TIP

Tip 2 diyabeti yendim

Tip 2 diyabet sorunu yaşayanlar bu sağlık sorunundan tamamen kurtulmalarının mümkün olup olmadığını merak ediyor. Bu sebeple ‘Tip 2 diyabeti yendim’ ifadesinin yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Peki, diyabeti gerçekten tamamen yenmek mümkün mü?

Dünyada en yaygın hastalıkların başında Tip 2 diyabet geliyor. Bu sağlık soruyla mücadele edenler ise bir çıkış yolları bulunup bulunmadığını merak ediyor.

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet, vücudun şekeri yakıt olarak kullanma ve düzenleme biçimindeki bir sorun nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu şekere glikoz da denir. Bu uzun vadeli durum kanda çok fazla şekerin dolaşmasına neden olur. Sonuçta yüksek kan şekeri seviyeleri dolaşım, sinir ve bağışıklık sistemlerinde bozukluklara yol açabilir.

Tip 2 diyabette öncelikle iki sorun vardır. Pankreas, şekerin hücrelere hareketini düzenleyen bir hormon olan yeterli miktarda insülin üretmez. Hücreler insüline zayıf tepki veriyor ve daha az şeker alıyor.

Tip 2 diyabet eskiden yetişkin başlangıçlı diyabet olarak biliniyordu ancak hem tip 1 hem de tip 2 diyabet çocukluk ve yetişkinlik döneminde başlayabilir. Tip 2 yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Ancak obezite hastası çocukların sayısındaki artış, gençlerde daha fazla tip 2 diyabet vakasına yol açtı.

Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir?

Tip 2 diyabetin belirtileri genellikle yavaş gelişir. Aslında yıllardır tip 2 diyabetle yaşıyor olabilirsiniz ama bunun farkında olmayabilirsiniz. Belirtiler şöyle sıralanabilir:

Artan susuzluk,

Sık idrara çıkma,

Artan açlık,

İstenmeyen kilo kaybı,

Yorgunluk,

Hafıza sorunları,

Sık enfeksiyonlara yakalanmak,

Ellerde veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma,

Genellikle koltuk altı ve boyunda koyulaşmış cilt bölgeleri.

Tip 2 diyabet tedavisi var mı?

tip 2 diyabeti yendim 1

Tip 2 diyabetin tedavisi yoktur. Kilo vermek, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol etmek için yeterli değilse diyabet ilaçları veya insülin tedavisi önerilebilir.

Kan şekeri seviyenizi sağlıklı aralığa getirmek için ilaç tedavisi gerekebilir. Ayrıca kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek diyabet ilaçları da reçete edilebilir. Bu nedenle, tedavilerin bir kombinasyonunu alıyor olabilirsiniz.

Yüksek kan şekeri düzeylerini tedavi etmenin en hızlı yolu insülin kullanmaktır. Birisinin kan şekeri seviyesi tehlikeli derecede yüksekse ve DKA veya HHS hastasıysa, insülin, replasman sıvıları ve besinlerin intravenöz damla yoluyla verileceği hastaneye gitmesi gerekecektir.

Kan şekeri düşüklüğü belirtileri fark ederseniz (hipo olarak bilinir), bunu tedavi etmenin en hızlı yolu hemen 15 ila 20 gram hızlı etkili karbonhidrat yemek veya içmektir. Birisinin şiddetli hipoglisemisi varsa ne yapmanız gerektiğini öğrenin .

Aşırı kilolu veya obeziteyle yaşayan tip 2 diyabetli kişilerin, çok düşük kalorili bir diyet uygulayarak kilo vererek kan şekeri seviyelerini etkili ve hızlı bir şekilde yönetebildiklerini biliyoruz. Bunu sağlık ekibinin desteğiyle yapmalılar. Bazı durumlarda diyabetlerini remisyona sokabilirler. Hızlı kilo kaybına yardımcı olmak için NHS’den tip 2 diyabetli kişilere yönelik düşük kalorili diyetler hakkında bilgi edinin.

Tip 2 Diyabetin nedenleri

Genellikle bu faktörlerin birleşimi tip 2 diyabete neden olur. Bunlar şunları içerebilir:

Genler: Bilim insanları vücudunuzun insülin üretme şeklini etkileyen farklı DNA parçaları buldu.

Aşırı kilo: Fazla kiloya veya obeziteye sahip olmak insülin direncine neden olabilir.

Metabolik sendrom: İnsülin direnci olan kişilerde sıklıkla yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve trigliserit gibi bir grup rahatsızlık bulunur.

Karaciğerinizden çok fazla glikoz üretiyorsa:  Kan şekeriniz düştüğünde karaciğeriniz glikoz üretip gönderir. Yemek yedikten sonra kan şekeriniz yükselir ve karaciğeriniz genellikle yavaşlar ve glikozunu daha sonra kullanmak üzere depolar. Ancak bazı insanların karaciğerleri bunu yapmaz. Şeker üretmeye devam ediyorlar.

Hücreler arasında kötü iletişim: Bazen hücreler yanlış sinyaller gönderir veya mesajları doğru şekilde alamazlar. Bu sorunlar hücrelerinizin insülin veya glikoz üretme ve kullanma şeklini etkilediğinde diyabete yol açabilir.

Kırık beta hücreleri:  İnsülin üreten hücrelerin bunu yanlış zamanda göndermesi durumunda kan şekeriniz düşer. Yüksek kan şekeri de bu hücrelere zarar verebilir.

Tip 2 diyabeti yendim

Tip 2 diyabetin tedavisi olmasa da çalışmalar bazı kişilerin bunu tersine çevirmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Diyet değişiklikleri ve kilo kaybı yoluyla, ilaç kullanmadan normal kan şekeri seviyelerine ulaşıp bu seviyeleri koruyabilirsiniz.

Bu tamamen iyileştiğiniz anlamına gelmez. Tip 2 diyabet devam eden bir hastalıktır. İlaç almadığınız ve kan şekeri seviyenizin sağlıklı bir aralıkta kaldığı anlamına gelen remisyonda olsanız bile, semptomların geri dönme ihtimali her zaman vardır. Ancak bazı kişilerin glikozlarını ve diyabetin getirdiği sağlık sorunlarını kontrol etmekte sorun yaşamadan yıllar geçirmesi mümkündür.

Peki diyabeti nasıl tersine çevirebilirsiniz? Anahtar kilo kaybı gibi görünüyor. Kilo vermek sadece diyabetinizi yönetmenize yardımcı olmakla kalmaz, bazen yeterince kilo vermek diyabetsiz yaşamanıza da yardımcı olabilir – özellikle de hastalığınız yalnızca birkaç yıldır varsa ve insüline ihtiyacınız yoksa.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin en yaygın türü Tip 1 ve Tip 2 arasındaki farklar merak ediyor. Peki, Tip 1 kimlerde görülür?

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu