Sağlık Haberleri

X hastalığı nedir? Yeni salgın mı başladı?

2020 yılıyla birlikte tüm dünya büyük bir salgının etkisi altına girdi. Koronavirüs ilk gücünü kaybetse de yeni varyantlar bulaşıcılığını sürdürüyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü 'X' hastalığı hakkında açıklama yaptı. Peki, x hastalığı nedir?

X hastalığı nerede görüldü? 2019’un son günlerinde Çin’de ortaya çıkan ve Covid-19 olarak ifade edilen virüs hızla tüm dünyaya yayıldı. Salgına karşı etkili bir ilacın bulunmaması, her gün ölüm haberlerinin gelmesi büyük bir kaygıya sebep oldu. Dünyanın dört bir yanında sokağa çıkma yasakları uygulandı. Covid salgınında ölüm oranı düşse de hastalık devam ediyor. Pandemiyle yaşamayı öğrenen toplumlar yapılan yeni açıklamayla büyük bir şok yaşadı. Dünya Sağlık Örgütü, X hastalığı hakkında bilgi verdi. Peki, x hastalığı nedir?

Bakan Koca’dan ‘X hastalığı’ açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘X hastalığı’ olarak isimlendirilen olası salgın hastalığa ilişkin, “Gerçek hayatta karşılığı yok. Siz rahat olun. Ve kendinizi soğuk algınlığından koruyun” dedi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Farzımuhal Hastalık. DSÖ’nün verdiği isimle X hastalığı. Gerçek hayatta karşılığı yok. İleride bir gün bir salgın yaşanacak olursa, ona hazırlıksız yakalanmamak için yapılan çalışmalarda teorik anlamda geçiyor. Siz rahat olun. Ve kendinizi soğuk algınlığından koruyun” dedi.

X hastalığı nedir?

Hastalık X, gelecekte ortaya çıkıp ciddi bir uluslararası salgına veya pandemiye neden olabilecek bilinmeyen bir patojene bilim insanları ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen isimdir. Şubat 2018’de Hastalık X , araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmanın uluslararası bir öncelik olması gereken DSÖ’nün güncellenmiş hastalık Planı listesine dahil edildi .

X hastalığı öldürücü mü?

X hastalığının kendisi varsayımsaldır: mevcut değildir. Ancak X Hastalığı kavramı, insan sağlığına yönelik çok gerçek ve giderek büyüyen bir tehdidi tanımlıyor ve dünyanın buna yanıt vermek için daha iyi hazırlanması gereken bir tehdit. Ortaya çıkan en son Hastalık X, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüydü. Kendimizi buna karşı savunmak için yeterince hazırlıklı olmadığımız için, COVID-19 hızla yayıldı ve dünya çapında milyonlarca kişinin ölümüne neden olan ölümcül bir salgına neden oldu. Güvenli ve etkili aşılar, Kovid-19’un ölüm ve hastalık oranlarını önemli ölçüde azalttı ve kullanıma sunuldukları ilk yılda yaklaşık 20 milyon hayat kurtardı .

X hastalığı ne zaman ortaya çıkacak?

Bir sonraki X Hastalığının nerede ve ne zaman ortaya çıkacağını bilmek imkansız. Ancak kesin olan şey, gelecekteki bir Hastalık X’in var olduğu ve bir noktada hayvanlardan insanlara yayılacağı ve bir hastalık salgınıyla yayılmaya başlayacağıdır. Yakın tarih bize, insanlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilecek patojen salgınlarının giderek sıklaştığını gösteriyor. Yalnızca 21. yüzyılda SARS-CoV-1, MERS, Zika ve diğer birçok yeni ve yeniden ortaya çıkan viral hastalık salgınları yaşandı .

2022’de yayınlanan araştırma, herhangi bir yılda, bir pandeminin, COVID-19’a benzer etkiye sahip olma olasılığının yaklaşık 50’de 1 olduğunu ortaya çıkardı.

X hastalığına nasıl hazırlanabiliriz?

Özelliklerini veya geliş zamanını kesin olarak tahmin edemiyor olmamız, X Hastalığı için plan yapamayacağımız anlamına gelmez. Yeni bir X Hastalığı barındırması muhtemel olan bilim insanları, yeni bir viral hastalığı hedeflemek için hızla uyarlanabilecek aşılar ve tedaviler gibi yeni tıbbi savunmalar oluşturma konusunda bir adım önde başlayabilirler.

Uzmanlar Hastalık X’a nasıl hazırlanıyor?

Hazırlıksız olursak, bu ölçekte bir hastalığın, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 7 milyondan fazla insanı öldüren COVID-19’da yaşadığımızdan daha fazla hasara neden olması muhtemel.

Dünyanın dört bir yanından uzmanlar, en kötü senaryoya hazırlanmak için sağlam ve etkili bir plan üzerinde çalışıyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu