Sağlık Haberleri

Gluten hassasiyetinin 9 belirtisi

Gluten hassasiyeti son yıllarda daha sık rastlanmaya başladı. Kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyen gluten hassasiyetine karşı önlem alınmadığında vücutta ciddi başka sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Uzmanlar gluteni, ‘sessiz katil’ olarak tanımlıyor. Yoğun şekilde gluten tüketmenin vücutta pek çok kronik hastalığa yol açtığı ifade ediliyor.

Gluten Nedir?

Gluten; buğday, arpa, çavdar gibi şerbetçi otu familyasından gelen tahılların içinde bulunan bir tür bitkisel proteindir.

Gluten hassasiyeti nedir?

gluten

Gluten hassasiyeti buğday, arpa, çavdar ve bunlardan üretilmiş bulgur, un, unlu mamüller, irmik, makarna, bira gibi birçok besine karşı mide ve bağırsak sisteminde orta çıkan sindirim sorunları ve bu sorunlara bağlı olarak gelişen hastalık ya da sendromlar bütünüdür.

Gluten hassasiyetinin belirtileri:

Gluten hassasiyetinin en önemli belirtisi sindirim sisteminde yaşanıyor. Hassasiyet sorunu yaşayanlarda mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ishal, kabızlık ve karın ağrısı sorunları yaşanıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar dünya nüfusunun yüzde 10-15’inin gluten hassasiyeti yaşadığını gözler önüne seriyor.

Gluten hassasiyeti yaşaşanlar ani kilo değişiklikleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Ani kilo kaybı yaşayan kişiler kadar hızla kilo alanların sayısı da bir hayli fazla.

gluten hassasiyet bugday

Düzensiz adet döngüsü, ani kilo dalgalanmaları, PMS ve uyku bozuklukları gibi ortaya çıkabilen hormonal bozukluklar ile gluten intoleransı arasında doğrudan bir ilişki vardır . Gluten intoleransının neden olduğu hormonal bozukluklar ergenlik, hamilelik ve menopoz sırasında artabilir.

Sonuç olarak gluten duyarlılığının belirtileri arasında konsantrasyon sorunları, depresyon , anksiyete , uykusuzluk ve yorgunluk yer alabilir . Gluten intoleransı olan bazı kişiler sinirlilik ve düşünce zincirini kolayca kaybedip konsantrasyonlarının zayıf olduğu hissine kapılırlar.

Saç keratozu ve herpetiform dermatit,  gluten intoleransı ile doğrudan ilişkili iki cilt rahatsızlığıdır . Semptomlar ellerinizde, vücudunuzda, yüzünüzde, kalçanızda, dirseklerinizde ve saç çizginizde görülebilen kaşıntı ve döküntüleri içerir. Diğer bir semptom ise zayıflamış ve kırılgan tırnaklardır.

Gluten intoleransı ile ilişkili olabilecek bir diğer bozukluk ise  dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğudur.

Gluten intoleransı durumunda gerekli elementlerin ve minerallerin bağırsakta emilimi bozulur. Bu aynı zamanda kalsiyum için de geçerlidir . Sonuç olarak  dişlerde ve ağız boşluğunda sorunlar ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman, Çölyak hastalığı demir eksikliği anemisi nedeniyle teşhis edilir  . Semptomları arasında kan hacminde azalma, yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrıları, ciltte solgunluk, mukoza zarları ve hatta artrit yer alır .

Otoimmün hastalıkları olan birçok kişinin gluten intoleransı geçmişi vardır. Çölyak hastalığı, bağışıklık sisteminin glutenin bağırsak hücrelerine girmesinden sonra kendi bağırsak hücrelerine saldırdığı bir otoimmün hastalıktır . Sorun, bu otoimmün hastalığın, otoimmün tiroidit, otoimmün karaciğer hastalığı, Crohn hastalığı, diyabet, vitiligo, romatoid artrit ve multipl skleroz gibi diğer otoimmün hastalıkların gelişme riskini arttırması nedeniyle daha da kötüleşmektedir.

gluten iceren besinler

Gluten hassasiyeti tedavisi var mı?

Yukarıda belirttiğimiz şikayetleri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanızda fayda var. Çölyak ve gluten hassasiyeti sorunu yaşayanların hayatlarından ‘gluteni’ tamamen çıkartması gerekiyor. Buğday, çavdar, bulgur, un ve irmik bunlardan bazıları…

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu