Beslenme ve Diyet

16:8 aralıklı oruç hakkında şok eden araştırma

Yeni bir araştırmaya göre 16 8 aralıklı oruç diyetini uygulayanlarda kalp krizi ve felç nedeniyle ölme ihtimali yüzde 91 daha fazla!

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre 8 saatlik zaman kısıtlamalı yemek, %91 daha yüksek kardiyovasküler ölüm riskine bağlı.

Yeni bir araştırmaya göre, yemek yemeyi günde 8 saatlik kısa bir aralıkla sınırlamak, kalp krizi ve felçten ölüm riskinin artmasına neden olabilir.

Araştırmacılar, bu zaman kısıtlamalı beslenme planını uygulayan kişilerin, mevcut kardiyovasküler hastalıkları veya kanseri varsa daha kötü sonuçlara sahip olduklarını bildiriyor.

Bu çalışma gözlemsel olduğundan kesin sonuçlara varmak zor, ancak zaman kısıtlamalı yemenin artıları ve eksileri üzerine giderek artan sayıda çalışmaya katkıda bulunabilir.

16 8 aralıklı oruç sağlıklı mı?

Yeni bir araştırmaya göre popüler zaman kısıtlamalı beslenme stratejilerinden biri olan 16:8 aralıklı orucu takip eden kişiler, oruç tutmayan veya diğer oruç tekniklerini kullanmayanlara göre daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskine sahip olabilir.

Bulgular Chicago’daki EPI|Lifestyle Scientific Sessions 2024’te sunuldu. Çalışma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

İnsanların günlük kalorilerini tükettikleri saatleri kasıtlı olarak kısıtladığı aralıklı oruç, kilo vermeye, kolesterolü iyileştirmeye, metabolizmayı artırmaya ve potansiyel olarak bazı kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan moda bir yöntem haline geldi.

Ancak bu yeni araştırma, bu yeme stratejisinin uzun vadeli sağlık yararları konusunda bazı şüpheler uyandırıyor.

Aralıklı oruç çalışmasından detaylar

Araştırmacılar, yıllık 2003-2018 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırmaları (NHANES) için beslenme düzenleriyle ilgili soruları yanıtlayan 20.000 yetişkinden oluşan bir grubu inceledi.

Araştırmacılar, 16 8 aralıklı oruç uygulayan katılımcıların, bu tür oruç tutmayanlara kıyasla kardiyovasküler hastalıktan ölme ihtimalinin %91 daha fazla olduğunu bulduklarını söyledi.

Ayrıca mevcut kardiyovasküler hastalığı olan ve tüm kalorilerini 8 ila 10 saatlik bir çerçeve içinde tüketenlerin kalp hastalığı ve felçten ölme riskinin de %66 daha yüksek olduğunu bildirdiler.

Araştırmacılar, genel olarak zaman kısıtlamalı beslenmenin ölüm riski açısından hiçbir faydasını bulamadıkları gerçeğine ek olarak, kanserli kişiler arasında oruç tutmayan ve günlük kalorilerini 16 saatlik bir çerçeve içinde tüketenlerin aslında daha düşük ölüm riski taşıdığını da kaydetti.

Araştırmada yer almayan diyetisyen Michelle Routhenstein şunları söyledi:

“Çalışma geniş bir örneklem boyutunu içeriyordu ve bireyleri ortalama 8 yıl boyunca inceleyen boylamsal bir tasarıma sahipti.

Ancak, toplanan diyet bilgileri, kayıt sırasında 24 saatlik iki geri çağırma yoluyla elde ediliyordu; bu da, beslenme kalıplarının belirli bir süre içinde değişebileceği göz önüne alındığında, çalışmanın bulgularını ve doğruluğunu sınırlayabiliyor.

Ayrıca gözlemsel çalışmalar doğası gereği sebep-sonuç ilişkisini kanıtlayamaz.”

Medical News Today’e konuşan Kardiyolog Dr. Cheng-Han Chen ise “Bu bulgular, zaman kısıtlamalı beslenmenin kardiyovasküler ve metabolik sağlığa faydalarını bulan önceki birçok çalışmaya ters düşüyor. Çalışmanın tamamı henüz yayınlanmadı, ancak zaman kısıtlaması olan yemek gruplarının temel özelliklerinde bu şaşırtıcı bulguları açıklayabilecek farklılıklar olabilir. Sonuçlar, TR grupları arasındaki (özellikle 8 saatten az grup ile diğerleri arasındaki) temel demografik özellikler ve özelliklerdeki farklılıklar ve ayrıca bir katılımcının yeme düzenlerini hatırlamasındaki önyargı nedeniyle kafa karıştırıcı olabilir” diye konuştu.

Aralıklı oruç sizin için uygun mu?

Uzmanlar, sınırlılıkları göz önüne alındığında bile, araştırma bulgularının daha ileri araştırmalar için pek çok değere sahip olduğunu söylüyor.

Aralıklı oruç konusunda uzun vadeli insan araştırmasının çok az olduğunu, bu nedenle bu tür çalışmaların uygulamaya ilişkin anlayışımızı derinleştirme açısından çok önemli olduğunu söylediler.

Araştırmada yer almayan kardiyometabolik bakım teletıp şirketi 9amHealth’in baş tıbbi sorumlusu Dr. Avantika Waring, “Bu çalışma, kısa vadeli sonuçların her zaman uzun vadeli etkiyi öngörmediğinin harika bir örneğidir. Aralıklı oruç, insanların kısa vadede kilo vermesine yardımcı olabilir ve bazı metabolik belirteçleri iyileştirebilir, ancak kalıcı kardiyovasküler faydalar sağlamayabilir” dedi.

Sonuçta, herhangi bir tür aralıklı orucu denemek isteyip istemediğiniz aynı zamanda size, doktorunuzun tavsiyesine ve kısa ve uzun vadeli hedeflerinize de bağlıdır.

Chen, “Hastalarıma kilo vermenin, kan şekeri kontrolünü iyileştirmenin, kolesterolü iyileştirmenin ve genel kardiyovasküler sağlığın bir yolu olarak aralıklı oruç tutmayı hâlâ öneriyorum” dedi.

9amHealth beslenme programlarının yöneticisi Maggie Evans ise şunları kaydetti:

“Sağlıklarını iyileştirmek isteyen herkes için en iyi diyet önerisi, tutarlı bir şekilde yapabildikleridir.

En iyi beslenme kalıpları, bireyin tıbbi geçmişine, sağlık hedeflerine ve başarılı olma yeteneklerini etkileyen faktörlere (sosyoekonomik durum, bütçeler, yaşam tarzı vb.) özeldir.”

Tip 2 diyabet yenilir mi?
Atlantik Diyeti Akdeniz’in en büyük rakibi mi?
Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu