TIP

Baş ağrısı sebepleri! Başın sol tarafında ağrı neden olur?

Baş ağrısı yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Pek çok kişi başın sol tarafında yaşanan ağrının sebebini merak ediyor. İşte, başın sol tarafında yaşanan ağrının 7 sebebi...

Baş ağrısı yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Baş ağrısının şiddetinin yanı sıra bu ağrının sebebi de merak ediliyor. Peki, baş ağrısı neden yaşanır?

Başın sol tarafındaki baş ağrıları her zaman endişe verici bir bulgu olmasa da vücudun bir tarafında güçsüzlük, görme kaybı veya nöbet gibi belirtilerle ortaya çıkan sol taraftaki baş ağrıları beyin gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir. İşte, başın sol tarafında yaşanan ağrının sebepleri…

Baş ağrısı sebepleri

migren

Başa alınan darbe

Başın sol tarafında baş ağrısı, bölgeye alınan darbelerden dolayı yaşanır. Genellikle birkaç gün içinde düzelen bir miktar ağrı ve hafif şişlik dışında başka belirtiler ortaya çıkmaz.

Bu tür baş ağrıları birkaç gün içinde iyileşme eğilimindedir. Ancak ağrı yoğunsa veya bir haftadan uzun süredir devam ediyorsa, asetaminofen gibi analjezikler önerebilecek bir doktora görünmelisiniz.

Yaralanmanın hemen ardından kusma, nöbet veya bilinç kaybı gibi belirtiler de yaşıyorsanız, ciddi bir beyin hasarını dışlamak amacıyla daha kapsamlı bir değerlendirme için acil servise gitmelisiniz.

Migren

Migren sol tarafta baş ağrısına neden olabilir. Genellikle mide bulantısı, kusma ve ışıklara veya seslere karşı hassasiyet gibi diğer semptomların eşlik ettiği zonklayıcı bir ağrıdır. Migren ağrısı genellikle yürüme veya merdiven çıkma gibi fiziksel aktivitelerle kötüleşir. Baş ağrısı öncesinde veya sırasında ortaya çıkabilen bulanık görme, ışık çakması gibi başka belirtilerle de ortaya çıkabilir.

Karın migreni nedir? Abdominal migren belirtileri nelerdir? 5 belirti

Santral Sinir Sistemi (SSS) vasküliti

Başın sol tarafındaki baş ağrıları, vaskülitten veya özellikle beyin ve omurgadaki arter ve damarların şişmesiyle karakterize edilen CNS vaskülitinden kaynaklanabilir. Genel olarak konuşursak, bu kan damarları kan-beyin bariyeri tarafından korunur, ancak bağışıklık sistemi bu damarları yabancı bir antijenden korumak için etkinleştirilirse şişme meydana gelebilir.

Şişmeye neden olan antijen kolaylıkla tanımlanamamakta veya iyi anlaşılamamaktadır. CNS vaskülitinin alerjik ilaç reaksiyonu veya ciddi kokain kullanımıyla tetiklenebileceği varsayılmaktadır. Bu tip vaskülitin belirtileri arasında aniden ortaya çıkan baş ağrıları, görme kaybı, hafıza sorunları, denge kaybı ve nöbetler yer alır.

Bu semptomların acilen hastane ortamında değerlendirilmesi gerekir. Doktorlar, kan damarlarını görselleştirmek, tedaviyi yönlendirmek ve beyin iskemisi ve felç gibi diğer komplikasyonları önlemek için muhtemelen bir MRI, CT taraması ve/veya anjiyogram isteyeceklerdir. Tedavi şişliği azaltmak için yüksek doz kortikosteroidlerin uygulanmasını içerir.

Kulak enfeksiyonu

bas agrisi

Sol taraftaki kulak enfeksiyonu bu bölgede baş ağrısına neden olabilir. Diğer olası semptomlar arasında ateş ve kulak akıntısı yer alır .

Kulak enfeksiyonunuzdan şüpheleniyorsanız bir aile hekimine veya KBB uzmanına başvurmanız önerilir. Tedavi genellikle antibiyotik ve analjezik gibi ilaçların kullanımını içerir.

Diş enfeksiyonu

Ağzın sol tarafında diş enfeksiyonları meydana geldiğinde ağrı, etkilenen dişlerin etrafındaki bölgelere ve başa yayılabilir.

Ağrı genellikle etkilenen dişe dokunulduğunda veya sıcak veya soğuk içecek içildiğinde kötüleşir. Diğer yaygın semptomlar arasında diş etlerinin şişmesi, kolay kanama ve daha ciddi vakalarda ateş yer alır.

Dişinizde enfeksiyon olabileceğini düşünüyorsanız, değerlendirme ve tedavi için diş hekiminize başvurmalısınız. Ciddiyete bağlı olarak tedavi, antibiyotik kullanımını veya hatta etkilenen dişin çekilmesini içerebilir.

Temporal arterit

Temporal arterit, kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Başın sol tarafındaki damarlar etkilendiğinde sol tarafta baş ağrısı, geçici görme kaybı ve çiğneme zorluğu gibi semptomlara neden olabilir.

Bu ağrı, palpasyonla daha da kötüleşme eğilimindedir; bu da saçınızı fırçalamak veya o tarafa doğru uyumak gibi genel görevleri daha da zorlaştırabilir. Diğer semptomlar ateş ve genel halsizliği içerebilir.

Tümörler

Nadir de olsa beyin tümörleri bazı durumlarda sol tarafta baş ağrısına da neden olabiliyor. Genellikle nöbetler, vücudun belirli bölgelerinde güçsüzlük, bulantı, kusma ve geçici görme kaybı gibi başka belirtiler de ortaya çıkar.

Ağrı genellikle sabahları, yatarken, öksürürken veya kuvvet uygulandığında daha da kötüleşir.

Beyin tümöründen şüpheleniyorsanız, BT ve MR gibi kapsamlı görüntüleme testleri için doktorunuza başvurmalısınız.

Doktora ne zaman başvurulmalıdır?

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız bir doktora danışmalısınız:

  • Geçmişi veya belirgin bir nedeni olmayan sık baş ağrıları
  • Vücudun belirli bir bölgesinde zayıflık
  • Nöbetler
  • Bayılma
  • Geçici de olsa görme kaybı
  • Çift görme
  • Kanser geçmişi
  • Zamanla kötüleşen baş ağrıları
  • Yatmak veya öksürmekle baş ağrısının kötüleşmesi
  • Geceleri baş ağrısından uyanmak

Yapılan yeni bir çalışma bazı mide ilaçlarının Migren ataklarını tetikleyebileceğini ortaya koydu.

National Türk öneriyor: Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu