Yaşam Tarzı

Tip 2 Diyabet günlük yaşamı nasıl etkiler?

Diyabetin fiziksel sağlık üzerinde birçok etkisi vardır. Ayrıca başkalarıyla ilişkileriniz ve profesyonel yaşamınız gibi hayatınızın diğer yönlerini etkileyen zihinsel ve duygusal etkileri de olabilir.

Tip 2 diyabet günlük yaşamı hem fiziksel hem psikolojik anlamda nasıl etkiler? Makalemizde bu sorulara açıklık getiriyoruz.

Genel refah

Tip 2 diyabet gibi kronik bir hastalıkla yaşamak anlaşılır bir şekilde çeşitli duyguları beraberinde getirebilir ve günlük yaşamın hemen hemen her yönünü etkileyebilir.

Sonuç olarak, diyabetli birçok insan kaygı, depresyon, umutsuzluk, hayal kırıklığı ve tükenmişlik yaşamaktadır.

Bu duygular ortaya çıktığında kendinize bakmanız daha zor hale gelebilir, bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınızı kötüleştirebilir.

Kötü kan şekeri (glikoz) yönetimi aynı zamanda sinirlilik, ruh hali değişimleri ve açlık ve baş dönmesi gibi fiziksel semptomlarla da sonuçlanabilir.

Yaşam tarzınızda ve yönetim planınızda nerede sağlıklı değişiklikler yapabileceğinizi belirlemek, genel refahınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabet ve fiziksel aktivite

Fiziksel olarak aktif olmak, kan şekeri düzeylerini düşürmek ve yönetmek için kritik öneme sahiptir ancak bu, bunu yapmanın her zaman kolay olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, kendinizi kötü hissettiğinizde veya enerji eksikliğiniz olduğunda, bu durum kalkmayı daha da zorlaştırır.

Egzersiz aynı zamanda ruh halinize de fayda sağlar ve üzüntü hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir; böylece basit bir başlangıç, hızlı bir şekilde daha sağlıklı alışkanlıklara yol açabilir.

Tip 2 diyabetiniz varsa, fiziksel aktivite yapmaktan keyif aldığınız şeyleri öne çıkarabilirsiniz. Yürümek, koşmak, dans etmek, yüzmek, bisiklete binmek, kuvvet antrenmanları veya dövüş sporları bunlar arasındadır.

Özgüven

Tip 2 diyabet tanısıyla karşı karşıya kalan birçok kişi kendine olan güvenini kaybeder, bu da uygun diyabet yönetimi için gereken inisiyatifi almayı daha da zorlaştırır.

Bir çalışma, hastalıklarını yönetme konusunda kendine daha fazla güvenen bireylerin düzenli fiziksel aktiviteye katılma, ilaçlara uyma, sağlıklı beslenme, kan şekerini izleme ve olumlu sosyal destek bulma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Kendine olan güvenin artması, öz bakım zorluklarının azalmasıyla ilişkilidir, ancak bu zaman ve pratik gerektirebilir.

Diyabet bakımınızda gerçekçi hedefler belirlemek ve potansiyel zorluklara yönelik planlama yapmak, kendinizden şüphe duymanızı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kariyer

Diyabet hastası olmak iş deneyiminizi çeşitli şekillerde etkileyebilir. Diyabet komplikasyonlarınız varsa tutarlı bir şekilde çalışamayabilirsiniz.

Odaklanmak veya üretken kalmak da zor olabilir. Ne yazık ki diyabetli bazı kişiler, diyabetleriyle ilgili varsayımlardan dolayı işyerinde ayrımcılığa maruz kalabilmektedir.

Evden çalışmak: Son yıllarda daha fazla işveren, çalışanlara daha fazla esneklik sağlayan evden çalışma modeline geçiyor. Diyabet yönetimiyle mücadele ediyorsanız ve bu durum işinizi etkiliyorsa, kendinizi rahat hissediyorsanız işvereninizle seçenekleriniz hakkında görüşmeniz yararlı olabilir.

Arkadaşlıklar: Sosyal bağlantılar ve destekleyici topluluklar herkes için, özellikle de tip 2 diyabet gibi kronik hastalığı olan bireyler için önemlidir.

Bazı araştırmalar, güçlü sosyal destek sistemlerinin tip 2 diyabetin önlenmesine ve kişinin bu hastalıkla ilgili deneyimini iyileştirmeye bile yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, diyabet bazen toplum içinde arama yeteneğini engelleyebilir.

Diyabetli sevdiklerini desteklemek isteyen arkadaşlar, aile ve akranlar, hastalık ve onunla birlikte gelen zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için inisiyatif alabilirler.

Randevulara birlikte katılma, soru sorma, ilgi gösterme ve teşvik etme fırsatları da olabilir.

Yakınlık ve Romantik İlişkiler: Tip 2 diyabetli kişilerin yan etki olarak cinsel işlev bozukluğu yaşaması alışılmadık bir durum değildir.

Bu, anlaşılır bir şekilde, romantik ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi daha da zorlaştırabilir.

Örneğin, tip 2 diyabetli erkeklerde, diyabeti olmayan erkeklerle karşılaştırıldığında düşük testosteron düzeyi riski iki kat daha fazladır.

Bu, libidoyu (seks dürtüsü) azaltabilir. Bununla birlikte, düşük testosteron kilo kaybı ve/veya hormon replasman tedavisi ile giderildiğinde birçok erkekte iyileşme görülür.

Diyabetli kadınlar cinsel sağlıkla ilgili daha karmaşık sorunlar yaşayabilir. Örneğin, menopoz sonrası kadınlarda testosteron seviyelerinin arttırılması libidonun iyileştirilmesine yardımcı olabilir, ancak bunun etkilerine ilişkin uzun vadeli araştırmalar eksiktir.

Ayrıca bazı uzmanlar, diyabetli kadınlarda libido azalmasının birçok faktörden kaynaklanabileceğine ve bunun da tespit ve tedaviyi zorlaştırdığına inanıyor.

Diyabet ve yakınlıkla ilgili zorluklar yaşıyorsanız partnerinizle dürüstçe konuşmayı deneyin veya ilişkiler konusunda uzmanlaşmış bir akıl sağlığı uzmanı bulmayı deneyin.

Geleceğe Yönelik Planlama: Tip 2 diyabet hastasıysanız gelecek için plan yapmak korkutucu gelebilir ancak kan şekerinizi yönetmenize ve yan etkileri en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Geleceğinizi planlamanın bazı yolları şunlardır:

  • Düzenli bir egzersiz rutinine başlamak
  • Diyetinizi iyileştirme
  • Güvenilir bir sosyal destek sistemi bulma
  • Düzenli sağlık bakım ziyaretlerini planlamak
  • Bir ilaç rejimine bağlı kalmak
  • Sigarayı bırakmak, alkolü sınırlamak

Tip 2 Diyabet günlük yaşamı nasıl etkiler? Özet;

Tip 2 diyabetle yaşamak birçok nedenden dolayı zordur. Fiziksel sağlığı etkilemenin yanı sıra sosyal, iş ve ilişkilerdeki deneyimlerinizi de etkileyebilir.

Yaşam tarzı alışkanlıklarınızda iyileştirmeler yapmak, kendinizi destekleyici insanlarla çevrelemek ve geleceğe yönelik planlama yapmak hem şimdi hem de uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Tip 2 diyabet hastası olmak bunaltıcı olabilir. Milyonlarca insan bu rahatsızlıkla dolu, sağlıklı hayatlar yaşarken, yalnız olmadığınızı bilmenin rahatlığını yaşayın.

Diyabetle ilgili genel deneyiminizi geliştirmek için yaşam tarzı alışkanlıklarınızı iyileştirmeye odaklanın. Diyabet hastası olmak kim olduğunuzu tanımlamaz, bu nedenle küçük adımların önemli gelişmelere yol açmasına izin verin.

Çocuklarda Tip 2 diyabet belirtileri
Tip 2 diyabet nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu