Kalp ve DamarSağlık Haberleri

Hemoroid İçin Evde Ne Yapılabilir? 5 Ev İlacı

Hemoroid İçin Evde Ne Yapılabilir? 5 doğal ev ilacını sizin için derledik.

Hemoroid yaygın fakat sıklıkla tabu bir sorundur. Doğal ev ilaçlarıyla hemoroid semptomlarını nasıl hafifletebileceğinizi buradan öğrenin. / Hemoroid İçin Evde Ne Yapılabilir?

Hemoroid nedir?

Birçok insanda var ama çok az insan bu hastalık hakkında konuşuyor; Hemoroid.

Bunlar rektumun alt duvarında bulunan genişlemiş kan damarlarıdır. Hemoroid, bağırsak hareketleri sırasında anal bölgeyi kapatmaya yarayan ve kontrollü bağırsak hareketlerine izin veren damar yastıkçıklarıdır.

Vücut onu ortadan kaldırmaya hazır olana kadar dışkıyı tutmaya yardımcı olurlar.

Bununla birlikte, çeşitli faktörler bu hemoroidlerin iltihaplanmasına, şişmesine veya büyümesine neden olabilir ve bu da hoş olmayan semptomlara yol açabilir.

Bu ağrıya, bağırsak hareketlerinden sonra kanamaya, cilt tahrişine veya anal bölgede sızıntıya neden olabilir.

Bu gibi durumlarda semptomları hafifletmek ve refahı iyileştirmek için uygun önlemlerin alınması önemlidir. Bir uzmandan tavsiye almak en iyisidir.

Hafif semptomlarınız varsa, genişlemiş veya iltihaplı hemoroitlerden kurtulmayı vaat eden ev ilaçlarına da başvurabilirsiniz.

Hemoroid İçin Evde Ne Yapılabilir? Doğal İlaçlar;

1. Oturma banyoları

Yaklaşık 10-15 dakika ılık suyla yapılan oturma banyoları ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletebilir ve kan dolaşımını hızlandırabilir. Papatya veya arnika gibi şifalı bitkilerden yapılan katkı maddeleri tavsiye edilir.

İpucu: Hemoroid hastalığına karşı yardımcı olan, eczanelerde ve internette satılan çeşitli kremler ve merhemler vardır. Kaşıntıyı ve yanmayı giderir, iltihap önleyicidir ve yara iyileşmesini destekler.

2. Soğutma

Soğuk kompres veya buz torbası iltihabı ve şişliği azaltabilir. Buzu bir beze sarın ve etkilenen bölgeye birkaç dakika uygulayın. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

3. Yüksek lifli diyet

Meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler ve baklagiller size bol miktarda lif sağlar. Bunlar ve yeterli sıvı alımı kabızlığın önlenmesine ve bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasına yardımcı olabilir.

4. Bol su için

Lif açısından zengin bir beslenmenin yanı sıra yeterli miktarda sıvı içtiğinizden emin olmalısınız. Kabızlığı önlemek ve dışkıyı yumuşatmak için günde en az 1,5 ila 2 litre sıvı tüketin. (Fiziksel efor veya sıcak hava varsa daha fazla olabilir!)

5. Koltuk minderi

Ortasında delik bulunan özel bir koltuk minderi hemoroit üzerindeki baskıyı azaltabilir ve dolayısıyla otururken ağrıyı hafifletebilir.

Ayrıca tuvaleti kullandıktan sonra uygun hijyen de önemlidir.

Anüs derisi çok hassastır ve bu nedenle nazikçe temizlenmelidir. Yumuşak tuvalet kağıdı kullanarak altını çok fazla ovalamadan nazikçe silin. Nemli tuvalet kağıdı kullanmaktan kaçının. Bu genellikle parfümlüdür ve bu da cildi daha da tahriş eder.

Meyan kökü nedir? Meyan kökünün faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu