Şifalı BitkilerAlerji Hastalıkları

Polen alerjisi nedir?

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte doğa yavaş yavaş canlanmaya başladı. Bahar mevsimi bazı kişiler içinse genellikle 'alerji' anlamına geliyor. Peki, polen alerjisi nedir belirtileri nasıl anlaşılır?

Alerjiler doğru yönetilmediği takdirde kişilerin hayatını olumsuz etkileyen sağlık sorunlarıdır. Özellikle bahar mevsimi polen alerjisi olanlar için kabusa döner. Peki, polen alerjisi nedir?

Polen alerjisi nedir?

polen alerjisi nedir1

Polen alerjileri veya polenoz son derece yaygındır; alerjenik polen içeren bitkiler çok yaygındır ve tozlaşma süreleri daha da uzundur. Ayrıca küresel ısınma, kirlilik ve şehirlerin yeşillendirilmesi de bu alerjilerin sıklığını artırıyor. Polenle temas halinde alerjik reaksiyonlar meydana gelir . Yağmurlu havalarda daha az, rüzgarlı havalarda ise daha sık görülürler.Bu reaksiyonlar esas olarak açık rinit (burun akıntısı), konjonktivit, gözlerde sulanma, ciltte kaşıntı, sık hapşırma ve öksürmeye neden olur. Küçük polenler bronşlara ulaşarak astım ataklarına neden olabilir .

Polen alerjileri, sebep oldukları yorgunluk göz önüne alındığında zayıflatıcı olabilir. Sinüzit, farenjit veya bronşit gibi KBB küresinin enfeksiyonu ile komplike olabilirler. Astım atakları şiddetli olabilir.

Polen alerjisi belirtileri nelerdir?

  • Açık rinit veya tıkalı burun,
  • Konjonktivit,
  • Kaşıntı,
  • Kuru öksürük,
  • kurdeşen,
  • Egzama,
  • Astım krizi,
  • Yorgunluk, halsizlik.

Polen alerjisi hangi durumlarda kötüleşir?

Polen alerjisini daha da kötüleştirecek bazı faktörler vardır. Bu duruma şunlar sebep olabilir;

Polenlerin yayılmasında rol oynayan iklim koşulları. Polenlerin sayısı sıcak ve nemli dönemlerde daha fazladır;

Bölgeler, polen türü ve tozlaşma süresi coğrafi konuma göre değişiklik gösterir;

Atmosferik kirlilik: burun ve solunum mukozasını zayıflatır;

Polenin coğrafi dağılımını değiştiren küresel ısınma;

Alerjenik polenlerin yoğunlaştığı şehirlerin yeniden bitkilendirilmesi.

Polen alerjisi ne kadar sürer?

polen alerjisi nedir2

Polen alerjisi genellikle mevsimsel ve ilkbaharda ortaya çıkar ve çoğu durumda 2 ila 3 ay sürer. Ancak yıl boyunca semptom gösteren kişiler de mevcuttur.

Polen alerjisi nasıl teşhis edilir?

Polen alerjisinin tanısı esasen semptomların başlangıç ​​geçmişine ve bağlamına dayanır. Çoğu durumda ek incelemeye gerek yoktur; Ancak tanıyı doğrulamak ve alerjiye hangi polenlerin karıştığını belirlemek için bir alerji uzmanıyla birlikte testler yapmak mümkündür.

Polen alerjisinin tedavileri nelerdir?

Polen alerjisi, kişilerin günlük hayatlarını olumsuz etkiler. Semptomları hafifletmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Alerji, iş ve günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini etkilediğinde, bir uzman tarafından duyarsızlaştırma önerilebilir.

Antihistaminiklerle semptomları azaltın

Polen alerjisinin ana tedavilerinden biri anti-histamin ilaçlarıdır. Bu ilaçlar alerji semptomlarını hafifletici etkiye sahiptir. Antihistaminiklere tozlaşma sezonunun başında başlanması ve sezon sonuna kadar günlük olarak alınması tavsiye edilir. Bazıları eczanelerde ve reçetesiz olarak bulunabilen çeşitli antihistaminik türleri vardır. Ancak etkinlikleri, tıbbi reçete gerektiren anti-histaminlerden daha az olacaktır.

Yeni nesil antihistaminik ilaçların eski antialerjik ilaçlar gibi uyuşukluğa neden olma dezavantajı artık yok.

Bu ilaçlar, oküler ve anal semptomların hafifletilmesini arttırmak için nazal kortikosteroidler ve/veya göz damlaları ile birleştirilebilir.

Deniz suyu spreyleri ile burun yıkamaları da bu tedavilerin iyi bir tamamlayıcısıdır.

Alerji duyarsızlaştırma tedavisi

Duyarsızlaştırma, vücudun artık poleni saldırgan olarak tanımaması amacıyla vücudun düşük dozda alerjenle düzenli olarak temas ettirilmesinden oluşur. Duyarsızlaştırma bir alerji uzmanı tarafından gerçekleştirilir ve birkaç yıl sürebilir. İlk adım, ilgili polenlerin tanımlanmasıdır.

Polen alerjisiyle nasıl yaşanır?

polen

Birkaç basit kurala uyarak polenlere maruz kalmayı sınırlandırabilirsiniz. İşte, hayatınızı kolaylaştıracak o adımlar;

Sabahın erken saatlerinde açık hava etkinliklerini tercih edin;

Arabanın camlarını açmak yerine klimayı kullanın;

Arabanın polen filtresini düzenli olarak değiştirtin;

Çamaşırları dışarıya asmaktan kaçının.

Çocuklarda soğuk Alerji hayati risk taşıyor! Çocuklarda görülen soğuk alerjisi geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabiliyor. Peki, soğuk alerjisi nedir? Çocuklarda soğuk alerjisi belirtileri nedir?

Natinal Türk öneriyor: Safranın 6 faydası… Safran ekstresi ile gençleşin

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu