Yaşam Tarzı

Saçların yağlanmasına sebep olan hatalar!

Saçların hacimli görünmesini isteyen pek çok kişi sık sık saçlarını yıkamayı tercih ediyor. İşte, saçların yağlanmasına sebep olan o hatalar...

Pek çok kişi saçlarının sık sık yağlanmasından şikayet ediyor. Peki, saçlar neden yağlanıyor?

Saç yağlanması nedir?

Saç derisinin altında bulunan yağ bezelerinin salgıladığı sebum, saçlardaki yağlanmanın temel sebebidir. Sağlıklı bir saç için oldukça önemli olan sebum, saç derisini nemlendirir ve saçın daha parlak görünmesini sağlar. Ancak yağlı saçlardaki sorun, aşırı sebum üretimidir.

İşte saçların yağlanmasına yol açan hatalar:

Yanlış saç modelleri

Saçlar sıkıca toplandığında derli toplu görünse de yağlanma sorunun en önemli sebebidir. At kuyruğu yapıldığında saçların altında ve köklerde sebum birikiyor. Bu ise aşırı yağlanmaya yol açıyor.

Aşırı sıcak su

Saçların temiz olması için genellikle sıcak su tercih ediliyor. Ancak sıcak su saç derisindeki sebumu yok eder. Bu sebeple saçlar çok hızlı yağlanır. Bu sebeple saçların ılık suyla yıkanması tavsiye ediliyor.

Yanlış bakım ürünleri

Saçlarınızı yıkarken doğru ürünleri tercih etmeniz çok önemli… Uzmanlar, kuru saçlara yönelik hazırlanan bakım ürünlerinden uzak durulması gerektiğini ifade ediyor.

Çok sık yıkamak hata

Saçları sık sık yıkamak sanıldığı gibi sizi yağlanma sorunundan kurtarmaz. Aksine sık sık duş almak saç derisinin daha hızlı yağlanmasına yol açıyor. Ayrıca saçlarla çok oynamak ve dokunmak da saçların yağlanmasına sebep oluyor.

Stres en büyük aktör

Uzmanlar, stresin pek çok hastalığa yol açtığını ifade eder. Stres saçlar için de zararlıdır. Aşırı dökülme ve yağlanmanın sebebi stres kaynaklı olabilir.

Bazı saç tipleri diğerlerinden daha çabuk yağlanmaya daha yatkındır. Örneğin; düz saçlı kişilerin , kıvırcık veya dalgalı saçları olan kişilere göre yağlanmadan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni sebumun saçtan aşağıya doğru kayması ve saç köklerinde daha görünür olmasıdır.

Hormonal dengesizlikler ve seboreik dermatit gibi bazı sağlık sorunlarının aşırı sebum üretimine neden olabileceğini de unutmayın .

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için esansiyel yağlar tavsiye ediliyor. İşin uzmanları; biberiye, jojoba, lavanta, nane ve çay ağacı yağının saç dökülmesi sorunlarına karşı etkili olduğunu ifade ediyor.

Saçlarınız çok dökülüyorsa; kafa derinize masaj yapmak bir hayli işe yarayacaktır.

Kokusu kötü olsa da hazırlayacağınız soğan suyu, dökülme probleminin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Saçlarınıza soğan suyu ile bakım yaptıktan sonra ılık bir suyla durulamanız yeterli olacak.

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu