Kalp ve Damarİlaç Dünyası

Kolesterol aşısı araştırmasında umut verici sonuçlar

Araştırmacılar kötü kolesterolü düşürecek bir aşı geliştirmeye yakın olabilir. Kolesterol aşısı direkt olarak kötü kolesterolü hedef alıyor.

Herkesin bir miktar kolesterole ihtiyacı vardır, ancak çok yüksek kolesterol düzeyleri özellikle kalp ve damar sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Peki kolesterol aşısı bu soruna çare olabilir mi?

İnsanların kolesterolü sağlıklı bir aralıkta tutmalarına yardımcı olacak yeni yollar bulmak için araştırmalar devam ediyor.

Hayvanlar üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, kolesterolü düşürmede etkili olabilecek bir aşı buldu.

Çoğu zaman insanlar, yaşam tarzlarının bileşenlerini değiştirerek veya belirli ilaçları alarak kolesterol seviyelerini yönetebilirler.

Ancak kolesterol yönetimine yönelik yardım seçenekleri genişliyor.

Kolesterol aşısı fare ve primatlarda işe yaradı

Yayınlanan bir çalışma, kolesterol düşürücü bir aşının etkinliğini inceledi.

Kolesterol aşısı çalışması fare ve primat modellerini inceledi ve iki değerlikli bir aşının kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde düşürdüğünü buldu.

Sonuçlar umut verici araştırmalara ve insanların kolesterolü sağlıklı bir aralıkta tutmalarına yardımcı olacak başka bir yolun potansiyel gelişimine işaret ediyor.

Kolesterol aşısı geliştirildi

New Mexico Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde moleküler genetik ve mikrobiyoloji profesörü olan çalışma yazarı Dr. Bryce Chackerian, araştırmanın arkasındaki mantığı şöyle açıklıyor;

“Yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullanılan yaygın ilaçlar statinlerdir. Ancak statinler herkeste işe yaramıyor ve statin kullanan bazı hastalarda yan etkiler görülüyor.

Yakın zamanda PCSK9 inhibitörleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfının kolesterolü düşürdüğü onaylandı.

PCSK9 inhibitörleri kolesterolü düşürmede çok etkilidir ancak ne yazık ki aynı zamanda çok pahalıdırlar ve bu da kullanımlarını sınırlamaktadır.

PCSK9’u inhibe etmek için daha düşük maliyetli, aşı bazlı bir yaklaşım geliştirmek istiyorduk. Bu yaklaşımın arkasındaki fikir, aşının PCSK9’a karşı antikorları tetiklemesi ve bunun da kolesterol seviyelerini düşürmesidir.”

Araştırma, vücudun düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü (LDL-R) aracılığıyla “kötü” kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünü ortadan kaldırdığını belirtiyor.

PCSK9 proteini bu sürecin engellenmesine yardımcı olur ve böylece kan dolaşımında daha yüksek LDL kolesterol düzeylerine yol açar.

PCSK9’u engellemenin birkaç yolu vardır; potansiyel yollardan biri aşıdır.

Çalışma, bu potansiyel aşıların maymunlar ve farelerdeki etkinliğini araştırdı. Araştırmacılar iki PCSK9 aşısının etkinliğini incelediler.

Kolesterol aşısı çalışmasından detaylar

Tek ve iki değerlikli aşıların farelerde kolesterol seviyelerini düşürdüğü ortaya çıktı. Ancak tek aşı türü LDL kolesterolü istatistiksel olarak anlamlı bir düzeye düşürmedi.

Araştırmacılar, maymunlar arasında aşının etkinliğini test etmeye yardımcı olmak için zaman içindeki kolesterol seviyelerini dikkatli bir şekilde ölçebildiler.

Ayrıca aşıların statinlerle kombinasyon halinde nasıl çalıştığını da test ettiler.

İki değerli aşının LDL kolesterolü düşürmede etkili olduğunu buldular. Ancak aşı tek başına etkili değildi ve etkili olabilmesi için statinlerle kombine edilmesi gerekiyordu.

Dr. Chackerian şunları söyledi:

“Çalışmamızda iki farklı hayvan türünde kolesterolü önemli ölçüde düşüren bir aşı belirledik.

Örneğin maymunlarda aşılama, statin gerektirmeden LDL kolesterol düzeylerinde %30’luk bir azalmaya yol açtı.

Daha da önemlisi, aşının kolesterol seviyeleri üzerinde de uzun süreli etkileri vardı, bu da hastaların muhtemelen sık sık enjeksiyona ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor.”

Bu anti-kolesterol aşılama rejiminin insanlarda etkili olması muhtemel midir?

Her şeyden önce araştırmacılar, çalışmalarının hayvanlar üzerinde yoğunlaştığını, dolayısıyla doktorların aşıyı insan hastalarda klinik uygulamada kullanabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar ayrıca maymunlardaki ortalama LDL kolesterol düzeyinin normal olduğunu ve bunun da LDL’deki düşüş miktarını sınırlamış olabileceğini belirtti.

Ayrıca iki değerlikli aşının maymunlarda neden daha etkili olduğu da tam olarak belli değil; dolayısıyla bu, araştırmacıların keşfetmesi gereken başka bir alan.

Araştırma aynı zamanda az sayıda maymunu da içeriyordu; bu da gelecekteki çalışmaların daha büyük örneklem gruplarını içerebileceği anlamına geliyor.

Aşının uzun vadeli etkinliğini ve güçlendiricilere olan potansiyel ihtiyacı belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Ayrıca çalışmanın yazarları, çalışmalarındaki deneysel aşının diğer kolesterol düşürücü yöntemlere göre daha az etkili olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte kolesterolü az da olsa düşürmenin bile kardiyovasküler olayları azaltmada çok önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekiyorlar.

Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kurul onaylı kardiyolog olan ve mevcut araştırmaya dahil olmayan Dr. Richard Wright, bulgular hakkında yorum yaparak aşağıdaki uyarıları yaptı;

“Maalesef bu tür aşının insanlarda LDL’yi ne kadar süreyle düşüreceğini veya düşürüp düşürmeyeceğini gösteren yeterli veri yok. Daha büyük sorun, faydanın büyüklüğüdür:

Hiçbir aşının mevcut tedaviler kadar etkili olduğu gösterilmemiştir ve bu mevcut çalışmada, LDL’deki azalmanın büyüklüğü, mevcut ucuz statin ilaçlarıyla elde edilenden daha az ve diğer aşılarla elde edilenden çok daha azdır.

Yine de bu alanda araştırmalar ilerlerse, yüksek kolesterolden kaynaklanan sorunlara yakalanma riski daha yüksek olan kişiler için oldukça faydalı olabilir. Ve potansiyel olarak diğer terapilerle kombinasyon halinde kullanılabilir.”

Kolesterol nasıl yönetilir?

Karaciğer, kolesterol üreten organdır. Kolesterol, belirli hormonların üretimi ve yağ oranı yüksek gıdaların sindirimi için hayati öneme sahiptir.

Bazı yiyeceklerde de kolesterol bulunur. İki ana kolesterol türü, LDL kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) kolesteroldür.

LDL kolesterolü bazen “kötü” kolesterol olarak da adlandırılır çünkü vücuttaki seviyeleri çok yükseldiğinde kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

Doymuş yağ oranı yüksek bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmamak ve sigara içmek gibi bazı yaşam tarzı seçimleri yüksek kolesterol riskini artırabilir.

İnsanlar kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapabilirler. Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak için statin gibi ilaçları da alabilirler.

Ancak bu müdahalelere rağmen kolesterolü sağlıklı bir aralıkta tutmak hala zor olabilir. Bu nedenle araştırmacıların kolesterol düzeylerini yönetmenin potansiyel yeni yollarını keşfetmeye devam etmeleri çok önemlidir.

2 Yeni İlaç Kolesterolü Düşürmede Umut Vaat Ediyor
LDL Kolesterol Nedir?

Yeşil soya fasulyesi Edamame: Bir başka Japon mucizesi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu