Sağlık Haberleri

Hashimoto daha çok kadınlarda görülüyor

Uzman isim, tedavi edilmediğinde birçok olumsuz etkileri olan hashimotonun en çok orta yaşta olan kadınlarda görüldüğünü söyledi.

Hashimoto  hakkında merak edilenleri uzman isim tek tek sıraladı. Hashimoto hastalığının yıllar geçtikçe yavaş yavaş ilerlediğini belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, “Öyle bir durum ki, hastalığın belirtileri veya semptomları uzun yıllar fark edilmeyebilir. Tedavi de alınmadığı için tiroid hormonunda düşüşle birlikte yorgunluk ve halsizlik, soğuğa karşı artan hassasiyet, kuru cilt, kabızlık, kas güçsüzlüğü ve ağrıları, düzensiz ve aşırı adet kanaması, bellek sorunları, kırılgan tırnaklar, saç kaybı, dil genişlemesi, eklem ağrıları, tiroid şişmesi gibi belirtiler de ortaya çıkar” diye konuştu. Hashimotoda çevresel ve genetik faktörler arasındaki etkileşimlerin ve radyasyona maruz kalmanın neden olabildiğine değinen Dr. Öğr. Üyesi Hacıosman, “Cinsiyet, yaşla birlikte romatoid artrit, tip 1 diyabet veya lupus gibi başka bir otoimmün hastalığa sahip olmak, gebelik, aşırı iyot alımı da hashimoto nedenleri arasında olabilir” ifadelerini kullandı.

Hashimoto kalp sorunlarını tetikleyebilir

Tiroid hormonlarının birçok vücut sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Hacıosman, “Tedavi edilmeyen hashimoto; guatr, zihinsel sağlık sorunları, cinsel ve üreme bozuklukları, kalp sorunları, kötü hamilelik sonuçları gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtilerden herhangi biri yaşanıyorsa sağlık uzmanı tarafından kapsamlı bir fizik muayeneye gidilmelidir. Uzmanlar, tetkikler sonucunda hashimoto sonucuna varırsa da hızlı bir şekilde tedaviye başlamalıdır” dedi.

Hashimoto hastalığında düzenli takip gerekir’

Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, ilaç tedavisiyle tiroid hormonunun kontrol altına alınabileceğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Hashimoto hastalığı olan çoğu kişi hipotiroidizmi tedavi etmek için ilaç alır. Hafif hipotiroid varsa tedavi verilmeyebilir ancak tiroid hormon düzeylerini izlemek için düzenli TSH testleri yaptırılması istenir. Bunun yanında hashimoto hastalığına bağlı hipotiroidizm, levotiroksin adı verilen sentetik bir hormonla tedavi edilir. Sentetik hormon, tiroid tarafından doğal olarak üretilen T-4 hormonu gibi çalışır. Tedavinin amacı yeterli T-4 hormon seviyelerini yeniden sağlamak ve korumak ve hipotiroidizm semptomlarını iyileştirmektir.”

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu