gibi görünüyor.

İnfüzyonun aynı zamanda hafif bir idrar söktürücü etkiye sahip olduğuna ve menstrüasyon ve hamilelik sırasında su tutulmasıyla ilişkili şişkinliği azaltabileceğine inanılıyor.

Ahududu yaprağı çayı kimler için uygun değildir?

Çoğu sağlıklı yetişkin için ahududu yaprağı çayı, günde 1-3 bardak gibi mütevazi miktarlarda tüketildiğinde güvenli, hafif bir bitki gibi görünmektedir. Ancak 18 yaş altı çocuklara ve gençlere önerilmemektedir.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), hafif dönem krampları, ağız veya boğaz iltihabı ve ishalin giderilmesinde çayın ilaç olarak kullanılmasını desteklemektedir. EMA’nın bulgularını desteklemek için klinik çalışmalardan elde edilen yeterli kanıt olmamasına rağmen, araştırmacılar bu sonuca bitkinin 30 veya daha fazla yıl boyunca ‘geleneksel kullanımına’ dayanarak varmışlardır.

Klinik çalışmalarda olumsuz gebelik sonuçlarının görülme sıklığı daha yüksek olmasa da, hamile kadınlar için etkinliğini ve güvenliğini destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ahududu yaprağı çayı hamilelikte popüler bir tercih olmaya devam ediyor ve uzun bir kullanım geçmişine sahip.

Bununla birlikte, eğer hamileyseniz ve aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılıyorsanız, ahududu yaprağı çayı içmekten kaçınmanız en iyisi olacaktır:

  • Yüksek tansiyon veya gestasyonel diyabet gibi sağlık komplikasyonları varsa
  • Ters doğum bekliyorsanız
  • Doğum tarihiniz yaklaşıyorsa
  • Daha önce 3 saat veya daha kısa süreli kısa doğum yapmışsanız
  • Daha önce erken doğum yapmışsanız
  • Planlı bir C- doğum yapmışsanız ya da daha önce sezaryen geçirmişseniz
  • İkiz bebek bekliyorsanız
  • Hamileliğinizin ikinci yarısında kanama geçirmişseniz

Ailesinde meme veya yumurtalık kanseri, endometriozis veya miyom öyküsü olanlar da çaydan uzak durmalıdır.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu