Sağlık Haberleri

Covid Sonrası Koku Kaybı Nasıl Giderilir? Yeni Tedavi

Yeni tedavi, uzun süredir Covid hastası olan bazı kişilerde koku duyusunu geri kazandırıyor. Koku Kaybı Nasıl Giderilir

Uzun süredir KOVİD hastası olan bazı kişiler tat ve koku duyularında kalıcı değişiklikler olduğunu bildiriyor. Yeni bir tedavi, bu insanların bu duyuları yeniden kazanmalarına ve yaşam kalitelerini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

Uzmanlar, tedavi genel olarak başarılı olsa bile tüm hastaların bu tedaviye yanıt vermeyeceğini söylüyor.

Yeni bir çalışma, yeni bir tedavinin, diğer tedavilere yanıt vermeyen uzun süredir KOVİD’li kişilerde normal koku ve tat duyusunu geri getirebileceğini öne sürüyor.

Tat ve koku duyusunda değişiklikler veya doğrudan kayıp, koronavirüse yakalananların yaklaşık yarısını etkileyen yaygın COVID-19 semptomlarından.

Çoğu zaman bu belirtiler dört hafta sonra düzeliyor, ancak bazı kişilerde bu süre aylar alıyor.

Ve uzun süredir KOVİD hastası olan bazı kişilerde, KOVİD-19’a bağlı olarak sırasıyla fantosmi ve parozmi olarak adlandırılan koku ve tat alma duyularındaki çarpıklıklar çok daha uzun sürebiliyor.

Uzmanlar, bu kişilerde durum hayati tehlike oluşturmasa da yaşam kalitelerinin düştüğünü söylüyor.

Philadelphia, Pensilvanya’daki Jefferson Health’te çalışma yazarı ve kas-iskelet sistemi radyolojisi profesörü Dr. Adam Zoga, bir basın açıklamasında “COVID sonrası parozmi yaygındır ve giderek daha fazla tanınmaktadır. Hastalar eskiden keyif aldıkları yiyecek ve içeceklerden hoşlanmayabilirler” dedi.

Koku kaybı nasıl giderilir? Araştırmadan ayrıntılar

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sunulan yeni araştırmada doktorlar, yıldız ganglion adı verilen boyundaki sinir kümesini hedef aldı.

Tedavi, otonom sinir sistemini uyarmak için sinir kümesine anestezik enjekte etmeyi içeren, yıldız gangliyonuna (“yıldız ganglion bloğu” olarak da adlandırılan) bir blok verilmesini içerir.

Travma sonrası stres bozukluğunu (PTSD), küme baş ağrılarını ve bazı nadir hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir tekniktir.

Ancak bu, bir çalışma ortamında uzun süreli COVID semptomlarını tedavi etmek için ilk kez kullanıldı.

Çalışma, parozmi için farmasötik ve diğer geleneksel tıbbi tedavilere dirençli olan 54 kişiden oluşan bir gruptan oluşuyordu.

Bunlardan araştırmacılar 37 katılımcıyı takip etti; bunların 22’si tedaviden bir hafta sonra semptomlarında iyileşme olduğunu bildirdi.

Ek olarak, bu katılımcıların çoğu tedaviden bir ay sonra önemli ölçüde ek iyileşme bildirdiler.

Üç ay sonra araştırmacılar, grup arasında bu semptomlarda ortalama %49’luk bir iyileşme olduğunu bildirdi. Ayrıca, ilk enjeksiyona yanıt veren aynı grubun %86’sında, altı hafta sonra boynun diğer tarafına uygulanan ikinci enjeksiyondan sonra ek iyileşmeler görüldü.

Ancak ilk enjeksiyona yanıt vermeyenler ikinciye de yanıt vermedi. Demek ki bu her derde deva değil.

Bu bulgular henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Bu, uzun süreli COVİD koku bozuklukları için bir tedavi olabilir mi?

Araştırma ön hazırlık olmasına rağmen uzmanlar önümüzdeki yolun umut verici olduğunu söylüyor.

Çalışmada yer almayan Brio-Medical’in tıbbi direktörü ve bütünleştirici tıp pratisyeni Dr. Nathan Goodyear, “Erken geri dönüşler çok umut verici” dedi.

Goodyear, Medical News Today’e şunları söyledi:

“COVID sonrası koku alma bozukluğu, COVID sonrası yaşam kalitesindeki düşüşle ilişkili daha kalıcı uzun vadeli semptomlardan biridir. Bir yıllık hastalarda mevcut olan kalıcı koku alma bozukluğunun yüzde 15’i için, dört haftada hızlı bir yanıt oranı sağlayan minimal invazif bir tedavi, erken müdahaleye olanak tanıyor.”

Goodyear, araştırmanın kendisinin de belirttiği gibi, bu yaklaşımın sınırlamaları olduğunu belirtti. Sorunlardan biri, herkesin doktorların bloke edebileceği yıldız şeklinde bir gangliona bile sahip olmamasıdır.

Goodyear, “Yıldız ganglion bireylerin yüzde 80’inde bulunur” diye açıkladı.

“COVID sonrası koku alma işlev bozukluğunda yıldız ganglion bloğunun ilk sonuçları heyecan verici olsa da, tekdüze yıldız ganglion sunumunun olmaması ve sınırlı semptom iyileşmesi, üç ayda 37 hastadan 22’sinin yüzde 49’unda ortaya çıkıyor.”

Uzun süreli COVID semptomlarınız varsa ne yapmalısınız?

Uzun süreli Kovid-19’u ve onu karakterize eden semptom kümesini yönetmek kolay değil, ancak uzmanlar yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar olduğunu söylüyor.

Kaliteli uyku almaya çalışmak, alkol ve sigara kullanımını sınırlamak ve mümkün olan her yerde dinlenip rahatlamak gibi standart sağlıklı yaşam tavsiyelerinin yanı sıra, uzun süredir COVID’li diğer insanlardan oluşan bir destek ağı bulmak, bu yeni ve zorlu durumla başa çıkmak için bir nimet olabilir.

Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bazı sağlıklı diyetlerin uzun COVID süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar da var.

Goodyear, “Koku alma işlev bozukluğunda veya diğer uzun süreli COVID semptomlarında iltihaplanma, nedenselliğin merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla, uzun süreli Kovid-19 ile ilişkili semptomlar arasında ortak bir nokta varsa, o da iltihaplanmadır” diyor.

Nobel Tıp Ödülü COVID-19’a karşı elçi RNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan iki uzmana verildi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu