Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarSağlık Haberleri

Sonbaharda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sonbahar geldi ve normalden daha fazla saç kaybettiğinizi mi fark ettiniz? Endişelenmeyin, sonbaharda saç dökülmesi yaygın bir olaydır.

Peki neden birçok insan sonbaharda saç dökülmesi ile mücadele ediyor ve siz ne yapabilirsiniz?

Birçok kişi sonbaharda saç dökülmesinin arttığını fark eder ve bunun farklı sebepleri vardır.

Mevsim değişikliği saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Saçlarımız sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı hassastır.

Ayrıca sonbaharda kuru ısıtma havası saç derisini kurutabilir ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olabilir.

Bir diğer etken ise yaz aylarında mangal partileri ve dondurma gibi alışkanlıkların / dengesiz beslenmenin sonuçlarını sonbaharda hissediyor olabilirsiniz.

Aynı zamanda stres de saç dökülmesini tetikleyebilir.

Sonbaharda saç dökülmesi: Bilim ne diyor?

Temel olarak bu konu hakkında farklı görüşler ve çalışmalar bulunmaktadır.

Bazı uzmanlar değişen mevsimlerin ve ışık koşullarının daha fazla saç dökülmesine neden olabileceğini iddia ediyor. Ancak diğerleri şüpheci yaklaşıyor ve sonbahar ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı görmüyor.

Bir grup İsviçreli araştırmacı, altı yıllık bir süre boyunca 800’den fazla sağlıklı kadında saç dökülmesini analiz etti.

Araştırmanın sonuçları saçlarımızın mevsimsel değişikliklere uğradığını gösteriyor. Ama neden böyle?

Çalışma, temmuz ayında saçların çoğunun dinlenme aşamasına girdiğini ve bunun daha sonra dökülmeye yol açtığını öne sürüyor. Bu süreç birkaç ay içinde gerçekleşir ve sonuçta sonbaharda saç dökülmesinin artmasına neden olur.

Evrimsel açıdan bakıldığında sonbahar aynı zamanda saç dökülmesi için iyi bir zamandır. Çünkü: Saçlarımız hem sıcağa hem de soğuğa karşı koruma görevi görür.

Ancak sonbaharda sıcaklıklar daha hafif hale geldiğinde bu koruma daha az gerekli olur.

Daha sonraki araştırmalar da benzer sonuçlar gösterdi. British Journal of Dermatology araştırmacıları, test denekleri arasındaki benzerlikleri ortadan kaldırmak için farklı ülkelerdeki arama motorlarında “saç dökülmesi” teriminin ne zaman ve ne sıklıkta arandığını analiz etti.

Mevsimlerle bir bağlantı yeniden bulundu. Sıcaklık dalgalanmaları, ekonomik faktörler ve coğrafi yarım küre de önemli bir rol oynadı.

Her gün ve her yerde; her gün hepimiz saçlarımızı kaybediyoruz. Ve bu çok da küçük bir rakam değil: Ortalama olarak bir kişi günde yaklaşık 50 ila 100 saç telini kaybeder.

Sonbaharda saç dökülmesini durdurun: Ne yapabilirsiniz?

Sonbaharda saç dökülmesi genellikle mevsimsel ve geçicidir. Sonbaharda yine de saç dökülmesini azaltmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Diyet: Sağlıklı saç büyümesi için önemli olan demir, vitamin ve protein gibi besinleri yeterli miktarda içeren dengeli bir beslenme uygulayın.

Stres giderme: Stres saç dökülmesini artırabilir. Yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bakım: Hafif saç bakım ürünleri kullanın ve saça zarar verebilecek aşırı şekillendirme ve ısı uygulamalarından kaçının. Saçı güçlendirmeyi ve uzamasını teşvik etmeyi amaçlayan özel saç bakım ürünleri de yardımcı olabilir.

Saç Masajı: Düzenli saç derisi masajları saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirebilir ve saç büyümesini teşvik edebilir.

Saç maskeleri: Hindistan cevizi yağı, avokado veya yumurta gibi içeriklere sahip doğal saç maskeleri saçları güçlendirebilir ve besleyebilir. Ayrıca saç dökülmesi için biberiyeyi deneyin.

Tıbbi tedaviler: Ayrıca PRP (trombositten zengin plazma) veya mezoterapi gibi profesyonel tedavileri de düşünebilirsiniz. Bu prosedürlerin amacı saç köklerini güçlendirmek ve saç büyümesini teşvik etmektir. Ancak tedaviye karar vermeden önce bir uzmana danışmak önemlidir.

Kadınlarda hormon bozuklukları ve nedenleri

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu