Vitaminler ve TakviyelerKanser HastalıklarıSağlık HaberleriYiyecekler ve İçecekler

Bağışıklık Sistemi Nedir? Neden Bazı İnsanlar Hemen Hasta Olur?

Neden bazı insanlar enfeksiyonlara daha kolay yakalanıyor? Bunun cevabı bağışıklık sisteminde. Peki bağışıklık sistemi nedir?

Bazı insanlar virüslere ve bakterilere karşı daha duyarlıdır. Bağışıklık sisteminin oynadığı rol nedir ve savunmanızı nasıl güçlendirebilirsiniz? Bağışıklık sistemi nedir sorusunun cevabı içeriğimizde.

Bazı insanlar enfeksiyonlara diğerlerinden daha duyarlıdır. Çoğu durumda bunun nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

Vücut ancak düzgün çalıştığında virüslere ve bakterilere karşı korunur. Savunma vücutta farklı seviyelerde gerçekleşir.

Bazı patojenler halihazırda burun ve ağızda kirpikler, mukozalar ve tükürük tarafından yakalanmıştır. Vücuda nüfuz etmeye devam etmeleri halinde patojenleri yok etmek için özel savunma hücreleri devreye girer.

Tanım: Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vücudun biyolojik savunma sistemidir. Vücudu patojenlerden, kirleticilerden ve hastalığa neden olan hücre değişikliklerinden korur.

Bağışıklık sistemi çeşitli organları ve hücre tiplerini içerir. Bunlar kendilerini patojenlere karşı savunmak veya öğrenme yetenekleri sayesinde bağışıklık geliştirmek için doğuştan gelen yeteneklere sahiptir.

Örneğin aşılamada durum böyledir. Burada bağışıklık, zararsız hale getirilmiş antijenlerin enjekte edilmesiyle sağlanır.

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl yapılandırılmıştır?

Bağışıklık sistemi birbiriyle iletişim kuran ve etkileşime giren farklı bileşenlerden oluşan karmaşık bir ağdır.

Bunlar, lenfatikler, özel hücreler ve proteinler, kan, deri ve lenfatik sistemin organları (lenfatik organlar) gibi damar sistemlerini içerir.

Lenfatik sistem ve organları

Lenfatik Sistem
Lenfatik Sistem

Lenfatik sistem, hücreler, dokular ve düzenleyici mekanizmalardan oluşan karmaşık bir ağdır.

Birkaç organdan oluşur ve vücuda dağılmıştır. Vücudun savunma sistemi (bağışıklık sistemi) ve kemik iliğinde kan yapıcı sistemle yakından ilişkilidir.

Kan ve derinin yanı sıra lenfatik organlar da bağışıklık sisteminin önemli bileşenleridir.

 • Kemik iliği
 • Dalak
 • Lenfatik dokular
 • Timus bezi
 • Bademcik
 • Bağırsaklardaki, solunum ve idrar yollarındaki mukozaların yanı sıra vajinal mukoza
 • Lenf düğümleri

Lenf düğümleri vücudun birçok yerinde bulunur; örneğin koltuk altı, kasık veya pelviste. Vücudun bir bölgesindeki doku suyunu (lenf) filtreleyerek vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan hücreleri üretirler.

Deri ve mukoza zarının bariyer fonksiyonu

Deri ve mukoza zarlarının işlevi, vücudu virüs, bakteri ve mantar gibi istilacılara karşı korumaktır. Aşağıdaki mekanizmalar destek sağlar:

 • Tükürük, idrar veya gözyaşındaki bakterileri engelleyen maddeler patojenleri zararsız hale getirir.
 • Burundaki mukus ve kıllar, solunan kirleticilerin vücuda girmesini ve tekrar dışarı çıkmasını önler.
 • Mide asidi vücuda gıda yoluyla giren patojen bakteri ve mikropları yok eder.
 • Derideki ve bağırsak florasındaki mikroorganizmalar patojenlerle savaşır.
 • Öksürme, hapşırma gibi refleksler patojenlerin vücudu terk etmesine neden olur.

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır?

Organizma, antijen adı verilen yabancı madde ve maddelerle temas ettiğinde bağışıklık sistemi devreye girer.

Antijenler bağışıklık hücreleri üzerindeki özel reseptörlere bağlandığında çok sayıda hücre süreci tetiklenir.

Patojenle ilk temasa geçtiğinizde ilgili bilgiler depolanır. Bunun avantajı, temasın yenilenmesi durumunda anında geri alınabilmeleri ve savunma sisteminin daha hızlı tepki vermesidir.

Doğuştan ve adaptif bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi doğuştan gelen (spesifik olmayan) ve edinilen (spesifik) bağışıklık sistemi olarak ikiye ayrılır. Her ikisi de birbiriyle yakından bağlantılıdır ve işlevsellik açısından birbirini tamamlar.

Doğuştan gelen (spesifik olmayan) bağışıklık sistemi

Doğuştan gelen (spesifik olmayan) bağışıklık sisteminin görevi patojenlerle savaşmaktır.

Bunların deri, solunum veya sindirim sistemi yoluyla vücuda girmesini engeller. Doğuştan gelen bağışıklık sistemi öğrenme ve uyum sağlama yeteneğine sahiptir.

Bu, vücudun zamanla değişen patojenlerle savaşmasını sağlar.

Kazanılmış (spesifik) bağışıklık sistemi

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi dışarıdan gelen patojenlerle mücadelede başarısız olursa edinilmiş (spesifik) bağışıklık sistemi aktif hale gelir.

Prensibi, vücudun bir patojenle ilk temasta antikorlar geliştirmesi ve onları tanımayı öğrenmesi gerçeğine dayanmaktadır.

Bağışıklık hafızası adı verilen bir hafıza oluşturulur ve bilinen patojenlerle etkili bir şekilde mücadele edilebilir.

Bunun ön şartı ise bağışıklık sisteminin vücudun kendi yapısı ile yabancı yapıları birbirinden ayırabilmesidir. Ancak bu hemen gerçekleşmez, yaşamın ilk yıllarında insanlarda timusta meydana gelen uzun vadeli bir süreçtir:

Burada, vücudun kendi dokusuna saldırma riski taşıyan bazı bağışıklık hücreleri “ayırılır”. Bu nedenle bazı çocukluk hastalıklarına hayatımızda yalnızca bir kez yakalanırız.

B ve T lenfositlerinin rolü nedir?

Lenfatik sistemin hücrelerine lenfositler denir. Beyaz kan hücrelerinin bir alt grubu olarak patojenleri tanımak ve ortadan kaldırmak için kan ve lenfatik sistem içerisinde dolaşırlar.

Lenfositler kemik iliğinde üretilir ve ortak bir “ana hücreden” (kök hücre) gelişir.

Temel olarak iki grup ayırt edilebilir: B ve T hücreleri olarak da adlandırılan B lenfositleri ve T lenfositleri. Her iki hücre tipi de bağışıklık sisteminde farklı işlevleri yerine getirir:

B lenfositleri: Kemik iliğinde fonksiyonel savunma hücrelerine olgunlaşırlar, daha sonra lenfatik dokuya göç ederler ve kendilerini patojenlere bağlayan ve dolayısıyla fagositler (makrofajlar) olarak adlandırılanlar veya belirli kişiler için “düşman” görevi gören antikorlar, yani protein molekülleri üretirler.

T lenfositleri: Timus bezinde olgunlaşırlar. Bunlar arasında patojenlerin bulaştığı vücut hücrelerini yok eden “öldürücü hücreler” de yer alıyor. Ayrıca bağışıklık hücrelerinin kullanımını kontrol eden T lenfositleri de vardır.

Bağışıklık sistemini ne zayıflatır?

Bağışıklık sistemi hasar görürse tehlikeli enfeksiyon riski artar. Bunun bir nedeni genetik olarak belirlenmiş bağışıklık bozuklukları olabilir.

İşlevsel T hücrelerine zar zor sahip olan insanlar ve antikor oluşumunun yeterince işe yaramadığı kişiler vardır.

Konjenital bağışıklık bozukluklarının çoğu ciddi hastalıklardır, ancak nispeten nadirdirler.

Çoğu insan doğuştan bağışıklık yetersizliğine sahip değildir. Eksiklikler genellikle yaş, ciddi hastalıklar veya yaşam tarzı nedeniyle yaşam boyunca ortaya çıkar.

Zayıf bağışıklık sistemi nedenleri;

 • Yaşlılık
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Uyku eksikliği
 • Stres
 • Sağlıksız diyet
 • Çok az hareket
 • Enfeksiyonlar ve iltihaplar
 • Kronik hastalıklar (diyabet, HIV vb.)
 • Kanser hastalıkları
 • Otoimmün hastalıklar
 • İlaçlar (örneğin bağışıklık baskılayıcılar), kemoterapi ve radyasyon

Bağışıklık sistemi zayıflarsa vücut enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelir. Ayrıca yorgunluk, alerjik reaksiyonlar (özellikle ciltte), saç dökülmesi ve hastalıkların iyileşme sürecinin uzun sürmesi gibi belirtiler de sıklıkla ortaya çıkar.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Lahana Turşusu En Etkili Besinlerden Biri
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Lahana Turşusu En Etkili Besinlerden Biri

Vitamin ve lif açısından zengin, çeşitli ve dengeli bir beslenme, vücuda önemli besin maddeleri sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Uzmanlar, çeşitli sebze ve meyvelerin yanı sıra tam tahıl ürünleri, baklagiller ve kuruyemişleri de önermektedir.

Öncelikle taze malzemeler ve bitkisel yağlar kullanın. Çalışmalar böyle bir diyetin antiinflamatuar olabileceğini ve dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyebileceğini öne sürüyor.

Vitaminler özellikle bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için önemlidir. Yeterli vitamin tedarikini sağlamak için uzmanlar günde üç porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve önermektedir.

Sağlıklı bir beslenmenin aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de güçlü bir etkisi olan bağırsak florası üzerinde de olumlu etkisi vardır.

“İyi” bağırsak bakterileri için besin görevi gören tam tahıl ürünlerinden veya sebzelerden elde edilen lif, bağırsakta sağlıklı bir mikrobiyom için özellikle iyidir.

Probiyotik adı verilen bol miktarda canlı bakteri içeren yoğurt gibi süt ürünleri ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar da bağırsak florasını destekler.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz alışkanlıklarımızın da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olabilir. Bilimsel çalışmalar da bunu doğruluyor.

Düzenli egzersiz, önemli bağışıklık hücrelerinin ve haberci maddelerin üretimini uyarır. Ancak antrenman yaparken aşırıya kaçmamalısınız çünkü aşırı efor ve buna bağlı fiziksel ve psikolojik stres de bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir.

Otoimmün hastalıkların arkasında ne var?

Bazı insanlarda bağışıklık sistemi yanlış kontrol edilir. Vücudunuz kendi hücrelerine ve organlarına saldırır. Bu, otoimmün hastalıklar kolektif terimi altında özetlenen hastalığın farklı semptomlarıyla sonuçlanır.

Bunlar arasında tip 1 diyabet, multipl skleroz, sedef hastalığı, lupus eritematozus ve romatizma yer alır.

Otoimmün hastalıkların nedenlerinin ne olduğu henüz bilimsel olarak net değildir. Ancak birçok durumda genetik yatkınlığın olduğunu biliyoruz.

Kadınların erkeklerden çok daha sık etkilenmesi de dikkat çekicidir.

Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl çalışır?

Yetişkinlerle karşılaştırıldığında çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmemiştir.

Henüz aşina olmadığı yeni patojenlerle sürekli karşılaştıkça, zamanla gelişir ve güçlenir. Bu nedenle, örneğin kreşe giden çocukların sık sık enfeksiyonlara yakalanması durumunda ebeveynler paniğe kapılmamalıdır.

Hastalıklar genç bağışıklık sisteminin bağışıklık hafızasını öğrenmesine ve geliştirmesine yardımcı olur.

Ancak ebeveynler, çocuklarının doğal savunmasını güçlendirmek için çok şey yapabilir.

Buna her şeyden önce sağlıklı ve dengeli bir beslenme dahildir.

Günlük menüde bol miktarda taze meyve ve sebze, ancak az miktarda tatlı ve yağlı yiyecekler bulunmalıdır. Çocukların temiz havada, günde en az bir ila iki saat olmak üzere bol bol egzersiz yapması da önemlidir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu