Kadın Sağlık

Regl döneminde artan iştah neyin sebebi?

Regl dönemi başlamadan önce kimi kadında ağrılar ortaya çıkan kimi kadınlarda ise aşırı bir yeme bozukluğu kendi gösterir. Peki, regl döneminde neden aşırı yeme isteği ortaya çıkar?

“Regl dönemimde neden bu kadar açım?” diye merak ettiyseniz yalnız değilsiniz. Her zamankinden daha aç olabilirsiniz ve adet döneminizden hemen önce bazı yiyecekleri canınız çekebilir. Premenstrüel sendrom (PMS), birçok insanın adet döneminden yaklaşık bir veya iki hafta önce yaşadığı semptomların bir kombinasyonudur. İştah değişiklikleri ve yiyecek istekleri yaygın PMS belirtileridir.

Regl döneminde daha aç olmak normal mi? Evet, hormon değişiklikleri iştahın artmasına neden olur. Yumurtlamadan sonra veya yumurtalık yumurtayı serbest bıraktığında progesteron hormonu yükselir. Bu değişiklik sizi daha acıktırabilir. uh halini etkileyen bir hormon olan serotonin de aynı anda azalır. Ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacak tatlı bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz.

İşte Regl ağrısını azaltmanın 5 yolu

Adet döngüsünün aşamaları nelerdir?

Adet döngüsü, vücudun olası bir hamileliğe hazırlanmak için geçirdiği aylık hormon değişikliklerini tanımlar. Adetin ilk günü, ortalama 28 gün süren adet döngüsünün ilk günüdür. Adet döngüsünün uzunluğu 21 günden 35 güne kadar değişebilir.

Adet döngüsü dört aşamadan oluşur:

Adet dönemi: Bu, adet döngüsünün aktif olarak adet gördüğünüz ilk aşamasıdır.

Foliküler aşama: Bu aşama adetinizin ilk gününde başlar ve yumurtladığınız zaman sona erer.

Yumurtlama : Bu, yumurtalığın olgun bir yumurtayı genellikle adet döngünüzün ortasına doğru saldığı zamandır.

Luteal faz: Bu, yumurtalıktaki bir folikülün yumurtayı serbest bırakıp korpus luteuma dönüşmesinden sonra meydana gelir. Bu geçici hücre grubu, rahim duvarını kalın ve döllenmiş bir yumurtanın implantasyonuna hazır tutan hormonları salgılar.

Adet öncesi ve adet döneminde iştah neden artar?

regl

Yumurtlamayla başlayan luteal aşamada iştahınız artabilir. 2016 yılında yayınlanan bir araştırma, yaşları 18 ile 44 arasında değişen 250’den fazla kadının iki adet döngüsü boyunca besin alımını ölçtü. Araştırmacılar protein alımının , özellikle de hayvansal proteinin arttığını buldular ve luteal faz sırasında yiyecek isteklerinin olduğunu bildirdiler.

2017’de yayınlanan bir başka çalışmada ise yaşları 18 ila 45 arasında değişen 30 kadının yeme alışkanlıkları, kilo dalgalanmaları ve hormon düzeyleri incelendi. Araştırmanın yazarları, kadınların regl dönemlerinden önce önemli ölçüde daha fazla yemek yediğini buldu. Ortalama günlük kalori alımı foliküler fazda 1.688’den luteal fazda 2.164’e yükseldi. Ekstra kalorilerin çoğunu karbonhidratlar oluşturuyordu.

Yumurtlamanın ardından yükselmeye başlayan progesteron hormonu iştahı artırabilir. Progesteron, vücudun döllenmiş bir yumurtayı yerleştirmeye ve beslemeye hazırlanmasına yardımcı olur. Hamilelik gerçekleşmezse adet dönemi başlar.

Diğer hormonlar progesteronun iştah üzerindeki etkilerini dengeler. İştahı bastıran bir hormon olan leptin adet döngüsünün ikinci yarısında yükselir.

Regl döneminde neden tatlı isteği artıyor?

Araştırmalar, insanların geç luteal aşamada çikolata, tatlılar ve tuzlu yiyeceklere karşı ciddi istek duyabileceğini göstermiştir.

Bu dönemde serotonin azalır serotonin ruh halini etkileyebilen ve fiziksel semptomlara neden olabilen bir hormondur.

Serotonin düşük olduğunda ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olması için şekerli yiyecekler ve karbonhidratlar için can atabilirsiniz . Örneğin çikolatadaki yağ ve şeker içeriği beyindeki serotonin seviyelerinin yenilenmesine ve ruh halinizin yükselmesine yardımcı olur.

Adet döneminde daha fazla kaloriye ihtiyaç mı duyuluyor?

regl donemi

Adet gören çoğu insan luteal fazda normalden biraz daha fazla kalori yakar. Bunun nedeni dinlenme metabolizma hızınızın (RMR) adet döngüsü boyunca değişmesidir. RMR, vücudunuzun dinlenirken kullandığı enerjidir.

2020’de yayınlanan bir inceleme adet döngüsü sırasındaki metabolik değişiklikleri inceledi. Araştırmacılar 318 kadını kapsayan 26 çalışmayı incelediler. Bu çalışmaların yaklaşık %47’si, foliküler faza kıyasla luteal faz sırasında RMR’de bir artış olduğunu bildirmiştir. Bunun aksine, bazal metabolizma hızı (BMR), menstrüasyon sırasında yumurtlamadan bir hafta öncesine kadar sürekli olarak azalır. MR, vücudunuzun dinlenme halinde çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjidir.

RMR’nin neden arttığı belli değil. Vücudu olası bir hamileliğe hazırlayan mekanizmalar devrede olabilir. Bu mekanizmalar normalden daha fazla enerji kullanır. Ancak bu değişiklik minimum düzeydedir ve adet döneminiz boyunca önemli miktarda kalori yakımına neden olmaz.

Adet döneminde yeme isteği nasıl yönetilir?

Regl döneminden önce de dahil olmak üzere zaman zaman yemek yeme isteğinizi tatmin etmeniz tamamen normaldir. Regl döneminizden önce yeme isteğinizi yönetmenin bazı yolları:

Kalsiyum alımınızı artırın .

Canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa meyveyi tercih edin.

İştahınızı gidermeye yardımcı olan protein tüketin.

Bol miktarda sıvı tüketin.

Gün boyunca sık sık küçük öğünler yiyin.

Sizi uzun süre tok tutacak, lif bakımından zengin yiyecekleri tercih edin .

Kadınların pek çoğu adet yani regl öncesinde uykusuzluk sorunu yaşar. Peki, Adet öncesi uykusuzluğun sebebi nedir?

National Türk öneriyor: Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu