Şifalı BitkilerYiyecekler ve İçecekler

Antik tahıllar Tip 2 Diyabet hastalarına faydalı: Yeni Araştırma

Yeni bir çalışma, antik tahıl tüketiminin tip 2 diyabetli kişiler için daha iyi sağlık sonuçlarıyla ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Yulaf, karabuğday gibi antik tahıllar, kan şekeri ve kolesterolü yönetmeye yardımcı olabilecek diyet lifi ve fitokimyasallar açısından zengin. Yeni bir çalışma, diyabetli kişilerin beslenme düzenlerine antik tahılları dahil etmenin potansiyel faydalarını vurguluyor.

Genetik modifikasyon eksikliği ve daha yüksek düzeyde faydalı fitokimyasallar ve liflerle bilinen antik tahıllar, diyet müdahalesi için umut verici bir yol sunabilir.

29 randomize kontrollü çalışmanın bu yeni analizi, yulaf, esmer pirinç ve darı gibi antik tahılların, kan şekeri ve kolesterol profillerinde gözlemlenen belirli faydaların yanı sıra, diyabette olumlu sağlık sonuçları üretebileceğini öne sürüyor.

Ancak çalışma, incelenen verilerin değişkenliği ve sınırlılıkları göz önüne alındığında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna da işaret ediyor.

Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases dergisinde yayınlanan bulgular, diyabet yönetiminde geleneksel tıbbi tedavilerin yanı sıra diyet seçimlerinin öneminin altını çiziyor.

Antik tahılların diyabet üzerindeki etkisi

Bu sistematik inceleme ve meta-analizde araştırmacılar, çeşitli antik tahıl türlerinin diyabet tedavisindeki etkinliğini değerlendirdi.

İnceleme, 13’ü meta-analiz olan 29 randomize kontrollü çalışmayı içeriyordu.

Çalışmalar toplam 1.809 katılımcıyı içermekte olup, erkek oranı biraz daha yüksek (%55,2) ve ortalama yaş 56 civarındaydı.

Katılımcıların çoğunluğu tip 2 diyabet hastasıydı ve sadece bir çalışma tip 1 diyabetli bireyleri içeriyordu.

Ortalama olarak, katılımcılar yaklaşık 14 yıldır diyabetle yaşıyordu ve birçoğu durumlarını ağızdan alınan ilaçlar ve insülin enjeksiyonlarının bir kombinasyonuyla yönetiyordu.

Derlenen tüm çalışmalarda, vücut ağırlığı, kan şekeri ve kolesterol gibi kardiyovasküler risk faktörlerine farklı önemli sonuçlarla bakıldı.

Ancak hasta memnuniyeti, genel refah ve eski tahılların diyabet tedavisinde kullanılmasının maliyet etkinliği gibi diğer hayati diyabet yönetimi konularına değinmediler.

Analize dahil edilen çalışmalar en çok yulaf, kahverengi pirinç, karabuğday veya chia tohumlarının diyabet üzerindeki etkilerini inceledi.

Dikkat çekici bir şekilde, araştırmaların yalnızca bir kısmı (%24) araştırmalarında tam, rafine edilmemiş tahılları kullanmıştır.

Araştırmacılar, özel bir yazılım kullanarak, antik tahılların diyabet sağlığı sonuçları üzerindeki etkisine ilişkin tutarlı eğilimleri belirlemek için çalışmaların çeşitli verilerini birleştirdi ve analiz etti.

Antik tahıllar açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirir

Kapsamlı analizde, çalışmaların büyük çoğunluğu (%96,5) eski tahıl tüketiminin insülin seviyeleri, hemoglobin A1c, açlık kan şekeri ve kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli diyabet belirteçleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu öne sürdü.

İncelenen eski tahıllardan yulaf, tip 2 diyabetli bireylerde kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde iyileştirme potansiyeli nedeniyle öne çıktı ve bu, önceki araştırmalarla da destekleniyor.

Çalışmanın yazarlarına göre kahverengi pirinç, özellikle HbA1c ve vücut kitle indeksi (BMI) üzerinde de faydalı etkiler gösterdi, ancak diğer kan şekeri ve kolesterol belirteçleri üzerinde olumlu etkiler göstermedi. Bu, önceki araştırmalarla kısmen uyumlu.

Ayrıca darıların vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etki gösterdiğini de belirtmek gerekir; ancak çalışmanın yazarları, dahil edilen çalışmalarda potansiyel olarak kafa karıştırıcı faktörler nedeniyle bu bulgunun dikkatle yorumlanmasını önermektedir.

Bunun tersine, bilinen sağlık yararlarına rağmen, chia tohumları bu meta-analizde diyabet belirteçleri üzerinde önemli bir etki göstermedi; bunun nedeni muhtemelen örneklemin küçük olmasıydı.

Çalışma, eski tahılların tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini ancak çalışmaların değişkenliği nedeniyle sonuçların tamamen güvenilir olmayabileceğini buldu.

Yazarlar, diyabet yönetimi için eski tahıllar hakkında daha standartlaştırılmış, derinlemesine araştırmalar yapılması çağrısında bulunuyor.

Antik tahıllar metabolik sağlığı artırıyor

Çalışmaya dahil olmayan Avantika Waring (MD) antik tahılların diyabet sağlığı sonuçlarını nasıl iyileştirebileceği hakkında şunları söyledi:

“Bütün olarak, flavonoidler ve fenolik asitler (antioksidan, anti-inflamatuar özellikler) ve fitosteroller (kalp sağlığı ve lipit profilini iyileştirici) dahil olmak üzere, genel metabolik sağlığı iyileştirebilen ve kan şekeri ve kolesterol yönetimini iyileştirebilen eski tahıllarda çeşitli fitokimyasallar vardır.

İşlenmemiş tam tahılın dış kısmındaki doyurucu kepek tabakası yavaşça parçalanır, dolayısıyla kan şekerindeki ani yükselişleri önler. Bu da diyabet yönetimini iyileştirmeye yardımcı olur.”

Bezlenme uzmanı Eliza Whitaker da çalışmanın bulgularında rol oynayan potansiyel mekanizmalar hakkında konuştu.

Diyabetin ilerlemesinde oksidatif stresin rolünü vurguladı ve ayrıca antik tahıllarda bulunan fitosteroller, lignanlar, flavonoidler ve karotenoidler gibi spesifik fitokimyasalların, oksidatif stresi azaltabilecek antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu açıkladı.

Esas olarak 1960’lardan sonra yetiştirilen modern tahıl çeşitleriyle karşılaştırıldığında, eski tahıllar daha az genetik değişikliğe uğramıştır ve genellikle üstün besin bileşimi ve çekirdek kalitesine sahip oldukları bildirilmektedir.

Spesifik olarak, antik tahıllar insülin duyarlılığı, glikoz metabolizması ve genel kan şekeri kontrolü ile ilgili potansiyel sağlık yararları ile ilişkili olan belirli fitokimyasalları ve diyet lifini daha yüksek seviyelerde içerme eğilimindedir.

Yine de, antik tahıllarla modern tahılların diyabet sağlığı sonuçları üzerindeki etkilerini doğrudan karşılaştıran araştırmalar sınırlıdır.

Her iki tür de besinsel bileşimlerini ve potansiyel faydalarını korumak için minimum düzeyde işlenmiş formlarda tüketilebilir.

Diyabetli insanlar daha eski tahılları mı yemeli?

Waring ve Whitaker, eski tahılların güvenli olduğu ve tip 2 diyabetli çoğu insan için düzenli porsiyonlarda ve dengeli bir beslenmenin parçası olarak tüketilmesinin muhtemelen faydalı olduğu konusunda hemfikir.

Waring, “Tip 1 diyabetli kişiler aynı zamanda antik tahılları da yiyebilir ve karbonhidrat tüketirken kan şekerinde meydana gelen herhangi bir yükselişi yönetmek için insülinlerini ayarlamak için sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler” diye ekledi.

Bununla birlikte, her iki uzman da yulaf ve chia tohumları gibi minimum düzeyde rafine edilmiş tahılların, aynı faydaları sağlamayan ekmek, makarna gibi rafine tahıllara tercih edilmesini öneriyor.

Tip 2 Diyabet günlük yaşamı nasıl etkiler?
Tip 2 diyabet nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu